şükela:  tümü | bugün
  • e-sigaraya yeni başlandığında biraz da mebcuren hazır likit karışımlarından içiyorsunuz ancak e-sigaraların genel problemi olan likit içerikleri standardının olmaması sebebiyle bir yerde insan kuşku duyuyor acaba ben ne içiyorum ne koyuyorlar bunun içine ayrıca diye.

velhasıl kelam aşağıdaki malzemeler yardımıyla evinizde kendiniz likit yapabilirsiniz.

- nbase (nikotinli ya da nikotinsiz- tercih sizin)
    - vg (seyreltmek için lazım olabilir ama ille de gerekli değil)
    - gıda aroması
    - mini mikser (süt köpürtücü gibi şeylerden-pilli)
    - cam gibi sağlıklı bir kap, kase
    - minik kavanoz
    - reçete
    - varsa eğer mutfak tipi gram ölçer tartı makinesi

yapılışı: nbase'i belirli miktarda cam kaba koyuyorsunuz. aromalardan yine reçeteye göre belirlenen miktarda koyuyorsunuz. mikserle çırpıyorsunuz.

içindeki hava kabarcıkları gidince kavanoza alıp, likitin türüne göre bekletip (demlendirip) ya da bekletmeyip içebilirsiniz.

afiyet olsun.

e-likit tarifleri için şurası güzel: http://e-liquid-recipes.com/
    bahsi geçen miksere örnek: http://www.tchibo.com.tr/…kopurtucu-p400064516.html
    bahsi geçen nbase için örnek: http://www.tr-elektroniksigara.com/…ategory&path=33

aromalar için de yurtdışından getirebilecek biri varsa tpa: the parfumers apprentice tavsiye ederim.
    http://shop.perfumersapprentice.com/

bu arada teknik olarak the perfumers apprentice'den aldığınız gıda aromalarını evde yemek yaparken bile kullanabilirsiniz. çünkü hazır keklerde filan hep bu aromalardan var.
  • evde e-likit diyip tamamı hazır malzemeleri mikserleyen arkadaşlara önerim, versinler 15-20tl yormasınlar kendilerini..
  • sebze yetiştiriyorum şimdi gliserinini ayrıştırmalık. seneye falan likit yapıcam. ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi'nin gönlü olsun.
  • uzun zamandır yaptığım hede.

aroma tedarik etmek gerçekten de zor. bu yüzden buharistan'dan ( alternative flavours ) aromalara yönelmek zorunda kaldım. hem ucuz oluyor (fakirlik işte naparsın?)

silky velvet isimli aroma muazzam. juicy isimli aroma iyi. forever young iyi gibi çok deneyemedim. double nutty ise idare eder kıvamda.

tabi bu yukarıda saydığım aromaları herkes beğenecek diye bir durum yok ancak aklınızda bulunsun. alternative almak yerine kesinlikle premium olarak satılan aromalara yönelin.

nbase alımında keyf nbase piyasanın en iyilerinden. keyf nbase bulun buldurun kullanın. sade haliyle bile rahat rahat içilecek bir nbase.

karışımı yaparken dikkat edeceğiniz bir kaç husus var.

aroma nbase oranı önemli. ben likitleri hazırlarken büyük şişelerde yüksek yoğunluklu aroma hazırlıyorum ancak içmek için küçük şişelere saf nbase ile karıştırarak tadı azaltıyorum. fazla aroma sağlık açısından zararlı.

karıştırırken kesinlikle bir matkap olur mikser olur kullanın. iyice karışması, likitin köpük köpük olması önemli. elle çalkalayarak uğraşılmaz ve amaca ulaşılmaz.

ben playstation kolunun içinden çıkan küçük motoru kullanıyorum. bir motor, bir adaptör, bir pipet ile mini mikser hazırladım. onu kullanıyorum.

karıştırmadan önce şişeyi sıcak suyun içinde bir süre bekletin. ısıyla birlikte şişenin içindeki nbase daha az yoğunluğa sahip olur hem daha iyi karışır hem daha rahat karışır.

her gün karıştırmak zorunda değilsiniz. tarif ettiğim gibi bir iki kez karıştırmanız durumunda en geç 1 haftaya kadar içilebilir likitiniz olacak. 2 hafta sonunda hem tad hem renk olarak yeterli seviyeye ulaşırsınız.

