şükela:  tümü | bugün
  • geç kalmıştır çemkirmek için. kpss'ye hazırlanmak çalışmamak için bir bahane değildir. o çok özendiğiniz amerika'da çoğu aile 18 yaşından sonra çocuğuna bakmaz. lise bittikten sonra hayata atılır. özel ders verir, mac donalds ta çalışır ama bir şekilde cep harçlığını çıkarır aile de eğer durumu el veriyorsa lisans eğitimi giderlerini karşılar. hatta çocuk doğduğunda kolej hesabı açtıklarından onun parası da hazır olur. daha fazlasını okumak istiyorsa kişi kendi borçlanarak eğitim hayatına devam eder. o yüzden master doktora yapıp çalışmayanı yoktur. hele ben iş bulamadım diye evde oturanı hiç yoktur. ha işsizlik buradaki kadar yüksek değil o da etkili olabilir. ama bizde ki gibi iş beğenmemek diye bir kavram yoktur. ünlü bir avukatın çocuğu burada bir kahve zincirinde çalışmaz ama orda çalışır. bura da anne babası zor ev geçindiren ailelerin çocukları bile iş beğenmiyor yeri geliyor.
  • her koşulda var böyle ebeveynlerin evde oturan çocuklarına karşı tahammülsüzlüğü...

liseyi ankara'da yatılı okumuştum. liseden mezun olunca üniversite ile aynı zamanda iş hayatına girdim * . 14 yaşımdan beri aileden uzak, 18 yaşımdan beri aralıksız çalışıyorum.

iş iyi, gelir çok iyi. . .ama annem bu yüzden sürekli serzeniştedir ''aileni unuttun, bizi önemsemiyorsun, yüzünü göremiyoruz. istanbul'lara gittin ne yaptığın belli değil'' diye, yıllardır. sanırsın benim kariyerim yaprak dökümü 1. sezon . . .
    işte bu sebeple bende 2 yıl kadar önce işten ayrılmış birkaç aylık bir işsizlik yaşarken bu süreçte bari annemin evinde kalayım da kadınla hasret giderelim dedim.

canım anam 5. günün şafağında bana ''ne bu sabahtan akşama kadar evdesin. ben babanı çekmedim, seni mi çekecem hergün? çık biraz gez bari'' dedi.
    yiğit anam, kadın anam. sorun sende değil türk toplumu olarak deliyiz anam.
  • (bkz: %50)

(bkz: kömür)

(bkz: makarna)

sırf olmuş olsun diye, elalem ne der diye çocuk yapanların ve özellikle de çocuk büyütmesini bilmeyen yetişkinlerin serzenişi.

hayır yani sen o çocuğa nasıl bir gelecek hazırladın amk!

hem çemkiriyor hem de 3 çocuk yapıyor tey allaam ya.
  • haklıdır. kaldırsın götünü de iş bulsun pezevenk.
  • bırak kendi çocuğuna yönlendirmeyi, sanki çok akıllıymış gibi her önüne gelene akıl vermeye çalışan vizyonsuz ebeveyndir.

(bkz: #52767941)
  • kendiside geçim stresi altındadır. ne yapacağını şaşırmıştır. gelir düzeyim aslen iyi olmasına rağmen yeni türkiye sayesinde bende böyle anlar ve stressler yaşadım. bilirim. ülke öyle bir hale geldiki insanlar geçim stressinden normal düşünemez duruma geldi. yeni türkiye dediklerinin en belirgin özelliği bu. o yüzden herkes gergin. herkes sinirli. hergün biri intahar ediyor. yada en ufak kavgada silahlar cekiliyor. eskiden orta direk diye tabir edilen beyaz yakalı eğitimli bir kesim vardı. ekonominin de dinamosu olan bu kesim özellikle turgut özal'dan itibaren kararlı bir sekilde fakirlestirildi. bugün ülkenin en eğitimli ve kalifiye kesiminin normal sartlarda aldıkları maaş ile hem geçinip hemde ileride ev veya benzeri birsey almak için tasarruf yapmalarına imkan yok. yeni türkiye'de orta direk diye birsey malesef kalmadı. fakir çalışanlar ve devletten nemalanan patronlar. ülke yönetimine yapışmışıp bırakmayan aileler. ortadoğu'ya hoşgeldin türkiye.
  • çemkirerek bir çözüm olmayacağını hala çözememiş ebeveyn. onun yerine mehmet emminin vekil tanıdığı mı varmış onu araya mı soksak diye yakın çevreye dil dökse daha kıymetli ve sonuca yakın bir çözüm olur.

sevgiler.
  • çocuk yapmasaydınız birader. tipim düzgün mü, param var mı, gerekli yerlerde tanıdıklar var mı, genetik açıdan hangi artılar eksiler var, zeka ne durumda, bu zor hayata dayanacak yeteneğe sahip miyiz, ülke nedir ne olur (hadi işsizlik senin suçun değil diyelim ama ön görüne sıçayım yine de) demeden çocuk yapıyorsunuz, sonra auuuvvv ne auuuv lan!? sığır gibi üreyin anca.
  • eğer çocuğu kendi gibi çirkefse sıkıntı yok da, hayat kadar acımasız olamayıp yumuşakbaşlı biriyse çocuğunu intihara kadar sürükleyebilecek ebeveyndir. aşırı masrafı yoksa, bir kap yemek yetiyorsa, ayda sizin maaşın çoğunluğunu istemiyor, çok az bir parayla ayı çıkartıyorsa yapmayın analar, yapmayın babalar. iyiyse de kötüyse de siz dünyaya getirdiniz. insan parasızlıktan ölmez, sevgisizlikten ölür çoğu zaman.