şükela:  tümü | bugün
 • 'protestanlık' ile aynı anlama gelen kelime.
  (bkz: evangelismus)
  (bkz: martin luther) -> mezhebin kurucularından
  (bkz: protestanlık)
 • ilk kez protestan reformu sırasında luther ve onun bağlıları için kullanılan tanım. ancak bugün için evanjelizm, amerika'daki hıristiyan toplumunun tutucu kanadını ifade etmektedir. yahudilere ve siyonizm'e olan ilginç bağlılıkları ise evanjelikleri hıristiyan dini içinde oldukça farklı bir yere oturtuyor. evanjelikler, eski ahit'in; yahudilerin ‘tanrı'nın seçilmiş halkı’ olduğu, kutsal topraklar'ın yahudilerin malı olduğu, yahudilerin mesih'in gelişi ile birlikte bir dünya egemenliğine ulaşacakları gibi kehanetlerini tamamen kabul ederler. bu konuda kendilerine düşen en büyük misyonun ise yahudilerin egemenliğine destek olmak olduğunu düşünürler.
 • (bkz: evangelion)
 • beyaz amerikalı protestanların dünyadaki diğer insanlardan üstün olduğunu iddia eden, bush'un devlet politikası haline getirmeyi başardığı (bkz: laiklik) bir inanç.
 • kıyametin insan eliyle geleceğine ve bunu yahudilerin yapacağına fakat evangelistlerin bunun için altyapı hazırlaması gerektiğine inanan tarikat
 • amerkika'da sayılarının 40 milyona yakın olduğu söylenir. yahudilerin vaadedilmiş topraklara (nil-fırat arası, yani israil bayrağındaki mavi çizgiler) ulaşmaları durumunda isa mesih'in dünyaya geri döneceği ve kutsal armagedon savaşının o zaman kazanılacağı inancı üzerine kuruludur. ortadoğu'da israil'e verilen desteği, 50'li yıllarda göç eden israilli kürt yahudiler'in kuzey ırak'a geri dönerek toprak almalarını, büyük ortadoğu projesini, hiç bitmeyen "kontrol edilebilir kaos"u bu çerçevede daha kolay anlayabiliriz.
 • (bkz: evangelizm)
 • ayrintili bilgi icin ismail vural in karakutu yayinlarindan cikan
  beyaz saray'ın gizli dini: evanjelizm adli kitabi okumanizi tavisye ederim.
  kitabin on sozunden alinti :
  evanjelizm, ilk kez protestan reformu sırasında luther ve onun bağlıları için kullanılmıştır. ancak bugün için evanjelizm, amerika'daki hıristiyan toplumunun tutucu kanadını ifade etmektedir. yahudilere ve siyonizm'e olan ilginç bağlılıkları ise evanjelikleri hıristiyan dini içinde oldukça farklı bir yere oturtuyor. evanjelikler, eski ahit'in; yahudilerin ‘tanrı'nın seçilmiş halkı’ olduğu, kutsal topraklar'ın yahudilerin malı olduğu, yahudilerin mesih'in gelişi ile birlikte bir dünya egemenliğine ulaşacakları gibi kehanetlerini tamamen kabul ederler. bu konuda kendilerine düşen en büyük misyonun ise yahudilerin egemenliğine destek olmak olduğunu düşünürler.

  o zaman ‘ortadoğu’da amerika’nın afganistan ve irak ile başlattığı değişimin evanjeliklerin amaçları ile bir ilgisi var mı?’ sorusu akla geliyor...
  amerika’nın evanjelik başkanı george w. bush, ‘ya bizdensiniz ya da düşman’ anlayışı ile tüm dünyayı karşısına alabilecek desteği fundamentalist inançlarından mı alıyor?
  peki bush ‘bizden misiniz?’ derken neyi kastediyor?
  evanjelizm'in amacı ne, dünyayı kıyamete mi sürüklemek istiyorlar?
  evanjelikler amerikan yönetiminde ne kadar etkililer?
  amerikan dış politikasının karanlık bir yüzü var mı?
  bush kendisini mesih mi zannediyor, yoksa yeni bir hitler mi doğuyor?
  hıristiyanlar neden siyonist oldular?
  yahudiler filistin’den sonra babil’i de mi istiyorlar?
  kuzeyden gelecek ırk hangisi?
  barış deccalın habercisi mi?
  irak son mu, yoksa devamı var mı?
  evanjelikler islamiyet’e nasıl bakıyorlar?
 • (bkz: evangelist)
 • ingilizcesi evangelism, turkcesi evanjelizm olan kelime. turkce'ye tam olarak "mujdecilik" olarak cevrilebilen ve aslen 4 incil (mujde) yazarini**** tanimlayan yunanca asilli kelime.

  daha sonra 16. yuzyil reformistlerini, yani bugun protestan olarak anilan kesimin cekirdeginin fikrini belirleyen bir kelime olarak kullanilan evanjelizm, bu kesimin 'sadece' incil'e bagli olma, yani papa'yi veya bir baska insansal erki dinsel otorite olarak kabul etmeme tavrini betimlemek amaciyla kullaniliyordu. gunumuzde de protestanlar'in genel olarak tavrini belirten bir kelime olmaktadir. ,

  dolayisiyla amerika baskanlari'nin kennedy ve direkten donen aday kerry haric hepsinin protestan, yani yukarida anlatilan tanima gore evanjelist oldugu goz onune alinirsa, amerika'yi 'bugun' evanjelistler'in yonettigini, eski baskanlarin da buna karsi oldugunu soylemek sadece kimi kitap veya gazete yazarlarinin yanlislari olarak kalmaktadir. bugunku baskan'in dini inancinin tarihine daha fazla merak duyan okurlara 1986 yili oncesi icin episcopal, daha sonrasi icin methodist basliklarina bakmalari tavsiye edilir.

  tum bu protestanlik temelli bilgilere karsin, ilginc bir dip not olarak, roma katolik kilisesi'nin haftalik gazetesinin adinin da evangelist oldugu dusulebilir.