şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kopek boku temizlemek veya kopek gezdirmek gibi olagan ve sorumluluk gerektiren eylemler gulu seven dikenine katlanir mantigi ile dogal kabul edilmediginde ozellikle tek basina yasayan insanlar tarafindan zorlukla altindan kalkilabilse de, oldukca keyif verici bir eylem.
  (bkz: kopek beslemek)
  (bkz: evde kopek bulundurmanin yararlari)
 • düzgün terbiye verilerek oraya buraya dışkı** bırakmayan, her duyduğu sese havlamayan bir köpeğe ve en az haftada bir defa halılardaki tüyleri temizlendiği zaman insana iyi bir arkadaş ve meşkale oluşturan olay.
 • yere yiyecek bişey döküldüğünde asla eğilip almama gibi avantajları olan durum. ayrıca bazı köpekler çok vızıldayarak uçan kocaman sinekleri de afiyetle yer. tabi bi ton dezavantajı da vardır. mesela eve arkadaşlarını çağırırsın onlar da köpeğe smirnoff içirmeye çalışırlar(bkz: köpeğe içki içirmek)
 • hem köpeğe hem de komşulara yapılacak etkin eziyet yöntemidir. ne kadar gezdirilirse gezdirilsin köpeğin eklemlerinde zamanla zayıflama olacaktır. eğitim ile doğanın önüne geçilmesi mümkün olmadığından özellikle bahar aylarında mahlukatın uyanan nefsi ile komşulardan bol hayır dua da alınabilir böylelikle.
 • çok düşünülmeli sonra vazgeçilmelidir..
  zira tek cümleyle özetlenecek olursa
  "iki taraf içinde zordur"

  sonradan gelen edit: yıllardır beraber yaşıyoruz kendisi ile günde 3 kere geziyor, geceleri beraber uyuyoruz, mamasını bile elimden yiyor. canımın içi gibi bir şey kendisi ama siz almayın yine de, zor çünkü bakmıyorsunuz heves için alıp sonra sokaklara bırakıyorsunuz
 • bilinçli köpek sahibinin çok da zorluk çekmeyeceği durum. köpek eve yavruyken getirilmiş ise tabiki çok güç durumları vardır ama bütün zorluklar altıncı aydan sonra azalmaya başlar çünkü köpek yeni evine ısınmış , kendi yerini benimsemiştir. evdeki hiyerarşik düzende köpek üst sıralarda olmadığı sürece *çok fazla sorun yaşanmaz.şunu unutmamak gerekir , köpek sadece basit bir ev hayvanı değil ortalama onbeş senelik bir hayat diliminin paylaşıldığı hiç büyümeyen bir çocuktur. istekleri , beklentileri ; üzgün, mutlu , kızgın dönemleri vardır. evde köpek beslemek ise çok daha fazla özveri ve sorumluluk gerektirir.bu nedenle bu karar alınmadan önce dikkat edilmeli iyi düşünülmelidir.

  (bkz: köpeğe insan muamelesi yapmak)
 • bir dost edinmek isteyen öncelikle kendine şu soruyu sormalı "buna hazır mıyım?" siz hazır olsanız bile diğer aile bireyleri de buna hazır mı? alacağınız köpekle nerden baksanız en az 13 yıl bir arada yaşayacaksınız. adımlarınızı atarken bunları düşünün ve baştan doğru karar verin. emin değilseniz ama "bir iki hafta deneyelim" mantığındaysanız yanılıyorsunuz bu cumle bir canlı için kullanılamaz, köpekler deneme tahtası değildir.

  köpeğinize ne kadar zaman ayırabileceksiniz? eğer çalışıyorsanız, siz yokken onunla ilgilenecek kimse olacak mı? yeterli ve doğru eğitim verebilecek misiniz? köpek bakımı ciddi maliyet gerektirir. bunu karşılayabilecek misiniz? tatillerinizde dostunuzu da yanınızda mı götüreceksiniz yoksa bir pansiyona mı bırakacaksınız? eviniz yeri geldiğinde savaş alanına dönecek bunu kaldırabilecek sinir sistemine sahip misiniz ? köpeğinizin her gün 1-2 saat koşturup oynayabileceği bir alanınız var mı etrafta? köpekler kemirmeyi ve kazmayı çok severler, evinizde kemirilmemiş bir tek siz kalabilirsiniz, bununla başa çıkabilecek misiniz? bu sorunları aşmanın yolunu öğrenmek için çaba sarf edecek misiniz? apartmanda mı oturuyorsunuz? apartmanınızın koşulları köpek bakmaya müsait mi ? komşularınızdan gelecek tepkilere hazırlıklı mısınız ? bu sorulara net bir şekilde cevap verebiliyorsanız evinizde köpek besleyebilirsiniz..

  evde köpek beslemek; muhtemelen dusunulmeden bakilirsa sonunun, köpek için sonunun barinak olmasina neden olacak bir eylemdir..
 • evde kopek beslemenın en zor yani kopeginize evınızde bulunabilecek karinca, hamambocegi gibi kopekten daha az sevımlı hayvanlari havlayarak olduremeyecegini ogretmektir. ikinci asama ise annenize sehpanin ayaklarindaki ciziklerin ne oldugunu aciklamaktır ki bu en mesakkatli kisimdir. ucüncü asama ise kopeginizin sizi gorünce yuzyillardir yemek yememiscesine elinizdeki ekmek parcasına sulanmasidir. burada unutulmamasi gereken nokta sudur ki o kucucuk ekmek parcasiyla kopeginize istediginiz her seyi yaptirabilirsiniz.
 • once kopegin zina hakkindaki gorusleri ogrenilmelidir. maazallah zina suc sayilmasin diyen hayvan modeli de çıkabilir.
 • eger sik sik ev degistirmek zorunda olan biri iseniz ki tayin olmak gibi bir probleminiz varsa hayvancagiz icin eziyet olacak bir durumdur. cunku bu yaratiklar ilk buyudukleri evi asla unutmazlar ve yeni geldikleri evde kalici olduklarini anladiklari anda da huzursuz olurlar. hele evden birilerinin eksilmesi psikolojik olarak bu hayvanlari daha da kotu etkilemektedir. yerlesilen bolgenin ikliminin ve evin kosullarinin da farkli olmasi kopegi kotu yonde etkileyecek durumlardan bir tanesidir. kopekler aidiyet duygusu yuksek yaratiklardir ve yeni evlerine alisamazlarsa hadise intiharla bile sonuclanabilir ki evden kacmasi bunun yaninda daha iyi bir durumdur. bunun gibi bir meslek sorununuz varsa ve bu yasadiginiz yeri de etkiliyorsa evde kopek beslemek ve hatta kopek beslemek yapilmamasi, zorunlu olarak mahrum kalinmasi gereken dunyanin en guzel faaliyetlerinden biridir.