şükela:  tümü | bugün
  • dün muhabbet kuşumla beraber yaptığım, öncesinde az biraz uğraştıran ama neticede tahmin ettiğimden kat be kat sorunsuz geçen bir tecrubedir benim için.

evcil hayvan taşımacılığı prosedürlerinde genelde firmaların kuralları birbirine son derece benzemektedir. burada elimden geldiğince bu farklılıklardan da bahsedeceğim.
    genel olarak kabinde taşıma ve kargo bölümünde taşıma olarak ikiye ayırabiliriz. ben burada ağırlıklı olarak kendi deneyimlediğim kabinde taşımadan bahsedeceğim. öncelikle ihtiyacınız olanları listeleyelim

**rezervasyon
    bu kısmın genelde çok zor bir yanı yok. firmanın çağrı merkezinin arıyorsunuz ve rezervasyon kodunuzu söyleyip kabine hayvan sokacağınızı, cinsini söylüyorsunuz bitiyor. bazı firmalarda uçuştan en az 72 saat önce bu rezervasyonun yapılması gerektiği söylense de ben yolculuk yaptığım firmayı * uçuştan 24 saatten az bir zaman kala aradım ve işimi bitirdim. tabi garantici olup erken aramak gerek çünkü her uçuşta belli bir hayvan kotası konulmaktadır ve o kota da 2 hayvanla sınırlı olabilmektedir. sonra dımdızlak ortada kalmamak gerek.

**sağlık raporu
    bu raporu check in sırasında şart ayrıca gerektiğinde de çıkarabilecek bir yerde bulundurmanız gerek uçuş boyunca.
    raporun içeriği birazcık sizin hayvanınıza göre belirleniyor. benim muhabbet kuşu için veterinerin yazıp kaşelediği "bir sorun yoktur raporu" yeterli olmuşken * başka hayvanlar için buna ek olarak aşı kartı ve kimlik kartını da beraber götürmenizi isteyeceklerdir.

**uygun kafes
    uygun kafes derken üç açıdan uygunluk söz konusu.
    --güvenlik. bu benim en çok korktuğum durumdu çünkü elimde sadece standart tel kuş kafesi vardı ve x ray cihazına sokmak gerekir diye endişelenmiştim. ancak telefonla havayolunu aradığımda gizli bölme olmayacağı için sıkıntı yaratmadan geçeceğini söylediler. o sebeple olabildiğince basit görünümlü bir kafes olması eminim zorluk yaşama riskinizi azaltacaktır
    --ağırlık. bu durum kafesin kabine girme kargoya girmesini etkileyen bir kriter. hayvan dahil ağırlığı pegasus için 5 kg diğerleri için 6kg üstü kafesler doğrudan kargo bölümüne girmektedir.
    --boyut. bu da yine kargo/kabin ayrımında kullanılan bir kriterdir. bazı havayolları için azami ** * 45 x 35 x 23 cm ölçülerinde olması gerekirken bazıları ** için 55x40x20 cm ölçülerinde olması gerekir.

**uygun hayvan
    bu konu tüm havayollarında aynı olan bir durum. hepsinin tek bir köpek cinsi listesi var ki kati suratle uçağa giremeyecek hayvanlarmış onlar. listeyi de vereyim tam olsun
    -- pitbull terrier
    --amerikan pitbull
    --amerikan staffordshire terrier
    --staffordshire bullterrier
    --bullterrier
    --amerikan bulldog
    --dogo argentino
    --fila brasiliero
    --kangal (karabaş)
    --kafkas çoban köpeği
    --mastiff
    --mastino napoleta
    bu listeye ek olarak hamile hayvanlar da uçağa giremez gibi bir kuralın da yanında havaalanı personelinin saldırgan, hırçın, hastalıklı gördüğü hayvanlar da hemen oracıkta geri çevrilir gibi tedirgin edici bir madde de kurallar arasında bulunmaktadır haberiniz ola.
    bu hususta bir diğer sıkıntı da sürüngen statüsüne giren kaplumbağalar yaşıyor. çünkü yılanları taşımamak için bir çaba var o minicik kaplumbağalar da bundan nasibini alıyor gibi. tabi sadece kedi, köpeği hayvandan sayan firmalar yüzünden kuş sahipleri de sıkıntı yaşayabilir. bunu firmaya özel bakmanız önerilir.

