şükela:  tümü | bugün
  • clemens'ten sonra gelen besinci papa.
  • doğum adı ya aristus ya da idi. evaristus ms 99-107 döneminde papalık yapmıştır. aziz evaristus, hakkında çok az şey bilinmektedir. liber pontificalis'e göre, beytüllahim'li yahudi kökenli bir aileden gelmekteydi. papalik döneminde roma imparatoru trajan'un saltanat döneminde geçmiştir. bu imparatorun saltanat dönemi, roma'nın en zulümlü dönemiydi.

    papalık ve piskoposluk dönemi
    papa olmasından önce, roma piskoposluğunu yürütmekteydi. aynı zamanda da "papa" olarak seçilmiş ve böylece hem papalığı hem de roma piskoposluğunu yürütmekteydi. 8 yıl boyunca bu görevi başarıyla yürüttü.

    birçok belgeye göre m.s. 107 yılının 26 ekim tarihinde, suikast ile şehit edildiği yazılmaktadır. bu nedenle 26 ekim, papa evaristus yortusu olarak kutlanmıştır. liber pontificalis'e göre; papalığı süresinde roma'nın 25 parçaya bölünmüş olduğu için bucaklara, bölgelere din adamlarını, kendisi atamış ve bu sayede, bu bölünmüşlüğü bitirmeyi ve bu bölgelerde başarılı olmayı umduğu düşünülmüştür. papa evaristus, halk arasında sevilen bir papa olduğu bilinmektedir. hristiyan şehiti olunca, roma'da aziz petrus bazilikası'nda, papa aziz petrus'un yanına defnedildi.

    kaynak