şükela:  tümü | bugün soru sor
  • toplumsal yaşamın insanlara verdiği görevler var.. hoşumuza gitsin ya da gitmesin.. düzenli bir cinsel yaşama geçme de bunlardan biri.. toplum istiyor yani bizim çiftleşmemizi..
    bu görevlerden bazıları süreli.. son gerçekleştirme tarihi olmasa da uzlaşıyla belirlenmiş bazı yaş sınırları var.. misal bir erkek için bir baltaya sap olma yaşı en geç yirmibeş gibi.. evlenme konusunda toplumsal normlar erkeklere biraz daha ılımlı davranıyor.. kadınlar ise daha şanssız.. 30 yaşına yaklaşan bi "hanım" kızımız çoktan evde kalmış damgası yemiştir.. ha hanım kızımız diyorum zira kız "hanım" değilse onu tanımlamak için evde kalmış gibi terimler kullanılmıyo pek..
    ha yemişim toplumunu da normunu da deyip dünya yansa umurumda değil diyener varsa onlar da asla evde kalmayacaktır.. bana sorarsanız ki cevap vermek için sormanızı da beklemem bu derece "amaaan banane"ci bi tek insan evladı yoktur.. herkes az ya da çok diğer insanların düşüncelerini ipler..
  • toplum içinde 40 yaş ve üstleri evde kalma yaşı olarak genel kabul görmüştür. ama bu yaşı 40 yaş ve üstündekiler evde kalmış diye sabitlemekte yanlış olur evde kalma yaşı tamamen kişinin psikolojisine ve kendisine bakması ile alakalıdır. kişi 37 yaşında ben evde kaldım psikolojisine girip kendisine bakmazsa 40 yaşından genç olduğu halde bile evde kalma yaşında olarak ifade edilebir ama 50 yaşında hayata karşı hala pozitif ise ve kendine bakıyorsa daha gençim evlenirim elbet diye düşünüp daha evde kalmamışta olabilir.
  • 29. dağılın.
  • kadını son kullanma tarihi olan bir mal gibi gören zihniyetin var olduğuna inandırdığı bir başka safsata daha. aynı zihniyet, konservelerdeki ilk siz açın yazısını görünce de mutlu olur.
  • olaya tibbi açıdan yaklaşırsak 35olması muhtemel yaştır. zira erkeklerin tersine kadının biyolojik saati 35 den sonra ters işler. bundan dolayıdır ki 35 yaş üstü gebe kalan kadınların gebeliklerinde anomali riski yüksek olduğu için amniosentez endikasyonu vardır. ayrıca aslında hem erkekler hem de kadınlar ergenlikten itibaren pinela bez dediğimiz beyindeki gençlik hormonu* salgılayan yapının kalsifiye olmaya başlamasıyla yaşlanmaya başlarlar zaten. ama evlilik daha çok çocuk üretme eylemi olarak görüldğü için kadının artık kötü bir rezervuar olarak kabul edildiği 35 yaş üstü evde kalmışlık yaşı olarak kabul edilebilir.

ayrıca bir erkek 70-80 yaşından sonra bile üretken olabildiği için ayrıca toplumdaki aile yapısı genelde erkeklerin evde kalmasını pek mümkün kılmadığı için erkekler için benzer bi yaş düşünmek pek de gerekli olmayacaktır.
  • (bkz: 4 8 15 16 23 42)
    isteğe göre biri seçilebilir.

edit: 4, 8, 15 seçerseniz beklemeniz gerekecek resmi nikah için.
  • evlendikten sonra en az üç cocuk dogurabilmeniz lazım gelen yaştır. ona göre hormonları fazla eskitmeyin, zira iki cocukla kalıverirsiniz vala sonra ülke gelişmez mazallah.
    (bkz: en az uc cocuk dogurun)
  • aslinda yoktur boyle bir yas. ornekleyelim:

genel kabul goren bir gercektir ki, bir kadin icin 30 yas, evlilik acisindan gec kalinmis bir yastir. gunumuz saglikli yasam rituellerini goz onunde bulundurdugumuzda, 30 yas ustu kadinlar icin cocuk yapmak "riskli" sayilir. lan evlilik cocuk yapmak mi demektir dediginizi duyar gibi oluyorum. ama buna cevabim evet: evlilik, cocuk yapmak ve yetistirmek uzerine temellenmis sosyal bir kurumdur. evliligin sayilan diger tum ozellikleri, bu cocuk yetistirme (hayvanlarda ureme deniliyor) gercegi etrafina serpistirilmis suslerdir.

sadede gelelim. kadin 30 yasinda, dolayisiyla ureme ozelliklerinin sona ermesine yasiti erkeklerden cok daha kisa sure kalmis. yani bu kadin, yagmur atacan veya ben gibi kendinden buyuk kadinlarla evlenmekten gocunmayan birini bulamazsa, 40'li yaslarda bir erkekle izdivac gerceklestirebilir. e 40 yasindaki bir erkek icin 30'luk bir hatun da citir sayilir.

keza kadin 40'li yaslarina yaklasmissa, kendisine talip olan erkeklerin de yasi 50'lere dogru uzayacaktir. bu normal bir sey...

aslinda goruldugu gibi, evde kalma yasi diye bisey yok. 50 yasinda bir kadin bile, 60'li yaslarda bir bey ile izdivac gerceklestirebilir.

diyecegim o ki; evde kaldigini dusunen hanimlar, yukarida yazdigim sekilde kendi denklerini bulurlarsa evde falan kalmazlar. biraz goreceli bir durum yani...
  • turkcemize yanli$ cevrilmis bi cumledir. dogrusu "evde kalma cagi" olacaktir.
  • bu yaş çocuğun yaramazlığına göre değişir. misal ben 4 yaşındayken evde tek başına bırakılabilecek kadar uslu bir çocuktum. bazıları vardır ki 10 yaşında bile evde bırakılmaz.