**ek ücret
    bu ödemeyi check in sırasında bilet satış ofisine yapıyorsunuz. 20tl ile 20 € arasında değişiyor bu bedel. tabi bu fiyatlar kabinde taşımak için geçerli. kargo bölümünü bilmiyorum.

**uygun havayolu firması
    bu başlığı aslında sadece tek bir firmayı buradan kınamak için ekledim. ismini vermek istemiyorum ama baş harfi o*. buradan kendilerini esefle kınıyorum.

şimdi gelelim genel olarak deneyimlerime. hava alanına gidene kadar otobüs ve tren kullanmak durumundaydım. gayet sorunsuz ve rahat geçti. hava alanına gittiğimde en büyük korkum hayvanı bir sebepten xray cihazının içine koymak istemeleriydi. önceki günden telefonla aradım havaalanını sordum, hiçbir canlıyı oraya sokmak gibi talepte bulunmayacaklarını söylediler. gerçekten de hayvan o bizim içinden geçtiğimiz kutu gibi şeyin bile içinden geçmedi. doğrudan yandan yandan ellerde geçti güvenlik noktalarını. oradaki üst arayan polisler ne yapacaklarını şaşırsa da amirleri genelde bilgili olup yandan geçirtiyor. yolculuk sırasında da hiç öyle parpazlama filan olmadı. gayet "zaten ben gençliğimde hep bu irtifalardaydım" modunda tüylerini parlatıp durdu. hatta uçak alçalmaya başladığında kanatlarını germesi beni şaşırtmadı değil.
    kargo bölümüne gelince. galiba orası için de çok bir farklılık yok. ücret pegasus'ta 40 tl'ye çıkıyor ama diğerleri pek bilgi vermemiş bu konuda ne yazık ki.

unutmadan geçmeyelim. görme engellilerin rehber köpekleri önceden haber verilmesi şartıyla ücretsiz, kabinde ve kafessiz bir şekilde taşınmaktadır.

iyi yolculuklar
  • hoş sadadır.
  • bana da bir fıkrayı hatırlattı.şimdi lazın teki varmış,etrafındakilere sürekli "ben hastayım,ben hastayım" dermiş.sonra bu bir gün ölmüş,mezar taşında da şu yazıyormuş:"hastayım hastayım dedim bakın noldu gördünüz mü şimdi"...heh...hani lazın mezar taşında öyle yazıyormuş:"dedim dedim inanmadınız bak noldu"...hıh?...!?(bkz: fıkrasına gülünmeyen adam)

