şükela:  tümü | bugün
 • fazlasıyla sert, acımasız, fakat kafasındakileri yapmak için her yolu denediği için takdir edilesi kadın.

  first lady olduktan sonra, gençliğindeki aktrislik döneminde sorun yaşadığı kişileri bir şekilde cezalandırmıştır. karşıt fikirlere asla saygı duymayan bir yapısı vardır. juan peron'un dikta yönetiminde büyük pay sahibidir. yani bu bir nevi gücünü kötüye kullanmak olarak adlandırılabilir. oysa bu durum halk için yaptığı tüm yardımlarla çelişmektedir.

  eva peron, insanların daha iyi yaşamasını isteyen bir sevgi kelebeği olmaktan çok, juan'dan pek de farkı olmayan bi diktatör ruhlu bir idealisttir kanımca. keza avrupa gezisi esnasında kendisine hiç ilgi gösterilmemiştir. sadece ispanya'da adam gibi politik temaslar kurabilmiştir.

  öldüğü günün sabahı asla mutlu olamadığını itiraf ettiği söylenir. ölümü büyük bir şok yaratır haliyle. juan'ın devasa boyutta bir anıt yapılması için ilettiği teklif reddedilir. sonrasında juan peron da ordunun ve yeni hükümetin baskısıyla ülkeden ayrılmak zorunda kalır. eva'nın bedeni de peronist akımı bitirmek amacıyla ülkeden gönderilir. sahte bir isimle milano'da bir mezarlığa gömülür. anca 20 yıl sonra, juan arjantin'e geri döndüğünde, naaş da arjantine gelir. mezarı açan italyan eleman, cesedin hiç bozulmamış olduğunu ve bunun bir mucize olduğunu belirtir. enteresan bir durum tabi ama pek inandırıcı gelmedi bana. juan da öldükten sonra, ceset arjantin'de duarte aile mezarlığına gömülür. birçok insanın yoğun çabasına rağmen, vatikan da eva peron'u katolik şehidi olarak onurlandırmayı reddeder.

  tartışmalı da olsa önemli işler yapan birinin öldükten sonra gördüğü muamele üzücüdür cidden... politik davranmaktansa kafasına koyduğunun peşinden gidenlerin genellikle karşılaştığı durum budur malesef.
 • oldugunde tesvikiye camii'nde mevlid okunduguna dair bir bulguya rastlayamasam da, olumunden once, hastaliginin devam ettigi vakitlerde, sifa bulmasi umidi ile 8 aralik 1951 gunu sisli camii'nde mevlid okundugu bilinmektedir. hatta bunu canli o torene istirak etmis insanlardan dinlemek bile mumkundur.

  eva peron'a gosterilen bu ilginin yegane nedeni, onun islamiyet'e ilgi duydugu yonundeki bir bilgidir. hatta eva peron'un arjantin'e cami yaptirdigi rivayet olunur. tum bu bilgiler, onun turkiye'de sevilmesine neden olmustur.
 • eva duarte 7 mayıs 1919 da bir çiftçinin evlilik dışı cocuğu olarak dünyaya gelmiş..dahasonra buenos aires te radyo ve film alanında hızla yükselir bu arada albay peronla evlenir ve kocasının cumhurbaşkanı olmasında etkin rol oynar..kadınlara secme secilme hakkı verilmesini kimsesizler yurdu acılmasını sağlar..zenginden alır fakire verir.
 • orta amerika'daki birçok devlet başkanı için esin kaynağı olmuştur. sözüm ona bu bazı devlet başkanları kendi eva peronlarını yaratmak istemişler ama mayayı tutturamamışlardır. bunlardan biri de guatemala diktötörü miguel ydigoras'tır.

  1959, akis dergisinden konuyla ilgili bir haber:

  "orta amerikadaki küçük diktatörlüklerden guatemalanın cumhurbaşkanı senyör miguel ydigoras geçen hafta sonunda karısının yüzüne bakamaz hale gelmişti. memleketi kendi çiftliği gibi idare eden diktatör hazretleri son zamanlarda eski arjantin cumhurbaşkanı perona benzemek hevesine kapılmış ve guatemala için yeni bir evita peron yaratacağını zannetmişti. işe hayır cemiyetlerinden başlayan julia quinonez de ydigoras, yavaş yavaş devletin bütün faaliyetlerine burnunu sokabilecek kadar kuvvetlenmişti. küçük diktatör, zemini bu şekilde hazırladıktan sonra nihayet son adımı da atmış, sevgili karısını guatemala hükümetinin eğitim bakanlığına tayin edivermişti.

  fakat, güney ve orta amerika devletlerinde bile herşeyin bir haddi vardı. mutfak işlerinden maarif işlerine sıçrayan julia'nın tayini guatamalayı karıştırmaya kafi geldi. muhtelif derecelerdeki mekteplerde bukunan bin kadar öğretmen, diktatörün bu saçma kararını protesto için grev ilan ettiler. iş bununla kalsa kahraman guatemala ordusu asilerin hakkından kolayca gelebilirdi. halbuki, grev hareketi yalnız öğretmenlere münhasır kalmamış, sekiz bin küsür mektep talebesi de tayin kararı değiştirilinceye kadar derslere girmiyeceklerini bildirmişlerdi. miguel ydigoras böyle bir kapris yüzünden memleketi ihtilalale sürükleyecek derecede de aptal değildi. "

  not: yazım yanlışları bana ait değil, orijinalliktendir.
 • kansere yakalandığı için dönemin fenerbahçe başkanı ali muhiddin hacı bekir'in girişimleriyle mevlüt okutulan kadın. kulüp üyelerinden hafız fahri tükel tarafından okunmuştur mevlüt. bunun üzerine evita, federasyon başkanından gümüş bir kupa hazırlanarak türkiye'ye götürülmesini ister. ayrıca club atletico lanus takımı da türkiye'ye gelir. lanus ilk maçını fenerbahçe ile yapar ve 2-1 kazanır. ikinci maçında beşiktaş'a 5-2 yenilir ve üçüncü maçında galatasaray'ı 5-1 yener. son maç fenerbahçe ile yapılacak rövanş maçıdır. bu maça lanus futbolcuları türk bayrağı ile beraber çıkar. maçı 3-2 kazanan fenerbahçe eva peron kupasını kazanır.
 • buenos aires'in los toldos kasabasinda dogmus 5 kardesten en ufagi. dogum tarihinden* dolayi pek sevilir buralarda**
 • arjantin bayrağinin renklerinden olusan kefeni dun acik arttirmada 160 bin 100 euroya arjantinli havayolu şirketi aerolinas argentinas'a satildi. kefenin en fazla 40 bin euro etmesi bekleniyordu. kaynak: aa
 • maria eva duarte de peron
  (bkz: evita)(bkz: juan peron)un once metresi sonrada karisi olan supreme being..