şükela:  tümü | bugün
 • adolf hitlerin uzun bir süre beraber olduğu ve intihar etmeden önce evlendiği kişi.
  hitlerin yaptığı bütün bokluklara rağmen ona sadakatini yitirmemiş ve onunla birlikte ölmüştür.
 • hitlerin 2.dünya savasında maglubiyetinin kesinleştigi 1944 temmuzunda ona yazdıgı mektubu, ''seni ilk gordugum andan itibaren her yerde olume giderken bile takip etmeye karar verdim,senin askın yasamımın yegane sebebidir ''diye noktalayarak kaderini cizmiş,1912 münih dogumlu alman.
 • günlüğü okunduğunda, söylenen ve sanılandan çok farklı bir karakter çizen kadın...
  "şeytan beni niçin alıp götürmüyor? onun yanı mutlaka buradan daha güzeldir."
  (günlüğüne 2 mart 1935 tarihinde yazdıklarından bir parça)
 • adolf'u intiharında da yalnız bırakmamış pek sevgili hanımı.
 • spor yapmayi ve dogayla, denizle kucaklasmayi pek bi seven hitler yari..
 • hakkındaki belgesellerde de görüldüğü üzere hayatının çoğu lay lay lom geçmiş, ağaçlara tırmanıp göllerde sörf yapmış, güneşi gördüğü yerde tombik vücudunu zemine yaymış, diktatöriçe kişi.
 • munih'te ortasınıf, katolik bir ogretmenin kizi..
  1929'da hem arkadasi hemde patronu olan heinrich hoffmann'ın fotograf studyosunda adolf hitler ile karsilasti..[o meshur notu;1944'te hitlere duzenlenen bombalı suikast girisiminden sonra yazdigi mektupta aciga cikmistir.. 15 yil sonra.."ilk buluştuğumuz andan itibaren seni izlemeye yemin ettim, olume gitsen bile. ben sadece senin askin icin yasiyorum."]

  1932'de ailesinin siddetle karsi cikmasina ragmen hitler ile iliskiye girdi.
  hitler 1935'te ona munih yakinlarında, kapisinda ozel soforu bulunan bir villa aldı.
  1936'da hitler'in berchtesgaden'deki yerine yerleşti.
  2 mayıs 1938'de kendi el yazisi ile yazdığı ilk vasiyetinde eva braun'u en iddiali varisi durumuna getirerek malvarlıklarının bircogunu ona bırakacaktı.

  1945 nisaninda rus ordulari berlin'e dayaninca eva braun, hitler'in basbakanlik binasının altında bulunan siginaga yani führerbunkere yerlesti.
  hitler'e o kadar bagliydi ki hitlerin emrine karsi gelerek siginagi terketmeyi reddetti.
  yakin cevresine o siralarda artik hitlerin etrafinda ona sadik kimsenin olmadigini soyleyip; "o olecegine onbinlerce insan olsun daha iyi olur" diyordu.

  nihayet 29 nisan 1945'te saklandiklari siginakta evlendiler. ne dokunaklidir ki; evlilikleri saatler surdu..
  30 nisan'da siginaktaki herkesle, ozellikle gobbels ailesi ile, vedalasip odalarina cekildiler ve intihar ettiler.
 • polonyalı bir indie rock grubuna esin vermiş isim.

  (bkz: ewa braun)
 • hitler'in eşi olduğunu öğrenmeden önce braun ev aletlerinin kurucusu ahmet braun'un eşi sandığım kimse * .
 • hitlerden 23 yaş küçük, aşk böceği, çiçeği, oyuncağı v.s.
  okunup üflenmiş ss muskalarıyla hitlere bağlandığını düşündüğüm, eşşek dilleriyle beslenmiş olması gereken kadın. yahut muskaya, büyüye inanmayanlar için, ömür boyu hipnotize edilmiş bir vaziyette hitlere biat etmiş olduğu izlenimi veren sermest insan. zira yaşadığı dönem ve hitler düşünüldüğünde aklı başında hiç kimsenin dayanamayacağı, tahammülfersa bir insana körü körüne aşık olması nasıl açıklanabilir ki? anlayabilmem için ufacık bir ışık??
  hitler uğruna iki kez intihar denemesi yapıyor ve ikisi de başarısızlıkla sonuçlanıyor. üçüncüsü ise hitler ile karı koca olduktan, bir ömür kendini adadığı führeri ile evlendikten yaklaşık 36 saat sonra. nihai sona bu defa ulaşıyor.

  filhakika hayatına bakıldığında o meşhur "aptal sarışın"ın kim olduğu sorusu şıpınişi çözülüveriyor. ilk gençlik dönemlerinden itibaren hayatını anlamlandıran başlıca değerler güzellik, eğlence, pahalı kıyafetler ve erkekler.
  öyle ki 30 yaşına geldiğinde almanya'da savaş yüzünden kozmetik ve saç bakım ürünü üretilmemesine olan tepkisini büyük bir öfkeyle dile getiriyor. führerin metresidir ve en ehemmiyetli ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. dünya savaşı diye bir takım laflar gevelenmektedir, ne gam!

  hayatının hitlerli olan dönemlerinde arzuladığı zenginliğe ulaşmıştır ama onun asıl zenginliği hitlere olan sevgisidir. hitlere bu tam teslim oluş, marazi bir tutkunun ürünüdür. sanırım hitler onun nazarında olimposda ikamet eden yarı tanrılara benziyordu ve haşa, hitler bana tap dese tapacaktı. hatta fransa ve ingiltere, almanyaya savaş açtıklarında muazzam sevinmişti. zira artık hitler efendi savaşla ilgilenmek zorunda kalacak, diğer kadınlara vakit ayıramayacaktı. 2. dünya savaşı süresi içinde bir kaç yıl çok mutlu oldu.

  insanlar ölmüş, şehirler harabeye dönmüş, hitlerin tabiriyle "şirin" eva nın pek umurunda değildi. yüzmek, spor yapmak, diyet uygulamak, hergün düzenli olarak saçlarını yaptırmak, saat başı kıyafet değiştirmek, makyajına özen göstermek eskilerin tabiriyle onun için lazımı gayri müfarikti. dünya onu ilgilendirmiyordu. bu sebeple öldükten sonra yargılandığında da suçsuz bulunmuştu. büyük bir diktatörün hemen ardından geliyordu lakin o hiç nazi parti üyesi olmamıştı.
hesabın var mı? giriş yap