şükela:  tümü | bugün
 • ispanya'da kaybolan mücevherleri italya'da bulunmuş. evet.

  60 yıl mı geçti ne?

  "elmas taç, elmas kulak küpeleri ve yüzüklerden oluşan mücevherlerin değeri 6 milyon euro."
 • orta amerika'daki birçok devlet başkanı için esin kaynağı olmuştur. sözüm ona bu bazı devlet başkanları kendi eva peronlarını yaratmak istemişler ama mayayı tutturamamışlardır. bunlardan biri de guatemala diktötörü miguel ydigoras'tır.

  1959, akis dergisinden konuyla ilgili bir haber:

  "orta amerikadaki küçük diktatörlüklerden guatemalanın cumhurbaşkanı senyör miguel ydigoras geçen hafta sonunda karısının yüzüne bakamaz hale gelmişti. memleketi kendi çiftliği gibi idare eden diktatör hazretleri son zamanlarda eski arjantin cumhurbaşkanı perona benzemek hevesine kapılmış ve guatemala için yeni bir evita peron yaratacağını zannetmişti. işe hayır cemiyetlerinden başlayan julia quinonez de ydigoras, yavaş yavaş devletin bütün faaliyetlerine burnunu sokabilecek kadar kuvvetlenmişti. küçük diktatör, zemini bu şekilde hazırladıktan sonra nihayet son adımı da atmış, sevgili karısını guatemala hükümetinin eğitim bakanlığına tayin edivermişti.

  fakat, güney ve orta amerika devletlerinde bile herşeyin bir haddi vardı. mutfak işlerinden maarif işlerine sıçrayan julia'nın tayini guatamalayı karıştırmaya kafi geldi. muhtelif derecelerdeki mekteplerde bukunan bin kadar öğretmen, diktatörün bu saçma kararını protesto için grev ilan ettiler. iş bununla kalsa kahraman guatemala ordusu asilerin hakkından kolayca gelebilirdi. halbuki, grev hareketi yalnız öğretmenlere münhasır kalmamış, sekiz bin küsür mektep talebesi de tayin kararı değiştirilinceye kadar derslere girmiyeceklerini bildirmişlerdi. miguel ydigoras böyle bir kapris yüzünden memleketi ihtilalale sürükleyecek derecede de aptal değildi. "

  not: yazım yanlışları bana ait değil, orijinalliktendir.
 • kansere yakalandığı için dönemin fenerbahçe başkanı ali muhiddin hacı bekir'in girişimleriyle mevlüt okutulan kadın. kulüp üyelerinden hafız fahri tükel tarafından okunmuştur mevlüt. bunun üzerine evita, federasyon başkanından gümüş bir kupa hazırlanarak türkiye'ye götürülmesini ister. ayrıca club atletico lanus takımı da türkiye'ye gelir. lanus ilk maçını fenerbahçe ile yapar ve 2-1 kazanır. ikinci maçında beşiktaş'a 5-2 yenilir ve üçüncü maçında galatasaray'ı 5-1 yener. son maç fenerbahçe ile yapılacak rövanş maçıdır. bu maça lanus futbolcuları türk bayrağı ile beraber çıkar. maçı 3-2 kazanan fenerbahçe eva peron kupasını kazanır.
 • daha ileri gidilse bir parfüm adı olması geren isim.
 • veep dizisinde bahsi geçen arjantinin first ladysi
 • başta güzelliğiyle birlikte arjantin'in en büyüleyici kadınıdır aynı zamanda. ölümü üzerinden 60 yıldan fazla zaman geçse de eva peron'un ölümünde yalan yanlış, gizli kapaklı başka şeylerin olduğu iddia edilmiş. (bkz: http://www.bbc.com/…15/07/150710_vert_fut_eva_peron)
 • oldukten sonra ozel bir tibbi islem yapilmis ve oldugu andaki sekliyle vucudu korunmustur. bir camekan icinde saklanmis, darbe olduktan sonra cesetten kurtulmak isteyen askerler, saklandigi odaya girdiklerinde gorduklerini inanamamislar. eva peron tas bebek gibi camekanin icindeymis, gercekten eva peron oldugunu anlamak icin, parmak izi almak icin bir parmagi kesilmis, kulak bolgesinden bir doku alinmis ve rontgenleri cekilmis.

  askerler naasi ordan oraya gezdirmisler, hatta naasi evinde saklayan bir albayin cesede hic iyi davranmadigi ( aciklanmasa da tecavuz vurgusu yapilmis ) tespit edilmistir. daha sonra naas italya´ya goturulmus ve orda gomulmusur. arjantin´e geri gelecegi zaman mezari acilmis kim oldugunu bilmeyen italyan isciler hala bozulmamis cesedi gorduklerinde mucize mucize diye bagirmislardir. arjantin´e geri geldiginde restore edilmis ( kirik olan burnu duzeltilmis ) ve recoleta mezarligina gomulmustur.

  https://www.youtube.com/watch?v=hcl_cybh340