şükela:  tümü | bugün
 • sahibinden.com adlı ilan sitesinde bolca bulunan ilan türüdür. peki bu ilanlar cidden evcil hayvanları gönüllü sahiplendirme ilanları mıdır? hayır değildir.
  ilan detayında evcil hayvan için hiçbir ücret alınmayacak hatta bugüne kadar köpek için yapılan (mama,aşı parası falan ) masraflar alınmayacak denilse bile telefonla iletişime geçtiğinizde ücret talep ediyorlar.

  edit: bu yüzden sahibinden.com üzerinden gönüllü olarak hayvan sahibi olmak istiyorsanız şayet, verilen ilanın hayvan barınakları tarafından verilen ilanlar olmasına dikkat ediniz.

  http://www.minikpati.com/
  https://www.facebook.com/…platformu/117475921659563

  gibi adresler yardımcınız olur.
 • http://www.patilen.com/

  bu adresten kediciklerin ve köpeciklerin hayatlarını kurtarabilir,kalbinizde ve yaşamınızda onlara kocaman eşi benzeri olmayan bir yer açabilirsiniz.
 • sahiplendirme ilanından öte, daha çok bir sığınma yakarışı paylaşacağım. çünkü ilandaki tarçın kız beylikdüzü'nde yaşıyor ve bugüne kadar 3 kere zehirlenmeye çalışılmış. onu zehirlemeye çalışırken başka bir çok canın daha kanına girmişler. hamileyken karnı tekmelenmiş, yavruları karnında ölmüş. 2,5 yaşında gariban bir can. yuva bile değil sadece güvenli bir yer arıyorlar, arıyoruz. bahçe olur, sokağınız uygunsa, komşularınız insan (!) ise, o da olur. yeter ki bu güzelliği o cehennemden kurtaralım. ilan şurada:

  https://www.facebook.com/…0010384628&type=1&theater

  açamazsınız filan, aşağıda da paylaşıyorum, bi el atalım, bi oturup düşünelim ne olur?

  "özlem kmne
  iletişim: 0530 147 39 03
  yer: istanbul

  tarçın 2,5 yaşında kısırlaştırılmış bir kız. o beylikdüzünde bir mahallede yaşamaya çalışıyor orayı evi gibi görüyordu yanında birde arkadaşı vardı lady. ama o sokakta yaşayan insanlıktan nasibini almamış yaratıklar onlara yaşamayı,hayatı çok gördü ve tam 3 kere zehirlediler. tarçın üçüncü seferde kurtuldu ölümden döndü,lady onun kadar şanslı değildi maalesef kurtarılamadı. tarçının görmediği yaşamadığı eziyet kalmadı, hamileyken yediği dayak, karnına aldığı tekmeler yüzünden bebekleri karnında öldü,yani dünyaya gelmek onun tercihi isteği değildi ve istemeyerek geldiği bu dünyada yaşamadığı eziyet kalmadı,sırf tarçını öldürmek için attıkları zehirli yiyeceler yüzünden kaç can daha yok oldu. tamam tarçın cins,güzel bir köpek değil bu yüzden heves etmeyeceksiniz burun kıvırıp yüz çevireceksiniz ama unutmayın o bir can ve bu zamana kadar bir kere mutlu olmamış,bir kere kafası okşanmamış,bir kere yüzü gülmemiş bir can. alın evinizin baş köşesine oturtun demiyorum ki kimsenin bunu yapmayacağınıda biliyorum ama onun için güvenli bir bahçeniz,işyeriniz,sokağınız illaki vardır. tarçın şuan pansiyonda aylık ücret karşılığı bakılıyor ve bu ne kadar sürebilir ömrünü pansiyonda geçirmesi mümkünmüdür? hem maddi hem manevi buna yetişebilmemiz mümkün değildir. sizlerden ricam lütfen ama lütfen ona geçici / kalıcı yuvanızı açın bir yol gösterin. sokağınız güvenliyse bir kaç gün bahçenize alıştırıp sonra zamanla o sokağa bile alıştırabilirsiniz yeterki göz önünde olsun,karnı doysun zarar görmesin,hstalandığında ou veterinere götürecek bir sahibi olsun,evi olmasada olur"
 • tarçın'ın hala bir yuvası yok...

  https://www.facebook.com/…0010384628&type=1&theater

  bu canı 3 kere zehirlemeye çalışmışlar, beylikdüzü'nde. güvenilir bir sokak veya bahçe aranıyor. 2,5 yaşında, kısırlaştırılmış, güzel bir kız. bahçesinde veya sokağında ona bakıp sahip çıkacak bir meleğe ihtiyacımız var. o cehenneme geri dönmesin lütfen.
 • benim de sürekli paylaşmak zorunda kaldığım, olmayasıca ilanlar. keşke ev aramak zorunda kalan hayvan/insan kimsecikler olmasa. ama var, paylaşalım, yalnız şunları farkediyorum ve ilan paylaşan aktivistlere naçizane önerimdir:

  - lütfen ilanınızın tamamını büyük harfle yazmayın ve ünlem işareti kullanmayın. zaten hepimiz gördüklerimizden dolayı tepkiliyiz ve bu dilimize yansıyor, bari büyük harf ve ünlemle insanları irrite etmeden derdimizi anlatalım. ajitasyon yapmayalım. "evlat edinmezseniz acılar içinde ölecek!!!!!!" gibi yazılar ancak tepki toplamaya yarar.

