şükela:  tümü | bugün soru sor
  • peşin edit : seksist başlıklı olduğu için bu kategoriye girmeyen eli öpülesi kadınlardan peşinen özür dilemek isterim.

tanım : özellikle beyaz yakalı, kurumsal şirketlerde çalışan kadınlarda son dönemlerde görülen şımarıklıktır.

sanırsınki yoğurdu insanlık hizmetine sunmuş. yaptığın iş nedir haspam, sütü kaynat tenecerede gerekli ısıyı koru gerisi geliyor zaten. sokak sütçüsü mayayı da yanında veriyor zaten. bu afra tafra kime kezban kardeşim.*

bak ben mesela elma sirkesi yapabiliyorum. üzüm denedim olmadı, onun tutması ve uygun üzüm bulması biraz sorun. ama elma sirkesi öyle değil. son derece kolay çünkü gerekli şartlar ( mayalanma ve küflenme ) oluştuğunda kendi kendine oluyor zaten. ilk günler her gün sonrasında haftada bir karıştırman gerek, toplamda iki aylık bir süreç yani.

turşu yapsan anlayacağım neden ? turşu biraz derya deniz bir sürü çeşitten turşu yapabilirsin, önemli olan onların ahengini yakalamak.*

bu arkadaşlarımızda bir de anne olan ve hamile kadın şımarıklığı da vardır ki sormayın gitsin. o konu zaten ayrı bir entry konusu. yazmak isteyenler yazmış gülmüş eğlenmiş zaten.*
    (bkz: yeni nesildeki tırtlığın sebepleri)
  • yumurta bile kırmayı beceremeyen biri olarak eğer ev yoğurdu yapacak olursam "ben ev yoğurdu yapabiliyorum" diye pankart açarım.
  • abartılan olaydır, sanki atomu parçalıyormuş gibi anlatıyor bazıları. ısıyı ayarlamak önemli.
    not:dışarıda içinde ne olduğu belli olmayan yoğurtları almaktansa yoğurdu evde mayalıyorum.
  • en çok kullandığı söz "kendim yaptığımdan beri dışarıda satılanları yiyemiyorum"dur
  • son derece haklı kadındır. ev yoğurdu lan bu boru mu? eli öpülesidir.
  • şımarıklık yapmak için ev yoğurduna gerek yoktur. birliktelik kavramı bunun için yeterli bir kıstastır
  • instagram'da gezinirken karşılaştığım kadınlar. atom parçalamış gibi tavırlar, yoğurdu ilk kendi bulmuş gibi paylaşım yapmalar ve ilk defa yoğurt mayalayıp hemen püf noktalarını anlatmalar. kardeşlerim altı üstü sütü kaynatıyorsunuz abartmaya ne gerek var değil mi?

annelerimizin canının ve emeğinin hiç kıymeti olmadığını instoş mom'larını görünce anladım.
  • ev yoğurdu yapabildiği için övünen kadınları eleştirirken, sirke yapabildiği için övünen bir adet andavali dinlediniz; dağılın.