ilgileneler için yardımcı olabilecek güzel bir rehber.
  • yurt disina seyahat edeceksiniz is o kadar kolay degil. yukarda ki yazilanlara ek olarak oncelikle sahip oldugunuz evcil hayvanin pasaportuna ihtiyaciniz (kimlik kartina) olucak. ki bu pasaportda evcil hayvaniniza o gune kadar yapilmis olan tum muayeneleri ve yapilmis asilarini gosterir bilgiler yer almasi sarttir. (gerci teknoloji simdi ilerledi bunlari bir cipin icine yazip evcil hayvaniniza enjekte ediyorlar ama siz yinede pasaportuna sahip olun) eger daha once sadece kuduz asisi yaptirdiysaniz ve onun disinda herhangi bir asi yaptirmadiysaniz vay halinize. oncelikle parazit ve diger asilari tamamliyorsunuz. yaptirdim bitti ertesi gun ucarim diye dusunuyorsaniz yine yaniliyorsunuz cunku o asilari yaptirdiktan sonra yaklasik 30 ile 40 gun arasinda bekliyorsunuz sonra tekrar evcil hayvaninizi muayneye goturup son bir asi yaptiriyorsunuz ve 1 hafta sonra ucusa hazir hale geliyorsunuz. ama is bununluda bitmiyor. vetireninizin verdigi ve pasaportuna isledigi uygunluk ve tum asilarin yapildigini gosteririr igne kupulreriyle (ki bunlar pasaporta yapistiriliyor) havalimani icinde yeralan veteriner ofisine ugruyorsunuz (sasirdiniz degil mi havalimaninda boyle bir hizmet veren ofis var) onlar butun belgeleri inceledikten sonra ve eger isterseniz (yani siz o gun vermediyseniz) evcil hayvaniniza sakinlestirici bir ilac veriyor ki hayvaniniz ne kadar uysal olursa olsun ucaga bindikten sonra cildirmasin diye. daha sonra belgelerinizi ok leyip sizi ucaga binis onayini veriyor. sizde elinizde ki belgelerle chek in yaptirabiliyorsunuz.
    bu islemlerin yapmanizin en buyuk nedeni gittiginiz ulke gumrugunde sorun yasamayasaniz diye. belki turkiye de cok uygulanmiyor ama dunyanin bir cok ulkesine eger canli evcil hayvan goturuyorsaniz bu standart islemlerin yapilmis olmasini sizden talep ediyor. bunun disinda kimi ulkeler baska islemlerinde yapmanizi isteyebiliyor o yuzden gitiginiz ulkenin neler talep ettigini iyi arastirin yoksa gittiginiz ulkede evcil hayvaninizi karantinaya vermek zorunda kalir gunluk 50 ile 100 euro arasinda para odemek zorunda kalirsiniz.
  • yarın kedimle deneyimleyeceğim olay.

ama bir merakım söz konusu, hatta kaygım: yanında yavrusu olan kedi ve köpeklerin bile kabinde taşınabileceğinden bahseden çılgın firmalar nasıl oluyor da 5 kg gibi bir sınır koyabiliyor. misal orta halli bir köpek en az 8 kg çekmez mi?

çiroz kedim bile kafesle tartılınca yaklaşık 5 kilo geliyor, tırsıntımdan yavruma iki gündür normalden az mama veriyorum. sinir oldum, uyuz oldum....

pc: altımdaki entrylerde "yarın danamla deneyimleyeceğim olay" gibisinden şeyler görürsem var yaaaa!
  • bir kaç gün sonra 3 adet kedi ve pegasus havayolları aracılığı ile ilk kez yaşayacağım durum. evden eve şeklinde bir taşınma nedeni ile kuzucuklarım gevrek boyoz ve köfte'yi mersin'den izmir'e taşıyacağım. secure drive eşliğinde olması mecbur bir mersin adana yolculuğu sonrası uçak ile devam edecek. iki kedi kiloları nedeni ile kargoda özel bölmede, bir kedi ise bir sorun çıkmazsa kabin içinde taşınacak tarafımdan. web sitesinde çanta dahil 5 kg yazıyor kabin için ancak müşteri hizmetleri 5,500 gibi küsüratların sorun olmadığını söyledi. umarım olmaz. bakalım baştan sonra mümkün olduğunca fotoğraflarla belgeleyerek yakında burada anlatacağım..
    entrye eklemeyi unutmuşum: https://www.flickr.com/…ur/albums/72157652265989679
  • (bkz: anadolu jet)'te önceden kilo başına para alınırken şimdi kabin içine alınan küçücük yavrum için 50 lira istenmektedir. zaten göt kadar uçağın kalitesi belli, uçan otobüs amk bi de ben kedimle beraberim, zayıf da değilim, boyum uzun sığmıyoruz doğru düzgün ama ensesi kalın godomanlar en önde geniş geniş oturuyor neden? o doğuştan şanslı ben ise hayvansever olduğum için kolayca kandırılabilirim kendi bilet paramı da ödemeliyim, kedim için de para vermeliyim, nasıl olsa mecburum size değil mi? iyi hizmet için ya torpile ya merhamete ihtiyacım var değil mi? kimse iş ahlakı bilmesin, bilse de siklemesin. merhametle bu son uçuş halloldu ama dönerken bana bi sorun çıkartın görün o zaman siz boykotu. verilen hizmete bak alınan ücrete bak ya. sadece iptal etmeyi unuttuğum, iptal edemediğim biletlerden dünyanın parasını kazandınız lan.
  • 29unda yapacağım eylemdir. fakat kafamda deli sorular var umarım korktuğum gibi geçmez.
  • evcil hayvanla yurt disina cikis su sekilde gerceklesti...

