şükela:  tümü | bugün
  • ülkede her gün yüzlerce kişinin covid-19 testi pozitif çıkıyor. ekonomiden sanata, spordan siyasete kadar hayatın her alanını felç eden bir insanlık olayı ile karşı karşıyayız. bu olağanüstü durum içerisinde en rütbeli devlet adamlarından en alt tabakaya kadar bütün ülkenin tek refleksinin #evdekal olması artık midemizi bulandırır oldu. on binlerce lira borcu olan esnaf olarak, hayatını idame ettirmek için her gün işe gidip para kazanmak zorunda olan emekçiler olarak bu içi bomboş cümleyi işitmekten bıktık.

    açık konuşmak gerekirse devletten, tefeciliği bankacılık adı altında legalize eden kurumlardan artık ümidim kalmadı. bugün, marttan bu yana iş yapamayan ve borçları her geçen gün üstüne konarak biriken bir esnaf olarak halkbanka olan kredi borcumun 3 ay ertelenmesini talep ettiğimde "yalnızca esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri birliğine ortak olan esnaflar için geçerli" yanıtını almamla her şey gözümde daha çok netleşti. siz her esnafın borcunu öteleyebilme hakkı olduğunu düşünün hala...

    ırkçı, gavur diye ötekileştirdiğiniz almanya her kesimden esnafına 3 ay boyunca her ay 9 ila 15 bin euro arası yardım paketi yollayacağını açıklamışken kahvehaneleri, kafeleri kapattıran; lokantaların masa müşterilerini elinden alan devlet bizden evimizden çıkmayıp dua etmemizi bekliyor. üç gün önce kesilen elektriğimi dua ile ödeyebiliyormuşum gibi!

    evden çıkmadan hayatımızı idame ettiremeyecek olan bizler sadece sağlığımızı korumak için evden çıkmak zorunda olmamayı ve yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılamak için ekonomik güvenceye sahip olmayı istiyoruz. ve tüm bu bilinen gerçekler için gündem olmak istiyoruz.

    hayatı eve sığmayanlar adına.