şükela:  tümü | bugün
  • herkesin çocukluğunda bir kez olsun oynadığı bir oyun. sübyan sabilerin karşı cinsin varlığından haberdar olmalarını sağlayan oyundur belki de. biri anne olur, biri baba, olaylar gelişir.
  • (bkz: doktorculuk)
  • dişi miniklerle birlikte erkek miniklerin de zamanında oynadığı anaokulu oyunu.
  • kızlar bunu tek baslarına bile oynarlar.boyle oyuncak bi bebek alırlar,yerdeki camurlarla pasta yaparlar.sonra bunu oyuncak bebege yedirmeye kasarlar.sonrada bebegi uyuturlar.kendileride bu arada anne rolundedirler.
  • (bkz: evcilik oyunu)
  • "tek bir aksam sürdü..

eve erken geldim,
    bilmem ya yemek yapmayı falan, evde olanlardan ısıttım bir kacını,sanki sabahtan yapmısım gibi,
    sofrayı da kurdum...sade ve düzenli...
    yoğurt seversin sen..evde de yok...arayayım da soyleyeyim...
    sen de beni mi arayacaktın tam?
    dısarıdan bir sey lazım mı, diye...
    e hadi gel artık, yemekler soguyacak...
    geldin...gercek gibi...
    elinde bir torba,
    gülüyorsun kapıda...
    sarılıyorum kocaman...
    hep boyle mi karsılayacakmısım seni?

yemekten sonra cay ister misin?
    ne seyredelim bu aksam?
    dur ben su ortalıgı toplayayım biraz,
    sen keyfine bak ben hallederim...

bir kac saat sürdü...
    gercek gibiydi...
    bir ömürlük hayalin binde biri...
    olsun, güzeldi...

şimdi,
    aynı evde yalnız...
    kapı çalar da elinde bir torba gelirsin diye umutlu...
    gelmeyeceksin ne olsa diye dağınık,
    keske gercek olsaydı diye hüzünlü...

bir kaç saatlik bir oyunun hayali ile bir ömür geçer mi?
    ve...
    evet, hep oyle karsılayacaktım seni..."
  • içgüdüseldir,hiç birinin çocuğa gidin evcilik oynayın,sen anne ol sende baba dediğini duydunuz mu
  • bingöl elmas'ın if istanbul 2012 festivali kapsamında gösterilecek belgesel filmi.

http://www.ifistanbul.com/tr/if-filmler/evcilik

--- spoiler ---
    çocuk yaşta evlendirilmenin, bu çocukların artan oranlarda evlenmek yerine intiharı seçmelerinin türkiye'de dönemsel olarak tartışılan, sonra unutulan ve kendi haline bırakılan büyük bir yara olduğunu biliyoruz. bir önceki filmi pippa'ya mektubum (!f 2010) ile !f seyircilerinin yakından tanıdğı bingöl elmas, zaman zaman haberlere düştükçe içimizi acıtan bu hikâyelere tanıklık ediyor. başlık parası için, namusa halel gelmesin diye, akrabanın ev işleri aksamasın diye istemediği, tanımadığı hatta yüzünü bile görmediği biriyle evlendirilen çocukların trajedisi ve bu durumu engellemekte yetersiz kalan yasalar masaya yatırlırken elmas, arka plana, olayın psikolojik ve sosyolojik yönüne odaklanmış. o çocukları da, büyümüş hallerini de, aileleri de dinlemiş, aralarında tekrar birbirlerini anlayabilecekleri bir bağ kurmaya çalışmış.
    --- spoiler ---
  • öğrenilmiş çaresizliğin belgeseli. feride'nin annesine selam etmek boynumuzun borcu. her anne/baba çocuğuna ihtiyacı olduğunda, feride'nin annesi gibi sahip çıksa, belki bu döngü kırılır. ergenim, bunalıyorum, diyen çocuklara izlettirilmeli. izlerken 1,5 yaşındaki kızım gözümün önüne geldi sürekli. insan evladına nasıl kıyar? namus mu? namus adına her gece kızının ırzına geçiyorsunuz hep beraber. hay sizin namusunuza!