oncelikle hayvaninizi yolculuk kac saat olursa olsun kesinlikle uyusturmayin,eger uyusturalim ya da uyusturun diye tavsiye eden veteriner varsa meslekten men edilsin gitsin.cocugunuz yolculuktan sonra 1 gun stres yasar ama vucuduna gereksiz yere kimyasal girmemis olur ertesi gun eser kalmaz o yolculuktan en sevdigi mama ile kendinizi affettirirsiniz.cis kaka mama sorunu kedide olmuyor kediler kakasini cisini cok uzun sure tutabilir yolculukta mama yedikleri de nadirdir yemezse zorlamayin,karada cok yolculuk yaptik bu konuda deneyimliyim,ucakta da karadaki gibiydi her sey.kopekle ucus ile ilgili deneyimim yok malesef.simdi ucakla kedili ilk deneyimime gelelim.surekli guncelleyecegim burayi daha sonralari da ucacagiz kizimla.

-her seyden once cocugunuzun bir hastaligi varsa tamamen tedavi ettirin asilara oyle gecin,aksi halde agir gelir.sakin minnacik bebegi yikamayin ayrica,allah korusun olur,nemli bezle gereken yeri silin,hemen kurutun.once ic diz parazit karma ve losemi asilarini yaptirin,yurtdisinda pahali bunlar,ic dis parazit-kuduz yurt disina cikis icin zorunlu zaten.ic-dis parazit asisindan sonra kimlik cikartin.fotografli olmasina dikkat edin.kuduz asisindan 30 gun sonra kan ornegi alinip ankara etlikte bulunan tek yetkili laboratuvara gonderilecek,gonderim sartlari web sitelerinde var,lutfen kargoya soguk zincir demeyi unutmayin,bu test 185 tl cebinizi ayarlayin,kan alinirken cipi de taktirin bu da 50 tl.

-test sonucu 1-2 haftada geliyor,test sonucunun ciktigi tarihten 60 gun sonra en yakin il tarim mudurlugune gidin,bakin bagli oldugunuz degil,en yakin il tarim mudurlugu de oluyor.test sonucunun olumlu oldugunu veterinerinize sorarak onaylayin ki tarim il mudurlugunde kotu bir surprizle karsilasmayin.

-il tarim mudurlugunden cocugunuzun kimlik fotokopisi ve etlikten gelen raporun asli verilecek.burada sizinle birlikte bir form doldurularak bu form size verilecek.ucret 145 tl sevgili dostlar.bu form daha hic istenmedi benden bosa mi yaptirdik ne hic soran olmadi kendisini.

-yurt disina cikmaya hazirsiniz.thy ile bir istanbul-avrupa ucusuna bilet aldim,rezervasyon yaptirdim,rezervasyon yaptirmadan once cocugunuzu kafesle ve kafessiz olcunuz.hatta kafesi de olcunuz istenen ebata uysun.cocugunuzun kilosunu soracaklar kesin bilmeniz gerek.hayvanin cinsini bilmek de cok onemli.sokakta yasayan bir cins ise(maalesef) sarman mi tekir mi calico mu bunu iyice belleyin zaten veteriner insansa kimligine de yazmistir.rezervasyon yaparken mutlaka elli kere sarman mi tekir mi ne ise tekrarlayin,ben durmadan sarman dedim ertesi gun rezervasyon onayi icin aradigimda sonuc:tekir...
    tekrar sarman icin rezervasyon olusturuldu,rezervasyonun onaylanip onaylanmadigini anlamak icin lutfen ertesi gun tekrar arayin,yoksa ortada kalirsiniz,rezervasyon icin 3 tane cagri merkezi elemani ile konustum ikisi de biz o cinsleri bilmiyoruz dediler,thy yi severim ama boyle cahil calisanlar thy icin eksi puan,calisanlarin hayvanlarla ilgili kulturu ve bilgisi arttirilmali nasil olur da turkiyede yasanip da kedi cinsi bilinmez hayret...iste bunlar hep ailelerin aman elleme diye buyuttugu cocuklar,hayvan rezervasyonu aldigi halde bir kitap acip,bir siteye girip de hayvan cinslerine bakip ogrenmeyen,kendini gelistirmeyen insanlar

