şükela:  tümü | bugün
 • tekir, yani bildiğin sokak kedisi. bir gün öylesine yolda yürürken denk gelirsin, ya da evinin yakınlarında duyarsın acı acı miyavlamasını. bir şekilde yardıma ihtiyacı vardır, çoğu zaman daha 1-2 aylıktır.

  annesi her zamanki gibi karnını doyurup geri gelmek üzere gitmiştir ama bir daha dönememiştir; nitekim sokaklar tehlikelerle doludur. emzireceği 4-5 yavruya yetecek sütü üretebilmek için, normalde yiyeceğinin kat kat fazlasını bulmak adına risk alır anne kedi ve normalde girmeyeceği yerlere girer, köpeklerin ya da kedi düşmanı insanların bölgesine daha çok yaklaşır. senin denk geldiğin yavrunun annesi de o gün oynadığı kumarda kaybetmiştir, ve aynı sokaklarda görece güvenli bir alanda doğurup beslediği yavruları yapayalnız kalmıştır artık.

  soğuk havada annesinin vücut sıcaklığı olmadan, aç karnına, sürekli yardım çağrısı yaptığında onu leziz bir yiyecek olarak görecek sokak köpeklerini daha çok kendine çeken bir yavrunun ömrü en fazla birkaç saattir. şanslıysa, bulunduğu alandaki diğer yetişkin kedilere yanaşabilir ve yiyeceklerini paylaşırlarsa onlarla karnını doyurabilir. ona düşmanlık edecek bazı kediler ve diğer hayvanlardan, en önemlisi de insanlardan onu koruyup sahip çıkacak 1-2 tane yetişkin kedi olursa, tamamen kendi başının çaresine bakacak kadar büyüyebilir. fakat bu tür bir hayatta kalma senaryosu nadiren başarıya ulaşır. bunu zaten biliyorsan, o gün o kediyi orada kendi haline bırakmaya vicdanın el vermez.

  getirirsin evine, kapıyı kapattığın gibi salarsın içeri ve izlemeye başlarsın. ürkek ve çekingen adımlarla, bir yandan sürekli seni kollayarak etrafı koklaya koklaya ilerlemeye başlar. önüne koyduğun mama kabına iştahla saldırır, çatlayacak gibi yer. mama yiyemeyecek kadar küçükse, annesinden ayrı kalmış yavru kediler için özel üretilmiş süt tozundan hazırlayacağın karışımı biberonla ağzına beslersin. minicik patilerinin üzerinde güçlükle ayakta dururken, yavaş yavaş verdiğin sütü diliyle şıp şıp şıp boğazına iter. arada durup hıçkırır, sonra içmeye devam eder. sonra kum kabının yerini gösterirsin, biraz koklar ve tuvalet ihtiyacı henüz gelmediği için girmez ama yerini öğrenmiştir artık (küçükse ıslak pamukla kendin yaptırırsın tuvaletini, en fazla 1 ay sonra kendisi kuma yapmaya başlar).

  artık sıra büyük keşiftedir. evin bütün odalarını, mobilyaların altlarını, üzerine çıkabileceği yumuşak nesneleri titizlikle keşfeder. kapısı kapalı olan odalara girmek için tatlı ama ısrarlı bir ricada bulunur, kıramayıp kapıyı açarsın ve orayı da keşfetmesine izin verirsin. sonra sen de yorulup koltuğa kurulursun artık, ya da yatağa uzanıp uykuya dalmayı beklerken bir de bakarsın ayağının dibine gelmiş sana bakıyor. kendisi çıkamadığı için senin yardımınla yanına gelir, sana sokulur, sıcaklığı vücuduna yayılırken mırlaya mırlaya uyumaya başlar. artık birlikte yaşıyorsunuzdur, hayırlı olsun.

  ***

  ara edit: 8 haftalığa kadar yavru kedinin anne sütü ve sıcaklığı en büyük iki ihtiyacıdır. bu kediler asla %100 inek sütü ile beslenmemeli, hiç bir şey yapılamıyorsa o anlık açlığını gidermek için yarı yarıya suyla karıştırılıp verilmeli fakat bir an önce uygun besin değerlerine sahip yavru kedi maması ve süt tozu tedarik edilmelidir. konuyla ilgili daha detaylı bilgi için link 1 link 2

  çok önemli not 1: her kedinin kendine has bir kişiliği vardır, kimisi daha uysal kimisi daha hırçındır fakat bu durum genel olarak kedinin yaşı ve içinde yaşadığı ortam ile alakalıdır. her bir kedi, düzgün bir psikoloji ile yaşayacağı bir alanda barındırılabildiği sürece ev içerisindeki spesifik objelere zarar vermemek üzere eğitilebilir. tüy dökülmesiyle ve tırnaklarını bilemesiyle ilgili çözümler onyıllardır mevcuttur, tuvalet ihtiyacıyla ilgili çözümler ise bunlardan çok daha net bir şekilde mevcuttur.