sormak istediğiniz soru olursa çekinmeyin karışımları daha detaylı olarak cevaplarım.

edit: uzun zamandır onlarca yazara likit konusunda bilgi aktardım ancak artık bu kadar. soru soracaklara cevabım olmayacaktır. teşekkürler.
  • şimdi bunu yapmak için temel olarak 4 malzemeye ihtiyacınız var.
    1--yüksek nikotinli nbase ( 36 mg falan bulursanız alın yoksa 11 mg %50 vg %50 pg alın)
    bunu çok almayın çünkü nikontin hava ile oksitlenebilen bir madde o yüzden çok bekletirseniz tadı kaçabilir.
    2-- %100 vg bunu litrelik alabilirsiniz en çok vg kullanacaksınız.
    3-- %100 pg bunu daha az alabilirsiniz.
    4-- aromalar.
    aroma işi karışık.
    bir sürü marka aroma var. capela , flavor art , tfa/tpa ,alternative flavours gibi gibi.
    elma aroması her markanın farklı olabiliyor. damak zevkinize göre denemeniz gerekli.

ilk başta hazır reçeteler ile başlamanızı tavsiye ederim.
    http://e-liquid-recipes.com/ bu işin merkezi.

ilk başlarda burdaki karışımlara göre yapmanızda fayda var.
    daha sonrasında ya bu bunla güzel gider dediğiniz karışımları kendiniz yapabilirsiniz.

unutulmaması gereken bir nokta likitlerin demlenmesi gerektiğidir. yaptığınız likiti hemen içmemenizi tavsiye ederim. içilir içilmesine de aromaların oturması birbirine karışması için beklemekte fayda var.
    ben bu işi hızlandırmak için utrasonik temizleyici kullanıyorum mesela.

hazır karışımlı aromalarda ise aromaları alıp direkt olarak istediğiniz oranda vg pg ile karıştırıp içebilirsiniz.
  • nikotinsiz likit kullandığım için kendi likitimi yapmaya karar verdiğim sistem. ürünleri sipariş verdim. gelsin başlayacagim.

nikotinsiz likit için gerekli olan unsurlar,
    -nbase
    -aroma

bu iki bileşeni kaliteli kullandıktan sonra kafamız rahat oluyor.

heisenberg edasıyla;

belirlenen oranlarda iyice karıştırılıyor ve dinlenmeye bırakılıyor. 5 günde bir karıştırma işlemi tekrarlanıyor ve her seferinde şişedeki içerik 2 saat filan havalandırılıp öyle kapatılıyor. yaklaşık 15 gün demlenme için bekletiliyor. cam şişe kullanılıyor.
    aroma oranlarına dikkat etmek gerekiyor. genel önerilen oranlar 100ml nbase'e 10ml aroma. zamanla damak tadınıza göre oynamalar yapabilirsiniz.

tecrübe kazandıkça buraları yeşillendiririm.
  • amerikadan aroma aldırıp yapacağım eylemdir. hazır aroma konusunda bilgisi olanlar yeşillendirsin hele.

aroma+vg/pg karışımı ile kendi likitinizi katkı maddesiz yapabilirsiniz.
  • 100 ml nbaseye, 10 ml aroma tavsiye eden gerizekaliların olduğunu gösteren hede. oldureceksiniz milleti allahsizlar, aroma en fazla %2-%5 aralığında eklenir %10 aroma nedir ulan.
  • işin terminolojisini bile bilmeyenlerin tavsiyeler verdiği diy olayıdır. yanlış anlaşılmasın. amacım kimseye taş atmak değil. maksat bilinçli evyapçılık.

likit nelerden oluşur?

likit dediğimiz unsur temelde pharma grade bitkisel gliserin ( aka vg, cas no: 56-81-5), pharma grade propilen glikol (aka pg, cas no: 57-55-6), nikotin ve aroma içerir. tercihen pg yerine distile su kullanılabilir. ek olarak aroma düzeyini arttırmak için efektör, tatlandırıcı olarak da etil maltol kullanılabilir fakat sağlık açısından tartışmalıdır. vg + pg karışımına ecig literatüründe base adı verilir. base+nikotin karışımına ise nbase adı verilir.

peki bu karışımın oranı ne olmalı?

