şükela:  tümü | bugün
  • herkesin bildiği ancak söylemeye çekindiği olay.

birinin bunu söylemesi gerekiyordu sevgili kedi köpek hapishanesi sahipleri. evinizde o beslediğiniz kedicikler köpekler sizin hapishanenizde yaşamak zorunda degil. sirf karnini doyurdugunuz icin bir hayvani evinize mahkum edemezsiniz. sabahtan aksama kadar evde sizi bekleyip güneş yüzü dahi gormeden yillarca kapali bir yerde yasamak zorunda da değil.

hayvan küçüktür sogukta disarda kalmıştır yaralanmistir. bunlar olabilir. alirsiniz evinize soguktan korursunuz büyüyünce veya iyilesince tekrar dışarıya bu hayvani salmak zo run da si niz.

lütfen hayvanlari eşya gibi kullanmayi bırakın. bırakın özgürlüklerinin tadini çıkarsınlar.

gerçek hayvanseverlik bu değil.
  • doğrudur lakin çağın getirileri var biz nasıl beton yapılara hapsolduysak diğer canlılar da aynı kaderi paylasıyor ki sansli olanları bence bunlar...

bir örnekle sokak kedisi murtaza çöpten topladıgı yemek artıklarıyla hayata tutunup, yazın suya ve serinliğe kışın ise ısıya muhtaç, sevgiye aç olan bu kediciğimiz ruh hastalarının çesitli iskencelerinden sağ çıkarsa eğer arabanın altında kalarak can verebiliyor mesela...
  • doğrudur. evde beslenebilecek tek hayvan; kedidir. zira kedi özellikle doğuştan itibaren insanlarla büyürse o insanları annesi olarak görür.

fakat ince nokta şudur ki; kedi zemin kat yada müstakil evde beslenebilir. kediyi hapsetmek yada kısırlaştırmak orospu çocukluğudur. zemin kattaki bir evde kediyle beraber yaşamak demek aslında kedinin de sizle yaşamak istediği anlamına gelir. kedi asil hayvandır.. şartlanma içgüdüsüyle insana şaklabanlık yapmaz.

konuya dönerek; hayvanları eşya gibi kullananın amına koyayım.
  • hayatımda duyduğum en gerizekalıca söylem.
    3 kedim var. üçünü de el kadarken sokaktan aldım. birisi çocukların elinde çekiştirilip duruyordu. birisi bütün bir gün bir arabanın altında onu terkeden annesi için miyavlayıp durdu. bir diğeri sırf apartmanın merdiveninde duruyor diye orospu evladının birisi tarafından tekmelendi. bıraksaydım da özgürlüklerinin tadını çıkarsaydılar değil mi amınoğlu!!?

edit: ayrıca kediyi kısırlaştırmak orospuçocukluğudur diyen anası sikiksözüm sana; her sene doğurduğu veya doğmasına sebep olduğu onlarca gariban yavruya da sen mi bakacaksın? üç kedimi de kısırlaştırdım. hadi götün yiyosa çık karşıma da yüzüme söyle orospuçocuğu diye!
  • kanımca kötünün iyisi olduğu için hayvanseverlerce tercih edilendir.

şöyle düşün; sokakta bıraktığın hayvanı bir araç ezebilir ya da uyuz tarzı bir hastalığa yakalanıp telef olabilir ya da soğuktan donabilir.

bu olmasın diye hayvansever evine alıp bakıyor bana kalırsa.

yoksa onlarda elbet biliyorlar bunun kısaca hayvanı tımar etmek olduğunu.

not: evimde hayvan beslemiyorum.
  • büyük ihtimalle trolldür ama yine de meraklısı için cevap verelim.

köpekler insan eli ile kurttan türetilmiş "evcil" canlılardır, yani köpekler ormanda, dağda, doğada falan yaşamazlar, insanların yanında yaşarlar.

günlük 1-2 saat yürüyüş ile enerjilerini attıkları sürece evde yaşamalarında hiçbir sakınca yoktur, zira köpeklerin sürekli dışarda olmak gibi bir derdi yoktur, tam tersine, siz müdahale etmediğiniz sürece sizin olmadığınız bir odaya bile gitmezler, onların tek isteği sizinle birlikte olmaktır.
  • hayvansever geçinenlerin anlayamadığı durumdur. sibirya kurdunu daire içinde besleme kafasını asla anlamayacağım
  • kardeş benim kedi geziyor da niye sinir yapmışsın?

hayır şimdi evde hayvan beslemeye gelmeden önce bi sürü durak var. bunlardan ilki sokakta hayvan olması. sonra sokaktaki hayvanlara yapılanlar. sonra da ev geliyor.

yani iyidir hoştur düşünmüşsün de çok taraflı düşünmüşsün, bi sürü yere uğramadan gelmiş sinir yapmışsın.
  • sokaktan sahiplenilmişse olur da gidip hayvan satın alıp gelmeyin buralara...
  • kısa bir süre önce hayvan eti yemeyi bırakan biri olarak kısmen katıldığım önerme. kediyi sevip okşayıp, her türlü twitterdan vs hayvan hakları diye kendi polemikten polemiğe atıp akşam yemeğinde adana gömmek biraz saçma gelmeye başladı. et yiyenlere lafım yok tercih meselesi ama evinde evcil hayvan besleyen insan kendine hayvansever demesin evcil hayvan sever desin bence. hayvansever düşününce çok altı anlamı dolu bir kelime çünkü. kürk giyenlere bi kamyon laf sayıp öğle yemeğinde kuzu yeyince, en azından et yemeye devam etmek istiyorsanız bile iyi şartlarda yetiştirilip canı yanmadan kesilmesi için tek bir aktivist harekete katılmıyorsanız durumunuza hayvansever demek biraz nahoş oluyor yine 'bence' , şimdi et yemek ihtiyaç kürksüz yaşanır rererörösüne girmeyin. inek bu toplumda yenebiliyor olduğu için herşey mübah ama kediler çok minnoş olduğu için bakım ve iyi muameleyi hakediyor mu yani? şartlar uygun olmadığı için, bakımını üstlenme sorumluluğu ağır geldiği için, evimde hayvan beslemiyorum bazı barınaklara yardım yapmaya çalışıyorum ama hayvan eti de yemiyorum, sütü vs de alırken köylüden güzel bakan insanlardan almaya çalışıyorum, yoğurdumu kendim mayalıyorum. neyse uzun lafın kısası evcil hayvan severlere selamlar