• hah bak adamsınlar falan bu durumda kullanılabilir. yakışır.
    evde de görmedim, toplumsal cinsiyet rollerine de çohafedersiniz kafam girsin ama içten içe ergeg olma-handyman ilişkisi var kafamda.
    yani ailedeki adamlar da şahane insanlar, adamlıklarına lafım yok. fakat kullanma talimatı okuyup aldığı şeyleri yerine takamayan, bi baksana diye beni çağıran erkek kardeşim elektronik mühendisi oldu. babam desen ampül değiştirmeye usta çağırıyor. gerçekten yapıyor bunu.
  • antitezi bizim peder. lise yıllarımdaydı, hiç unutmam. sandalyenin ayağı gevşeyince bir gün tamir edeyim demişti, eve geldiğimizde sobada yakmaya uygun hale getirilmiş sandalye parçaları bulmuştuk. tamir edemeyince baltayla girişmiş thor. hayatımda daha beceriksiz biriyle tanışmadım. zamanında kaç ustayı delirtti, sayamadım. ama iyi tarafları da var. nasıl olmamak gerektiğini öğreniyorsunuz. sayesinde fayans döşeme, sıfırdan mutfak tezgahı yapma gibi sıradan işleri kendi başımıza halledebiliyoruz.
  • (bkz: #106298063)

yazar doğru demiş, bende de bu nedenle başlamıştı, ancak bugün elektronikler (tv, notebook, vs) hariç evin tamir ihtiyacına dair her şeyi yapabiliyorum, priz takmaktan başladım, yıllar içinde aleti edevatıyla amatör tesisatçıya dönüştüm diyebilirim..

en son eski bir masayı kesip biçerek şaraplık yaptım mesela, yarım günde 12 şişelik bir şey oldu, yerine yerleştirdim bile.. ha derseniz köşedeki japon çaputçusundan 100 liraya alırdın, siz de haklısınız.. şöyle cevap vereyim konu o değil aslında..

evet ilkel dürtü şudur budur ama ilginç bir mesleki tatmin var bu muhabbette, yaptığı işin sonucunu sadece ekranda veya kar zarar tablosunun sağ alt köşesinde görebilen mesleklerden kişilere özellikle tavsiye ederim..

eve tamirci gelmişse zamanım olmadığından geliyor artık, önemli bir artısı da tamircinin çektiği fiyatın ne kadar gerçeğe yakın olduğunu anlayabilmenize ve ufak tefek de olsa kazıklanmamanıza destek oluyor bu alışkanlık..

hiç başlamamış olanlar youtube’de her şeyin olduğunu bilsinler yeter, çok kolay, sadece o videolardaki adamların hızında yapamayacaksınız başlangıçta o kadar, ki o da zaman içinde hallolacak..
  • (bkz: hollandalı erkekler)

edit: her daim iyi bir şey olduğu sanılmasın; usta çağırılsa beş dakikada halledilebilecek şeyler için ben hallederim yeaa mantığı ile günlerce uğraşılması bonusu ile gelir.
  • erkek dediğin tamir edecek gibi işe başlayıp iyice ağzına sıcarak olay yerinden uzaklaşır
  • tamir edemeyen erkektir.

bu bir erkeklik kurali. ben yaparim diye olaya mudahale edilir, alet edavat cikarilir, buyuk ciddiyetle ise girisilir, bir sikim becerilemez ve geri cekilinir. erkek oglu erkek davranisidir. sahsim bunu asiri sirin bulur
  • dedemdir.
    anneannemi o kadar çok kıskanır ki hayatı boyunca eve usta sokmamıştır. gelecekse de o evdeyken gelmeli. biz ailecek bu kıskançlığı garip buluruz.
    çoğunlukla babalar ben hallederim ya diyip uydurmasyon çözümler de elde ediyor,sonucunda yine birileri çağırılıyor.
    becerikli kişidir.
  • klozet, tv, fayans ve son dönemde boya badana ( tamir sayılmasa da ) ile içlerinde olduğum erkekler topluluğu.

klozet ve sifon musluğu tamiri için yapılabilecekler :

gerekli malzemeler tornavida takımı
    conta
    tamircilerin sıklıkla kullandığı iplik gibi bişi ( adı nedir bilmiyorum )

ilk önce ana vanayı kapatıyoruz. genellikle daire kapısının dışında olur. onu kapatmanız gerek. dikkat et komşunun suyunu kesme.*

vanayı kapattıktan sonra tornavida takımından uygun tornavida ile klozet veya sifon musluğu hangisi ise musluğun genellikle tam ortasında olan vidayı tornavida yardımı ile sökün. musluk başı çıkmış olacak. çıkardıktan sonra bir miktar su gelebilir panik yapmanıza gerek yok, borularda kalan sudur. temiz çalışan adam altına bişi koyar* muhtemelen contası gevşemiş ya da incelmiştir. elinizdeki nalburdan aldığınız contayı ( 1 tl bile değildir ) oraya yerleştirin daha iyi sonuç içinde tamirci iplikleri ile sarın daha iyi sonuç elde edersiniz.

aynı mantık mutfak muslukları içinde geçerlidir." abi burası paslanmış komple değiştirmemiz lazım" diyen tamirciye selam çakıyorum.

basit sıva, banyo tuvalet fayans tamirleri için gerekli malzemeler.

kalekim ( fixa yapı malzemeleri ve weber var ben kalekim tercih ediyorum )
    mala ( evet (bkz: mala vurmak)
    genişçe bir kova
    karıştırmak için çubuk, ağaç dalı vs..

harç için kovaya suyu dolduruyoruz. içine kalekimi yeterli derecede döküyoruz ağaç dalı ile karıştırıyoruz. oluşan kıvamı mala ile gerekli yerlere tatbik ediyoruz. fayans, seramik ile yapıştırıyoruz. şap atmayı öğrensem ( seramik uygulaması yapılacak yere inşaattan kalan pütürlü zemini dümdüz hale getirerek üzerine seramik monte edilmesini sağlamak ) komple tüm daire fayans seramik döşeyebilirim sanırım.

dünya'daki samsung tv'lerdeki çok karşılaşılan açma kapama sorunu tamiri :

gerekli malzemeler

lehim makinesi
    havya
    lehim teli
    lehim sökme pompası
    kapasitör

şu siteden bakıp yapabilirsiniz gerçekten çok kolay. tık tık
  • (bkz: keşke benim olsa) bu dolap kapakları nasıl tam düz şekilde durur. ben bir türlü başaramadım. tabii bunu tamir edecek eş becerisi veyahut uğraşma içgüdüsü yok eşimde.
  • az önce damlayan lavabo musluğunu kendi başıma tamir edebildim. kendimi tesisatçılar kralı, herkül, poseidon falan gibi hissetmeye başladım. yerimde duramıyorum şuan mutluluktan. hemen koştum bu başlığa geldim.
hesabın var mı? giriş yap