bunu tamamen sizin içim tercihiniz belirler. ecig olayında iki tip içim vardır. mtl denilen buharın önce ağıza, ağızdan ciğere (mouth to lung) yani normal sigara içer gibi çekilen tip. diğeri ise dl denilen nargile gibi doğrudan ciğere (direct lung) çekilen tip. mtl kullanıcısıysanız pg oranı yüzde 30 ila 50 arasında olmalı. dl için likit yapacaksanız pg oranı yüzde 0 ila 20 arasında olmalı. bu arada pg aromayı bağlar ve likitin aromatik tad ve kokusunu arttırır, aynı zamanda boğaz vurumunu (camel ve diğerleri arasındaki fark) arttırır. vg ise buharın miktarını ve yoğunluğunu belirler. aroma miktarında net bir oran yoktur. her marka aromanın kullanım oranları farklıdır. hatta aynı markanın farklı aromalarında bile kullanım oranı değişebilmektedir. net bilgi için üreticinin ya da satıcının tavsiyelerine dikkat edin. bu tip bir açıklama yapamayan üretici ya da satıcısan birşey almayın. aroma konusunda en önemli şey su bazlı olmasıdır. ecig likitinde su bazlı olmayan aroma kullanılmaz. nasıl anlarım peki? suya damlatarak. bir damla damlatın. suda çözünüyorsa okdir. yağ gibi su yüzeyinde kalıyorsa at çöpe, olmaz ondan bişey. sağlığınla oynama. nikotin oranına gelince, nikotin malum saf halde oldukça zehirli. aslında sigaradaki en masum maddedir nikotin. ama saf halde bir damla adam öldürür. ama merak etmeyin, sıradan bir insan saf nikotine ulaşamaz. kan alırlar adamdan. genelde piyasada 36 ila 100 mg/ml derişime sahip pg+nikotin çözeltisi olarak bulunur. kullanıcı bunu istediği gibi seyrelterek nbase'ini kendisi hazırlar. dl için 3-6 mg/ml, mtl için 6-12 mg/ml şeklinde hazırlayabilirsiniz.

peki bunları nereden bulacağız?

bu malzemelerin satışı yasak değildir. ben sadece üretici markalardan bahsedeceğim satıcı ismi vermeyeceğim. google, forumlar, face grupları filan var. sadece nikotini temin etmek biraz zordur. onu yurtdışından getirtmek en mantıklısı. diğerlerini türkiye'de bulursunuz. vg için en iyi marka merck'tir. bulmak zordur. merck bulamazsanız, basf ya da sigma-aldrich iyidir. iyi derken? saflık oranı ve üretildiği bitki türü. kokusuz, renksiz, berrak olması iyiliğin göstergesi. pg için yine aynı markalar iyidir. hepsi rahatlıkla bulunabilir. ben türk işi yapıcam derseniz, vg de pg de kimetsan, balmumcu, zag olabilir. beğenen de var beğenmeyen de. karar sizin. araştırın, deneyin. aroma konusunda tpa/tfa, capella, flavorart, kboom, solub, inawera, dampf, twisted iyidir. dünya çapında en çok kullanılan tpa/tfa dır. yerli üretici ve satıcılar da var. googlelarsanız bulursunuz. isim vermek istemiyorum. araştırı, deneyin. nikotin konusunda hassas davranın. ben merck'ten başka nikotin kullanmadım, denemedim. oksitlenmesi kolay, likiti bozabilecek birşey nikotin. iyisi olmazsa kokar, rengi bozar.

nasıl karıştıracağız?

likitin içine metal sokmayın. cam kapta hazırlayın ve saklayın. uygun oranda hazırladığınız karışımı ultrasonic temizleyici (titreşimli olanlardan işte) ya da plastik bir karıştırıcı ile bıkana kadar karıştırın. hiçbişeyiniz yoksa kavanozda kolunuz ağrıyana kadar çalkalayın. iyi karışmış likit rakı beyazı köpük köpük olur. tütün aromalı likitler en az 20 gün, çikolata, pasta aromalatı 15 gün, meyve aromaları 10 gün kadar demlenmeye bırakılmalı. demlenme dediğimiz şey şu; ilk karıştırdıktan sonra ağzı kapalı vaziyette 24 saat bekletiyoruz, sonra biraz köpüklenene kadar çalkalayıp kapağı açık 1 saat bekletiyoruz. sonra yine 24 saat dinlenme. bu işlemi demlenme süresince her gün, bilemedin en kötü 3 günde bir tekrarlıyoruz. likitler oda sıcaklığında ışık görmeyen yerde tutulmalı. hijyen önemli bi de. eldiven, bone temiz şırınga, şişe, kavanoz falan.

