• fırında yapılırsa kokuya maruz kalmayacağınız şey. ister ızgara ister buğulama. yok ben tavada seviyorum derseniz o zaman değil eviniz, apartmanın bile amına koyarsınız.
  • çinekop-sarıkanat-lüfer-kofana (küçükten büyüğe) şeklindeki ailenin, bütçeye göre herhangi bir ferdi için;

basitçe, 1 limon, yarım su bardağı sızma zeytinyağı, tuz, karabiber karışımının fırın tepsisine dökülmesi ve ilgili arkadaşların da içerisine yatırılarak 230 derece civarında, max.25-30 dk pişirilmesi ile elde edilebilecek dünyanın en kolay (hazırlama 15 dk, pişirme 30 dk) kokusuz ve sağlıklı lezzetlerindendir.
    deneyip de olmamış diyene rastlamadım.
    afiyet olsun.

(bkz: lan resmen yemek tarifi verdik)

haa, bu arada küçük bir tüyo, balık taze ise tavada kızartsanız dahi az kokar. ne kadar çok koku, o kadar günü geçmiş balık, ilişki böyle...
    fırın tepsisinde pişirme kağıdı olması veya tepsi yerine cam fırın kabı kullanılması, balıkların yapışmaması için önemli bir detay olup, sonradan yapıp da; "lan bu totoşun fikrine uyduk, çok güzel oldu velakin biraz yapıştı" dememeniz için son uyarıdır...
  • (bkz: tuzda balık)
  • tam pişirme işlemi sırasında mutfak camı hafif aralanıp aspiratör tam güç çalıştırılırsa evin içi öyle leş gibi kokmaz. mutfağın kapısı kapalı olsun tabi bi' zahmet.

amerikan mutfaksa yapacak bir şey yok.
  • evin terası ve terasta da barbekü varsa çok da dert olmayacaktır.

edit: barbekü ne la? ocaklık işte, mınako!..
  • ev büyük ve balkonlu değil ise, buz dolabı temizlemekten daha meşakatli girişim.
    (bkz: balık kokusu)
    (bkz: bulaşık yıkamak)
  • balkonda piknik tüpü üstünde yaparak eve hiç zarar vermediğim pişirme yöntemi
  • tavada yapacaksanız, yağın içine 1 veya 2 tane defne yaprağı atın ve bana dua edin :)
  • eğer önlemleri alırsanız ve yemek sonrası mutfağı hemen toplarsanız koku sorunu ile uğraşmazsınız. ben tezgahın bilumum yağ sıçrayabilecek yerlerine gazete veya teksir kağıdı seriyorum. tavada çevirerek pişirdik geçen balığı, temizlemem 15 dakika falan sürdü. taze balık kokmaz derler, doğru galiba. pek balık kültürüm yoktur.

bir de,

(bkz: evde balık pişirtmeyen kadın)
  • içine bi kaç dal maydanoz atarsanız ve camları açık bırakırsanız ve bulaşıkları hemen yıkarsanız ... devam edemeyeceğim
hesabın var mı? giriş yap