şükela:  tümü | bugün
 • kondenser'in zıt işlevini yerine getirmeye yarar
 • buharlaştırıcı olarak tabir edilen, ortamdan enerji çekilerek, içerisindeki akışkanın soğutulmasını sağlayan parça.
 • ortamdan ısı enerjisi çekerek, içerisindeki akışkanın soğutulmasını değil ısıtılarak buharlaştırılmasını sağlayan parça.. ama tabii ki amaç akışkanı buharlaştırmak değil ortam sıcaklığını düşürmektir..
 • split klimalarda soğutma yaparken iç ünitede; ısıtma yaparken dış ünitede bulunan aluminyum bakır borulu serpantin (ince aluminyumlar elinizi kesebilir)
 • gemilerde bulunan fresh water generator yada kisaca eva olarak ta tabir edilen donanım. deniz suyundan ters osmos yontemi ile tatlı su elde etmek icin kullanılır. bir ejekter vasitasiyla yaklasik -1 atm vakum elde edilir. kapali cevrimde vakumlu ortamda yaklaşık 80'c de bulunan ana makine sogutma suyu ile ısı transferi vasitasiyla deniz suyu kaynatilir ve buharlastirilir.bir filtre sisteminden gecen steam yine deniz suyu ile ısı transferine maruz birakilarak yogusturulur ve tatli su elde edilmis olur.
 • klimalarda kullanılan evaparatörler genelde 4 luk aluminyum rulo surucu ile fin presde basılır 5 lik ve 7 lik bakır boruya göre dizayn edilir. turkiyede klima evaparatoru yapabilen iki firma var biri arcelik-lg digeri vestel. bide bu evaparatorle calısma prensiplerine ve kullanım alanına gore iki ana baslıkta dallanıp budaklanırlar yok boru tipi evaparator, yok zorlanmıs tasınımlı evaparator. bide bunu kardesi vardır kondanser bunlar birbirinden ayrı dusunulemez .
 • çeşitleri:

  1. uzun borulu dikey evaporatörler
  (long tube vertical evaporators)
  a. yukarı akışlı ( upward flow ) , köpük yapıcı çözeltilerde
  b. aşağı akışlı ( downward flow ) , ısıya karşı duyarlılığı fazla çözeltilerde
  c. zorlanmış sirkülasyonlu ( forced circulation ) , viskoz çözeltilerde
  kabuk tarafında buhar, boru içinde ise çözelti akışı vardır. boru çapı
  genellikle 2,5-3 cm , boru yüksekliği ise 3-5 m arasında değişir.
  2. karıştırıcılı evaporatör ( agitated film )
  sıvının direncini kırmak için mekanik karıştırıcı kullanılır.

  sanayide kullanılan tipleri;

  1. yatay borulu evaporatör,
  2. dikey borulu evaporatör,
  3. zorlanmış dolaşımlı evaporatör,
  4. tırmanan film tipi evaporatör,
  5. düşey akışlı ( aşağı akışlı ) ,
  6. spiral evaporatör ,
  7. karıştırıcılı film tipi evaporatör,
  8. sepetli evaporatör.
 • genellikle laboratuar analizlerinde kullanılan bir çeşidi türkçeye döner evaporatör olarak çevrilen rotary evaporatordür.
 • özellikle yük gemilerinde deniz suyundan mineralsiz içme suyu elde etmek için kullanılan, oldukça narin makina. bakımı tutumu çok zordur. en ufak sıkıntıda sistem kendisini kapatır. ama oldukça ekonomik sistemdir. gemi makinacıları bu kadar hassas olması nedeniyle kısa adı eva olan bu alete kendi aralarında miss eva derler.
  ürettiği suyu içmenizin hiçbir anlamı yoktur, böbrekleri boşuna çalıştırmak demektir.

  karada deniz suyundan içme suyu elde eden tesis yok mudur? suudi arabistan'da bu konuda ciddi çalışmalar mevcuttur. ancak böyle bir tesisin kurulması oldukça yüksek maliyetli olduğu için şimdilik tercih edilmemektedir.
 • bünyesine eklenen mineral tabletleriyle birlikte elde edilen su böbreklerin boş yere çalışmasını engeller.
hesabın var mı? giriş yap