şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
683 entry daha
  • az önce damlayan lavabo musluğunu kendi başıma tamir edebildim. kendimi tesisatçılar kralı, herkül, poseidon falan gibi hissetmeye başladım. yerimde duramıyorum şuan mutluluktan. hemen koştum bu başlığa geldim.
  • ustaların eline düşmektense kendim tamir ederim daha iyi. zor birşey değil emin olun her erkek yapar basit tamir işlerini.
    evine usta gelip de kandırılmayan var mı ?
    herkesin şikayetçi olduğu bu ustalar konusunda da bi entry hazırlamak lazım gönüllü birkaç yazar arkadaş ile birlikte.
    edit:ekleme. çok büyütmüşler bu tamir işlerini. erkeklere sesleniyorum alt tarafı pense, tornavida, kontrol kalemi ve bant nerdeyse her işinizi görür. hiç olmadı internette tamir videoları var. ustalara kazıklatmayın kendinizi. hayır parasını veriyorsunuz adam yine yapmıyor.
  • kocacımdır kendileri. 6 sene yalnız yaşadım kombi dışında evime tamirci girmedi beceriksiz bir adama denk gelmemiş olmam şahane
  • önce kendim dener beceremezsem yardım alırım. özellikle şu karantina günlerinde fayans aralarına ve mutfak tezgahına derz çektim, koridora stropiyer yaptım ve boyadım, bozulan kumanda ve kablosuz klavyeme lehim yaparak çalıştırdım, bazı yerlerde alçı ve köpük kullandım, balkon ve duşakabin camına film çektim, depo kısmına masa tenisi masası yaptırdık boyadım, elektrik bağlantılarına ampul bağladım. çoğuna sadece usta gelme parası kafadan 50 lira alır. başardıktan sonra gelen özgüven duygusu tarif edilemez.
  • ciddi uzmanlık, tesisat bilgisi gerektirmeyen hiç bir konu için yıllardır usta çağırmadım.

çünkü, abuk subuk yaptıkları şeylerin arkasından kendim düzeltmekten yoruldum.

panjurundan tut, elektrik ve su tesisatıyla ilgili her halta kendim yaptım. sadece yeni elektrik hattı çekilmesi gerektiğinde usta çağırdım ki onu kendim de yapardım da kırma, dökme ile uğraşmak istemedim.

biraz ilgi ve bilgi ile siz de yapabilirsiniz gençler.
  • yetenekli insanlardır ve çoğunlukla küçük zamanlama problemleri yaşarlar. basit bir lambanın değişmesi 3 aydan, musluk ve elektrik prizi vs. problemleri 6 aydan, elektronik bir cihaz bozulmuşsa 1 seneden başlar. bir yandan çıkmaya devam eden ufak arızalarla birlikte sonsuz bir döngüde bulursunuz kendinizi. eve usta da çağırılmadığı için öylece yaşayıp gidersiniz.
  • her şeyi yaparım özel olarak yapamadığımdan bahsedeyim. teknenin camları değişmesi gerekiyor. camdan anlamam, zaten su alma problemi vardı iyice beter olmasın diye usta bulduk.
    söyle böyle derken hakkı olan fiyat verdi olur dedim. altından gir üstünden çık adam 10 günde camları hazır etti gel yap dedik. pazar günü gelirim dükkan kapalı kalmasın ekmek parası dedik gelmedi, pazartesi kalabalık oluyor iş çok gelir dedi gelmedi, salı lütfeden geldi. ben bekliyorum ki eskileri sökecek yenileri takacak. yok söktü gitti. gece 1 de yağmur indi gecenin yarısı brandalamaya uğraştık. ertesi gün saat 3 adam yok ortada aradım şimdi seni arayacaktım bugün gelemeyeceğim diyor haspam. lan zaten 3 neyi bekledin bu saate kadar. açtım ağzımı yumdum gözümü. ciddiyeti anladı geldi bir şekil bitirdi, üstüne 1 gün daha geldi rötuş için. lan 3 gün geleceğine 1 gün sabahtan gel bütün işi yap. yok efendim güneşin altında çalışamazmış.
    o yüzden ustaya düşeceğine kubura düş. içimizden geçti lavuk. abi diyoruz, usta diyoruz bağrınıza basıyoruz ama sonuç kavga didişme.
    böyle böyle yapamadığım iş kalmadı.
  • babam olur kendileri. nalbur, hırdavatçı ve yedek parçacıların belalısı...
    yıllardır usta çatalı göremedik. illa bir çatal görünecekse o da babamın çatalıdır bizim için...
  • kendi yaptığım işi daha kaliteli bulduğumdan yaptığımdır.

çoğu usta baştan savma yapıyor çünkü ve güzel de para istiyorlar.
  • benim o tamir edemezsem kırarım
206 entry daha