• ilk kez protestan reformu sırasında luther ve onun bağlıları için kullanılan tanım. ancak bugün için evanjelizm, amerika'daki hıristiyan toplumunun tutucu kanadını ifade etmektedir. yahudilere ve siyonizm'e olan ilginç bağlılıkları ise evanjelikleri hıristiyan dini içinde oldukça farklı bir yere oturtuyor. evanjelikler, eski ahit'in; yahudilerin ‘tanrı'nın seçilmiş halkı’ olduğu, kutsal topraklar'ın yahudilerin malı olduğu, yahudilerin mesih'in gelişi ile birlikte bir dünya egemenliğine ulaşacakları gibi kehanetlerini tamamen kabul ederler. bu konuda kendilerine düşen en büyük misyonun ise yahudilerin egemenliğine destek olmak olduğunu düşünürler.
 • (bkz: evangelion)
 • beyaz amerikalı protestanların dünyadaki diğer insanlardan üstün olduğunu iddia eden, bush'un devlet politikası haline getirmeyi başardığı (bkz: laiklik) bir inanç.
 • kıyametin insan eliyle geleceğine ve bunu yahudilerin yapacağına fakat evangelistlerin bunun için altyapı hazırlaması gerektiğine inanan tarikat
 • amerkika'da sayılarının 40 milyona yakın olduğu söylenir. yahudilerin vaadedilmiş topraklara (nil-fırat arası, yani israil bayrağındaki mavi çizgiler) ulaşmaları durumunda isa mesih'in dünyaya geri döneceği ve kutsal armagedon savaşının o zaman kazanılacağı inancı üzerine kuruludur. ortadoğu'da israil'e verilen desteği, 50'li yıllarda göç eden israilli kürt yahudiler'in kuzey ırak'a geri dönerek toprak almalarını, büyük ortadoğu projesini, hiç bitmeyen "kontrol edilebilir kaos"u bu çerçevede daha kolay anlayabiliriz.
 • (bkz: evangelizm)
 • ayrintili bilgi icin ismail vural in karakutu yayinlarindan cikan
  beyaz saray'ın gizli dini: evanjelizm adli kitabi okumanizi tavisye ederim.
  kitabin on sozunden alinti :
  evanjelizm, ilk kez protestan reformu sırasında luther ve onun bağlıları için kullanılmıştır. ancak bugün için evanjelizm, amerika'daki hıristiyan toplumunun tutucu kanadını ifade etmektedir. yahudilere ve siyonizm'e olan ilginç bağlılıkları ise evanjelikleri hıristiyan dini içinde oldukça farklı bir yere oturtuyor. evanjelikler, eski ahit'in; yahudilerin ‘tanrı'nın seçilmiş halkı’ olduğu, kutsal topraklar'ın yahudilerin malı olduğu, yahudilerin mesih'in gelişi ile birlikte bir dünya egemenliğine ulaşacakları gibi kehanetlerini tamamen kabul ederler. bu konuda kendilerine düşen en büyük misyonun ise yahudilerin egemenliğine destek olmak olduğunu düşünürler.

  o zaman ‘ortadoğu’da amerika’nın afganistan ve irak ile başlattığı değişimin evanjeliklerin amaçları ile bir ilgisi var mı?’ sorusu akla geliyor...
  amerika’nın evanjelik başkanı george w. bush, ‘ya bizdensiniz ya da düşman’ anlayışı ile tüm dünyayı karşısına alabilecek desteği fundamentalist inançlarından mı alıyor?
  peki bush ‘bizden misiniz?’ derken neyi kastediyor?
  evanjelizm'in amacı ne, dünyayı kıyamete mi sürüklemek istiyorlar?
  evanjelikler amerikan yönetiminde ne kadar etkililer?
  amerikan dış politikasının karanlık bir yüzü var mı?
  bush kendisini mesih mi zannediyor, yoksa yeni bir hitler mi doğuyor?
  hıristiyanlar neden siyonist oldular?
  yahudiler filistin’den sonra babil’i de mi istiyorlar?
  kuzeyden gelecek ırk hangisi?
  barış deccalın habercisi mi?
  irak son mu, yoksa devamı var mı?
  evanjelikler islamiyet’e nasıl bakıyorlar?
 • (bkz: evangelist)
 • beyaz sarayın gizli dini. amerika'daki en etkili hıristiyan tarikatı. bu tarikat, musevilerin de büyük destekçisi. beyaz saray, ortadoğu’ya bush’un mezhebi evangelizm’i yayarak, yeni bir abd hegemonyası kurma peşinde oldugu ve israil'in de pek bir işine gelen sistem.değişik ve gizli planlar üssü.
 • evangelizm şu anda dünyada en fazla yayılan, en çok taraftar toplayan dinî cereyandır. sayıları 500 milyondur. bunlar armageddon savaşına yâni âhirzamanda iyilik güçleriyle kötülük güçleri arasında dehşetli bir savaş olacağına inanmaktadırlar. dünya çapında güçlü televizyonlardan, internet sitelerinden, video oyunlarından, kurgu-bilim romanlarından yararlanarak misyonerlik yapmaktadırlar. abd başkanı george w.bush ile bakanlarının ve danışmanlarının nicesi, bu hızlı ve fanatik tarikata mensuptur.
hesabın var mı? giriş yap