  - facebook/twitter gibi araçlarda günde 2den fazla paylaşım yapmayın lütfen. duyarlı takipçileriniz bile bunalıp sizi listeden çıkarır, veya postlarınızı görmemeyi seçer, hiç paylaşım yapmamış gibi olursunuz. insanları bıktırmayalım. herkesin bir günlük mağdur hayvan görme sınırı vardır.

  - her paylaşımın altında manyak bir hayvansever(?) yorumu oluyor ortalığı karıştıran, deli görünce ölü taklidi yapıp gitmesini bekleyin, polemiğe girmeyin. hayvana yararı yok.
 • amacına ulaşabilmesi için sahibinden.com'un titizlikle denetlemekle yükümlü olduğu, bu konuda genel bir politika benimsenmesi zorunlu olan ilanlar.

  önceden belirtildiği gibi sahiplendirme adı altında basbayağı evcil hayvan satışı yapılmaktadır. ancak benim aşağıda içeriğini paylaşacağım ilan satış konusu yapılan hayvanların ciddi hayati tehlike altında olduğu gerçeğini de ortaya koyuyor.

  karşılaştığım ilanda yavru kedi satışı söz konusu.

  ilanda beş yavru kedinin fotoğrafları var ve bir buçuk aylık oldukları, sütten kesildikleri ve yeni sahiplerini bekledikleri yazıyor. belirtilen telefon numarasına ulaştığınızda her bir yavru için 150 lira talep ediliyor, ilandaki "ücretsiz" açıklamasına rağmen. bilmeyenler için açıklayayım, bir buçuk aylık bir yavru kedinin annesinin ilgisine ve bakımına ihtiyacı var. dişleri tam çıkmadığı için katı mama ile beslenmesi mümkün değil, damlalıkla beslenebilir. daha önemlisi şu, tuvaletini yapabilmesi için annenin anüs ve karın kısmına diliyle masaj yapması gerekiyor. aksi halde zehirlenip ölebilir. bu kadar küçük bir yavrunun annesinin desteği olmadan hayatta kalabilme ihtimali çok düşük.

  ilan sahibine bu durumu açıklamaya çalıştığımda, bu kadar küçük bir kedinin satışını yapamayacağını, bunun onu öldürmek anlamına geldiğini anlattığımda, şöyle bir tepkiyle karşılaşıyorum: "anne kedinin daha önceki yavrularını da bu kadar küçükken sahiplendirdim, hiçbir şey olmadı, sahipleriyle hala görüşüyorum, hepsi tanıdığım insanlar, hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım". ablayı ikna edebilmek mümkün değil. en sonunda bana "siz bu kedinin sorumluluğunu alamayacaksınız, bana bunu söyleyin olsun bitsin" diyor. durum bu.
  gördüğünüz gibi, anne kedi belki defalarca doğum yapmaya zorlanıyor ve her bir yavru bir an önce yavruları paraya dönüştürmek gayesiyle anneden koparılıyor.

  sahibinden.com bu konuda ne yapabilir? öncelikle,"bir buçuk aylık yavru kedi annesinden süt emiyor" fotoğrafıyla yayınlanmış, açıkça hayvan hakları ihlali olduğu tespit edilebilen ilanların yayınlanmasını engelleyebilir. bir veteriner yardımıyla bu şekilde devir konusu yapılan hayvanların hangi özelliklere sahip olması gerektiği objektif olarak düzenlenebilir. satış konusu yapıldığı tespit edildiğinde kullanıcı hesapları kapatılabilir ve bin küsür genel işlem şartı içeren kullanıcı sözleşmelerine bu hususta cezai yaptırımlar eklenebilir. bu sistemin işletilebilmesi için düzenli olarak ilanları inceleyen elemanlara ihtiyaç duyacakları şüphesiz.

  gönüllü sahiplendirme ilanları ile site kısmen de olsa hayvan barınaklarının üstlendiği işlevleri yerine getirmektedir. bu nedenle de hayvan barınaklarına ilişkin düzenlemelerin bu ilanlar için ortam sağlayan sahibinden.com açısından ve benzer nitelikli siteler açısından da uygulanması gerekiyor. site böyle bir sorumluluk almak istemiyorsa, görünüşte kalan bir hayvanseverlik sergilemektense, bu ilanlara ortam sağlamamalı, bu gönüllü sahiplendirme başlığını tamamen kaldırmalıdır.
 • www.petlebi.com tavsiye edilir. ilanları çok sıkı kontrol ediyorlar, ücretli ilana pek rastlanmıyor. biz de burası aracılığıyla 2 kedi sahiplendirdik.
 • eğer insan ağzından aktarılıyorsa albeni yüksek tutulur:

  "6 aylık tüylü uysal dişi kedimize kalıcı yuva arıyoruz. hiçbir sağlık problemi yoktur. tuvalet eğitimi ve aşıları var. sevecen insanlara alışık ve kendini sevdiriyor. onun ailesi olmak istemez misiniz?"

  hayvanın ağzından aktarıldığında ise yeşilçam melodramı biçimindedir ve insanın içini paramparça eder.

  " dükkanda yaşayan güzel bir tekir kızım. sahibim, dükkanı boşalttı, başka bir yere gitti. ama beni unuttu. boş dükkanın önünde her gün onu bekliyorum.
  bana evinizi, sıcak yuvanızı açar mısınız?"