şükela:  tümü | bugün
  • bir iki yıla geçecek hipstervari akım, moda.

edit: sürekli bira yapanlara lafım yok, onlar zaten uzun süredir biralarını yapıp içmeye devam ediyorlar.

esas konu bir defa yapıp bırakan tayfa ki, onlar da bu trendin büyük çoğunluğunu oluşturuyorlar.
  • şu durum devam ettiği sürece geçmesini beklememek gereken, hatta muhtemelen katlanarak artacak akım.
  • artarak büyüyen akım. etrafımda birçok kişi evinde içki yapmaya başladı. artan alkol fiyatları bu durumu mecbur hale getirdi.
  • geçen gün 2 bomonti, 1 paket fıstığa 17,5 lira para verdiğim göz önüne alınırsa moda olmayan akımdır.
  • alkol fiyatlarına bakınca normal olan modadır. kendim kullanmıyorum da; "bu fiyatlar ne lan!?" diyorum yani. işte bu fiyatlar yüzünden insanlar uyuşturucuya başlıyor.
  • yazar efes'te falan mı çalışıyor, bu durum neden gerdi bu kadar diye merak ettiğim başlık ismi.

(bkz: bira yapmanın modası mı olur amk)
  • moda falan değil, gayet de güzel bir hobidir ve insana hem zevk alacağı bir uğraş hem de bütçesinden tasarruf sağlar. evde bira yapımına ben de en başlarda baya direndim, kim uğraşacak diye burun kıvırdım ancak bira house'dan aldığım başlangıç seti ve cooper's pale ale bira kiti ile öyle lezzetli bir bira yaptım ki bir daha mecbur kalmadıkça ne tuborg ne efes ne de bomonti diyorum.*
  • çok shameless izliyorsunuz.
  • kısa bir süre sonra hobi değil zorunluluk olacak büyük ihtimalle. ben böyle zam görmedim arkadaş ya. kaçakçılığın dibine vurulacak az kaldı ha.
  • dünyada binlerce bira tipi var. bunların epeycesi home brewing ürünü. biranın türk lirası ile 50-60 kuruş olduğu yerlerde bile insanlar kendi mamülleri olan bira üretiyor.

kimi değişik maltlama ile, kimi ekstrem hububatların maltlanması hatta kristal maltlanması ile, kimi şerbetçi otları ile, kimi şeker çeşitleri ile, kimi ikinci üçüncü işlemlerle kendi farkını katıyor.
    bu iş pilsner, lager, ale, ipa, bock, porter, stout vs basitliğini aştı.

yani olan şey moda değil. üstelik olan şey yalnızca türkiye'de de değil. dünyada patladı bu iş.

bence insanlık olarak genlerimize işlemiş bir kodun avdet etmesi, gömüp görmezden geldiğimiz terekenin açılması durumu var. en eski dinlerden en modern dinlere, hepsinde insanlarla varolan bir kültür bu.

ben bile evimde oturup sıfır sükroz %100 malt, kahve aromalı, %8-10 aromalı kristal malttan stout yapma derdindeysem, hatta köyümün garip tatlı suyunu ve rayihalı cevizinin kabuğunu kullanıp bol tetnang-cascade 'li ale denemeleri peşindeysem bu iş moda değil, hobidir.

ilk pilsnerlerim falan evet maddiyattan mütevellitti ama başkalaştı