• yakın gelecekte oldukça popüler olacağını düşündüğüm hobi. biraz daha uzak gelecekte ise hobiden ziyade zorundalık olabilir.

[http://kanberdemir.com/guncel/evde-raki-uretimi http://kanberdemir.com/guncel/evde-raki-uretimi]
  • aklıma persepolis filminde, evin hizmetçisinin küvette şarap yapmak üzere üzümleri çiğnediği sahneyi getiren fikir.
  • (bkz: boğma rakı)
  • arkadaşlar bolca yazmış benim eklemek istediğim birkaç püf nokta var:
    birincisi; evde senelik 350 litre alkollü içecek fermente edebilirsiniz, damıtmak yasaktır.
    damıtmayı deneyecek anarşist arkadaşlara da işin bilimsel sebebini anlatayım ;
    yasak olmasının birinci sebebi eğer alkolü ısıtıp buhar haline getirdikten sonra etkili bir şekilde soğutamazsanız buhar olarak sisteminizi terkeder, alkol de yanıcıdır, damıtım yaptığınız yerde (bkz: termobarik bomba) yapmış olursunuz,
    yasak olmasının ikinci sebebi ise normalde fermentasyon ürünlerinde bir miktar metil alkol de bulunur(selüloz sindiriminden dolayı), bilenler vardır normalde metil alkol zehirlenmelerinde etil alkol antidot olarak uygulanır, bunun sebebi aslında metil alkol çok zehirli değildir, metil alkol, alkol dehidrojenaz enzimiyle formaldehite dönüşür,formaldehit aşırı aşırı zehirli bir boktur, sistemi etil alkole boğduğunuz zaman metil alkolden formaldehit üretebilecek alkol dehidrojenaz enziminin bulunabilirliğini düşürürsünüz(enzim miktarı sabit, enzimlerin büyük kısmını etanolle doyurunca metanoller kalabalıkta kayboluyor) bu sayede birim zamanda formaldehit üretimi azalır ve ölüm ihtimaliniz düşer (metil alkolün formaldehite dönüşümünü zamana yaymış olursunuz)
    fermente içkilerdeki metanol derişimi çok düşüktür bu sebeple herhangi bir etkiye yol açmaz ancak metanolün kaynama noktası 64.7 derece olduğu için etanolden önce damıtılır, 20 litrelik fermentasyon ürününü damıtınca ilk gelen fraksiyondaki metil alkolü içerseniz ölme ihtimaliniz mevcut, bu da ikinci sebebi
    3. sebebi de vergi muhabbeti ancak o benim uzmanlık alanım değil

ayrıca evde alkol yapacak anarşist arkadaşlara (bkz: theoretical plates) (bkz: azeotropic mixture) konularını araştırmayı öneririm, işin bilimsel temeli faz dönüşümleri ile ilgili.
  • bahçede iki adet erik ağacı var, bir tanesinden topladığım 6-7 kg erik ile 1 lt ye yakın rakı elde ettim. mis gibi de oldu seneye iki ağaçtan çıkacak takribi 50 kg ile çalışacağım. 50 kg ile bütün harcamamı amorti edeceğim. devlet de artık vergisini başkasından alır. bir de vergilendirilmemiş kazanç elde edersem değmeyin keyfime
  • kendi üretiminiz olmayan alkole güvenmeyin. yapabiliyorsanız, fermante yolla (bira ve şarap) ya da damıtma yoluyla (rakı, viski, votka vb.) yapın. damıtmak yasal değil ve meşakatli derseniz, güvendiğiniz bir yerden etil alkol temin edin. etil ve metil ayrımı hakkında bilgi edinin.
  • (bkz: distilasyon)
  • kısa süre sonra buna da yasak gelir. hammadde ve teçhizatlara erişim engellenir. iddiaya gidebilirim.
hesabın var mı? giriş yap