-havaalaninda cocugum kontrolden gecti,ne banda bindi ne makinadan gecti,gozunde minik bir enfeksiyon vardi ancak daha onceden bildirdigimden sorun olmadi,check-in de cocugumun benimle kalabilecegi soylendi zaten 8 kilonun altinda oldugundan kabinde benimle ucabiliyordu,kafesle birlikte toplam 5 kilo idi,kilo basi 5 euro odedim,makbuzumu aldim

-pasaport kontrol ok,pasaport kontrolden sonra cocugu tasima kafesinden cikarmami istediler,zaten onu oraya zor sokmusum,melek gibi oldugu halde girmem allah diye tutturmus ben nasil cikarayim da yine sokayim cocugu dedim.anlayis gosterdiler gozle muayenesi yapildi,zaten kimlikte her detayi yazdirdigim icin problem yasamadik bindik ucagimiza

-kabin ici sicaklik hayvanlar icin biraz dusuk olabiliyormus,bizimki zaten hassas gotlu oldugundan bir iki hapsirdi hemen battaniye istedim,sardik ve hapsiriklar durdu sonrasinda evde de hasta olmadi.

evet gordugunuz gibi cocugumu uyusturmadim,thy ile harika bir yolculuk gecirdik,hostesler cocugumla gayet ilgiliydi,ona karsi guleryuzlu davrandilar,eve geldik ilk saatler yatagin altinda gizlendi aksama dogru sevdigi mamalardan verdim cok cok optum kollarimda uyuttum koridorda balkonda yayilmaya basladi bile...bir hafta oldu her sey guzel,saglik sorunu veya psikolojik sorun yasamadik.

cok onemli not:gokce saadet vakasini gorup gozunuz korkmasin.gokce saadet baska bir sehirden satin aldigi pet shop hayvanini pet shop sahibine ucaga bindirtmek sureti ile hayvanini oldurmustur.bu kisim haberlerde yer almiyor,bunu kendi facebook sayfasindan okudum kesin bilgi.yaninda refakatci olmayan hayvanlar mutlaka kargoda ucar,zahmet edip hayvani gidip kendisi alsaydi bir mal gibi tasitmasaydi veya acip thy nin bu konudaki kurallarini okusaydi o kopek bugun yasiyordu.hangi insan minnacik kopege tek basina yolculuk yaptirir?thy de bir inisiyatif kullanabilirdi elbette, burada cok buyu hatalari var ancak burada gokce saadet(gercek ismiyse) de kesinlikle sucludur.zaten kopekcigin olumunun akabinde gidip ayni cins baska bir kopek satin almistir. saadet,olayi tarif ederken 'kizim beni koklayamadan oldu' demek sureti ile ne kadar ben merkezli oldugunu gostermektedir o cumlenin dogrusu 'ben kizimi koklayamadan' olmaliydi.

cocugumu ucaga almazlarsa ben de ucmam diyebiliyorsaniz yola cikin,iyi yolculuklar.
  • bu hafta içinde muhabbet kuşumla gerçekleştirdiğim olaydır. öncesinde baya bi endişelenmiştim x-ray mevzularından falan ama hiç öyle olmadı. güvenlik yandan ellerinde taşıyarak geçirdi. uçakta da sadece ilk kalkışta ve inişte gürültüden biraz irkilse de bunun dışında gayet rahat bi yolculuk geçirdi. insanın birilerine emanet ederek gözü arkada kalmasındansa, yanında güvende seyahat etmesi çok memnun edici bi durum.