not: likit satmıyorum. sadece amme hizmeti olsun diye yazdım. lütfen "satar mısın?", "bana da yap parasını vereyim" falan gibi mesajlar atmayınız.

edit: evde yapayım ucuza gelsin diye bir mantık yoktur. siz güvenilir satıcıyı bulana kadar, tecrübe kazanana kadar, kendiniz için doğru tadı yakalayana kadar bi dünya para, zaman, emek harcayacaksınız. 2 yıldır yapıyorum, 5 litreyi geçmiştir lavaboya döktüğüm likit. bu iş ucuza gelsin diye değil, içinde ne olduğunu bildiğiniz likiti kullanmak için yapılır. zamanla da hobi haline gelirse ne ala. buarada maliyeti düşürmek için aldığınız bir aromayı denerken ilk etapta en fazla 10 ml likit hazırlayın. demlenme süreci bitince deneyin, beğenirseniz devamını yaparsınız. aksi halde beğenmezseniz bi sürü malzeme çöp olur. yakın çevrenizde ecig kullanan varsa bi deneme grubu oluşturursanız daha kısa sürede, daha az maliyetle daha fazla likit deneme şansınız olur.

önemli not: likit işi yemek gibidir. yani herkesin damak tadı farklıdır. kimin neyi (aroma açısından) beğeneceği belli olmaz. tek yol deneyip size uyanı bulmak. ayrıca "bi likit yaptım çoğzel oldu, sonsuza kadar bunu içerim" demeyin. içemezsiniz. beğendiğiniz en az üç farklı (aroma açısından) likit bulundurmanız lazım. arada bi değişiklik istiyor insan. bal yiyen baldan usanmış.
  • e sigara içimine yeni başlamış, piyasadaki "leş" likitlerden bıkmış, ulan bu iş nasıl oluyor bir deneyeyim bakalım diyerek kolları sıvayıp çoğunlukla hazin ile sonuçlanan harekettir.

bir üst girdi de çok güzel ve net bir şekilde anlatmış arkadaş. her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi benimde farklı işlemlerim mevcut. mesela likitin kapağını demlemeye bıraktıktan sonra açmak hiç iyi bir hareket değildir. o kapağı kapatana kadar ne yaptıysanız yaptınız. sonrasında ağzını açayım az havalandırayım dediğinizde aromadan kayıp verir nikotini bozarsınız. şarap gibi viski gibi düşünün olayı.

eee iyi anladıkta kardeşim öyle de yaptım olmadı böylede yaptım olmadı diyorsanız, hata kimsede değil sizdedir. çünkü;

1: aldığınız aroma kaliteli mi,
    2: nbase olarak hangi markaları kullandık,
    iyi bunlar güvenilir diyelim,
    3: aromayı fazla veya eksik koymuş olabilir miyiz,
    4: vg-pg oranını vücudumuzun kabulüne göremi ayarladık (pg likiti sertleştirir içim daha sert olur, aromayı daha iyi verir)
    5: nikotin 3 mg marlboro light, 6 mg red marlborodur. daha fazlası fantezidir. ve biz fantezi yapmış olabilir miyiz...

demleme sürelerine de dikkat etmeliyiz. tütün aromalarını 1 ay geçmeden tam anlamıyla alamazsınız. pastane ürünlerinde 20 gün, meyve aromalarında 10 gün, (2 ve fazla farklı meyve kullandıysanız 14 gün). aroma markalarına göre bu süre uzayabilir ama kısalmaz arkadaşlar. ben 3. gün içtim diyorsanız haklısınız içersiniz. bende içiyorum ama 10 gün sonra iç bak aynı likiti anlayacaksınız ne demek istediğimi.
    kitap yazılsa bayağı kalın bir kitap olur bu evyap işi. çok yalın bir şekilde yukarıdaki yazdıklarımı not alabilirsiniz. gerisi sizin maharetinize kalmıştır.

çok meşakkatli bir iştir bu iş ancak zevklidir. sadece birazcık para kaybedeceksiniz o kadar. tadı tutturduğunuzda ise verdiğiniz paranın hakkını alacaksınız.