  çok önemli not 2: kedi bir eve hapsedilemez, mutlaka belli aralıklarla dışarı çıkması gerekir. bunu ister tasma takıp siz de onunla gezerek, ister tamamen kendi haline bırakarak yapabilirsiniz. evde bakılan bir kedinin ürememesi herkes için en hayırlısıdır (bence); o yüzden daha ilk kızgınlık dönemi gelmeden bir an önce kısırlaştırmak gerekir. tırnakları ise sadece evden dışarı salmaya gözü yemeyen bir kontrol manyağıysanız kesilmelidir, aksi takdirde kesinlikle doğal sivri halinde bırakılmalıdır. bunun haricinde ev içerisinde kedinin kendini rahat hissedeceği yüksek ve alçak noktalardan birkaç tane bulunmalı, oyun oynayabilmesi için çeşitli oyuncaklar ev içerisinde serbest dolaşımda bulunmalıdır. aksi takdirde bunları kendisi yaratacak; yani mesela yatabileceği büyüklükte objelerle dolu bir alandaki her şeyi yere atıp kendisine yer açacak ve normalde o oynasın diye almadığınız çeşitli küçük objeleri kendisi için oyuncağa çevirecektir.

  çok önemli not 3: tamamen şahsi fikrim olmakla birlikte; petshop'tan kedi alıp o cins şöyle, bu cins böyle diye bilgi edinen insanların istisnasız tamamının embesil olduğunu düşünüyorum. öve öve bitiremedikleri bütün o cinsler, parası olup aklı olmayan gerzeklere satılmak üzere üretiliyor ve bunların ticaretini yapan insanlar günümüzün oto galericileri, taksicileri ve emlakçılarından çok daha tehlikeli tipler. şapşal görünümlü scottish foldların sırf bu ticaret için nasıl da ömrü boyunca acılar içinde kıvranmaya mahkum olduğunu bilmiyorsanız mesela, embesil lafına bozulmadan önce açın biraz araştırın derim. kediler, içinde büyüdüğünüz fanusta size kader ortağı olup zedelenmiş egonuzu tamir etme aracı değildir; hatta bu misyonu üstlenebilecek en son canlıdır.
 • öncelikle her kedi ayrı güzel. şahsen bi ankara iki de tekir annesi olarak söylüyorum, evde beslenilecek en güzel kedi tekirdir arkadaşlar. akarı kokarı olmayan, benekli kısa tüylü tekir. sağlığı sıkıntı çıkarmaz, ne versen yer, vermezsen ağzına sıçar sadfghfgdfs temizdir. uzun tüylü beyaz kediler tamam çok sevimli çok güzel evde bi tane var. ama her yer tüy amk iflahım sikildi koltuk süpürürken. belim hala tutuk.

  şimdi kedilere karakter özelliği çizemezsin, hepsi nevi şahsına münhasır hayvanlar. görüşünce kanının kaynadığı kedi sana en uygun olandır. seni görür görmez kafana çıkan kedi senin ideal kedindir. kedi ilk görüşte sana ısınmadıysa o kediyle olmaz.
 • çok basit bir şey rica ediyorum. bir konuda bilginiz yoksa yazmayın. yazacaksanız da araştırıp yazın. hala kedi sahiplenme mevzusu olunca, hayvanlar doğal ortamlarında yaşamalıdır tarzı şeyler yazabilen insanlar var. hayvanın doğal ortamı asfalt ve beton çünkü. çöplerden yemek arayıp, arabalar tarafından ezilmek hayvanın doğası. kedinin "doğasında yaşamasını" savunan birisi, bir kap süt koyulması tavsiyesini de vermiş üstüne üstlük. kedilerin laktoz sindiriminde problem yaşadığını ve sütün kediye zararlı olduğunu da bilmiyor ama bilmeden tavsiye verebiliyor. çok basit. bilmiyorsan yazma.

  sokaktan bir can kurtarmak veya para verip canlı satın almak da kişinin kendisine kalmış. kedi kedidir. hepsinin kendi karakteri var. ilginç canlılar.
 • ev kedisi. ben bir tek bu cinsi biliyorum. al besle mamasını ver o patisini yalasın gitsin kumuna sıçsın canı isterse sevsin. ordan buraya atlasın her yere tüy bıraksın.
  işte bu kedi ev kedisi. bunun cinsi de bu familyası da bu. zaten bunların karakteri de bu. evin şımarık küçük çocuğu gibi. canı ne isterse onu yapar.
  ev kedisini sevin.

  not: köpekspor
 • öncelikle hayvan düşmanlarından kurtulmak için 24 haziranda sandığa gidilecek. sonra bulursunuz bir kedi veya uygun bir hayvancağız.
 • orjinal soke tabi ki (sokak kedisi). sarman ya da tekir, hangisi denk gelirse artik.

  instagram.da fotograf paylasmak icin kedi aramiyorsaniz eger hem bir cani sokaktan kurtarmis, hem de ust duzey saglikli genlere sahip, yillardir hayatta kalma gurusu olmus dertsiz, saglikli bir yoldas sahibi olursunuz.

  görsel
  görsel
 • sokaktan bulunan (bkz: yavru kedi) dir.

  bu kedinin aynısı var. işyerimdemde sefil oluyor. evdeki canavarla anlaşamadı.

  istanbul içi isteyen olursa mesajınızı bekliyorum. tahmini 3 aylık aşağıdaki resimdekinin kopyası. aşırı cana yakındır.

  aynısı: https://www.google.com/…h=768#imgrc=3pdpqcoz0fod-m:
 • sokakta bulduğunuzdur.

  (bkz: satın alma sahiplen)
 • on kediyle yaşayan biri olarak, sokakta bulduğunuz ilk muhtaç kedidir.
 • himalayan, british, iran, kırık kulak kedileri beslemiş biri olarak kesinlikle tekir ya da sarmandır derim zira sokak kedisi de bakmışlığım var.cins kediler ,yaratılış dolayısıyla galiba kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanıyorlar samimiyet yok .
hesabın var mı? giriş yap