şükela:  tümü | bugün
  • keş bir arkadaşımın elinde görüp gülmekten yarıldığım kitap. adam olayı o kadar abartmış. tohumları halen duruyor. beceremedi. çok zor, ve hatta bence imkansız bir olay. tabi birşeyler yapılır elbet ama ona bira denilebilir mi bilemem..
  • haberi yazan aa daki arkadaş habersiz kalıpta can sıkıntısından uyarladığı haberimtrak tarif..(ulan onca malzemeyi evin neresine koycaz..15 litrelik paslanmaz çelik tencere,22 litrelik temel mayalanma kabı..hava valfi, şişeleme kovası, biranın bir kaptan diğerine aktarılmasında kullanılacak hortum, huni, şişe ve kapaklar, ekipmanın temizliği için iyot bazlı solüsyon ile biranın alkol oranını ölçmeye yarayan hidrometre..daha neler artık)
  • çok kolay bir yöntemi vardır (ana girdiler bulunabilirse). malzemeler:

1. 2 teneke (500 gr'lık) malt özü hülâsası (bal kıvamında olup bebek maması niyetiyle satılır)
    2. 2 kilo tozşeker
    3. 1 tatlı kaşığı bira mayası
    4. şerbetçiotu özü (yurtdışından getirtilir)
    5. 25 lt içme suyu
    6. 30 lt'lik plastik bir kova
    7. 1 adet ayna
    8. 1 adet cep feneri

yapılışı:

25 lt suyun 5 lt'si malt özü hülasası ve şekerle karıştırılarak kaynatılır, altı kısılıp 1 saat kadar pişirilir. kovada suyun kalanıyla karıştırılır. maya yarım bardak ılık suda eritilir kovaya ilave edilir (önemli nokta kovadaki suyun da mayalamaya elverişli olacak kadar ılık olmasıdır bebek banyosu kıvamı -dirseğinizi sokun sadece ıslanma hissi veriyorsa tamamdır-). kovanın kapağını aralık bırakarak evin ılık bir köşesinde koyun. her gün kontrol edin. hatta 2. günden sonra günde 2-3 kez. baloncuklanmanın (gazozlanma) sona ermesini bekleyin. baloncuklanma sona ermiş gibi yapar ermez, bunu da cep feneri-ayna yardımıyla yemeyin (aynayı sıvı yüzeyinde açılı tutup, cep feneri ışığını sıvı yüzeyinden yansıtın, iğne ucu gibi baloncuklanmanın sürdüğü görülür, bunun da bitmesi gerekir). sonracııma birer litrelik şişelere 1'er çay kaşığı şeker koyup kovadaki bira adayını şişelere geçirip, ağzını sıkı sıkı -hava almayacak şekilde- kapatın, şişeleri ışık almayan bir dolaba koyun. beklemeye başlayın. bulanık bira adayı tamamen temiz bir şeffaflığa kavuşunca biranız hazırdır. soğutun. tortulu olur fazla çalkalamayın. için. (bkz: ben yaptım biliyorum)

edit:

şerbetçiotu özü 25 lt su için yarım çay kaşığı yeterlidir ve mayayı kovaya ilave ettikten hemen sonra kovaya katılır.
  • en yapılması mümkün ve manidar tarif aşağıdaki linkte bulunmaktadır, ısrarla deneyiniz.

http://www.zevzek.com/bira/bira_evde.html
  • gerçekten hiç gerek yok.
  • kolaydır.

bmw firması 7 serisini ilk çıkardığında "ölmeden önce yapmanız gereken 10 şey" diye bir liste vermişti. listedekilerden biri de "kendi biranı kendin yap" idi.
  • libya'daysanız;

-alkolsüz bira al...
    -spagetti makarna al
    -1 adet makarnayı biranın içine at ve kapağını tekrar kapat
    -4 ile 7 gün arasında bekle (4 gün light, 7 gün normal bira için)
    adımlarını takip ederek yapılabilir...
  • lab dersi almis arkadaslarimin *** hemen hepsinin hobisi. arkadaslarimi cok seviyorum.
  • "give a man a beer, he'll waste an hour. teach a man how to brew, he'll waste a lifetime" sozleri ile ozetlenen eylem.
  • malzemeleri hammaddeler.com'dan elde edilebilir.