şükela:  tümü | bugün
 • george bush'unda dahil oldugu bir hristiyan mezhebidir. dunyada misyoner faaliyetler icinde olduguna yonelık iddialar vardır.
  (bkz: evangelist)
 • inanclarin en ilginci ve belki de en tehlikesi. hiristiyanlarin, ozellikle amerikan evangelist hiristiyanlarin “armageddon” inancidir. bu inanca gore dunyanin sonuna dogru, butun dunyayi kapsayan “iyi” ile “kotu” arasindaki savasta isa geri donecek ve “iyilerin” zaferine onderlik ettikten sonra bin yil surerecek “dunya saltanatini” kuracaktir. bu saltanattan sonra isa’ya inananlar onunla birlikte cennet’te gidecek ve musluman ve yahudileri de iceren digerleri (ki dunya nufusunun yuzde 75’ine yakin) cehennem’e yollanacaktir.
  300 bin hiristiyan'in ibadetine izin veren saddam huseyin, sadece evangelistligi yasaklamisti.
 • bush da bu sıfata sahiptir.
 • incil yazarına verilen isim. aslında "evangelo" yunancada "iyi haber" anlamına gelmekteymiş. ilk hristıyan kaynaklarında "evangelistler" bu "iyi haber"i yayan herkese verilen isimmiş, yani misyonerlere. buna rağmen, 1yy. dan itibaren içinde isa'nın hayatını, öğretisini anlatan, dört dindar kişi tarafından yazılmış kitaplar için kullanılmaya başlandı. yahya ve matta isa'nın 12 havarisinde yer alırken, markus aziz petrus'nun destekçisi ve lukas da yunan dünyasında ilk hrstıyan olanlardan biri idi. markus, matta ve lucas'in incilleri genelde birbirine benzerken, yahya'nin incilinin anlatımı biraz daha farklıdır.
  fresklerde ve resimlerde yahya kartal olarak, matta melek olarak, markus aslan olarak, lukas da boğa ya da öküz olarak resmedilir ve hepsinin bir çift kanatı bulunur. aslan azizliği, görkemliliği; öküz özveriyi, fedakarlığı; kartal kiliseyi ayakta tutan ruh'u; melek de ruh'un insan vucudunda şekil bulmasını sembolize eder.
  incil yazarlarının dört tane olması tesadüf olsa da (kimbilir), dört sayısı incil'de bolca karşılaşılan bir sayıdır: cennetin 4 nehri, tevrat'in 4 büyük peygamberi, 4 büyük kilise bilgini, 4 ana yön gibi.
 • yanılmıyosam tempo dergisinde okumuştum, bir iddiaya göre -evanjelist veya evangelist siz karar verin hangisi artık- amaçları buyuk ortadogu projesi ni gerçekleştirmek olan grup. bunu yaparken temel niyet " ortadoğu da barış ve demokrasi" değil pek tabii, bu mezhep üyelerine göre hz. isa, tekrar dünyaya geldiğinde ortadoğu ya gelecek ve yanındakilerle birlikte müslümanlara karşı bir savaş başlatacak -ki buna da armageddon savaşı deniyor, iyi ve kötü arasında olacak dense dahi bu mezhep üyelerine göre savaş hristiyanlar ve müslümanlar arasında olacak- bu nedenle amaçları orada bütünlüğü sağlayarak tekrardan dünyaya inecek olan hz. isa ya bir nevi yardımda bulunmak.
 • dogrulugu kanitlarla ortaya konan gercek. george w. bush bir keresinde konusmasinda kendi ordusuna hacli ordusu demistir (bkz: crusades). artik evanjelizm in tum amerikayi sardigi gercegi kabul gorur politik ve din bilimciler tarafindan, hollywood filmlerindeki sirlardan, kiyamet senaryolarina kadar bir yigin laga luga lari vardir bunlarin ve tum dunyayi sarmaya baslamislardir. (bkz: vay halimize)
 • evangeline lilly fanatiklerine verilen ad*
 • *belgeselinde, çocukları nasıl eğittikleri ve yahudi inancı ile nasıl içli dışlı olduğu görülebilir.
 • "bundan başka, pelikan, evanjelistlerin dört sembolünün yerini alan dört kuş ile birlikte bir beşli oluşturur ve bu beşli, geyiğin alt taraflarında yeniden ortaya çıkar, ki geyik de isa'nın bir başka sembolüdür." carl gustav jung - rüyalar

hesabın var mı? giriş yap