şükela:  tümü | bugün
 • tipik un, su, maya tarzı hamurdan kaçının.
  hamurunda yoğurt veya süt ve bolca yağ olduğunda italyan pizzalarını çok andırıyor. öyle deneyin.
 • yunus bey izleriz izlemesine de o bolbol ketçap olmamış be abi
 • genelde ekmeği sert ve katır kutur olan bir pizza ile sonuçlanır. pizzadan çok aşırı tuzlu turta üstü aşırı bol ve cıvık malzemeli bit şey oluşur.
 • hayatımda ilk defa denemek zorunda kaldım bu virüs yüzlünden ve sonuç harika. bi kere malzemelerin nereden alındığı, ne olduğunu biliyorsun, için rahat. hamuru da kendim açtım. evde hep beraber bayıla bayıla yedik. uzun da sürmüyor yapımı da basit. şiddetle tavsiye ederim.
 • gerçekten iyi bir pizza yemek istiyorsanız 1, 1.5 günlük bir iştir.
  benim için iyi bir pizzanın %70'i hamurdur. tıpkı hamburgerde olduğu gibi.
  ve iyi hamur emek, sabır ve zaman isteyen bir şeydir. "yoğurdum, kulak memesi kıvamına geldi ve artık hazır" kötü hamurun formülüdür.
  hazırlayacaksın, mayalayacaksın, dinlendireceksin, düzgün yoğuracaksın, tekrar dinlendireceksin, böleceksin, düzgün katlayacaksın, tekrar dinlendireceksin vs bunlar minimum 12 saat alan işlemler.
  bunlara katlandın da bitti mi sandın? :)
  bunun bi de pişirmesi var. kısa sürede hazır hale gelir fakat sen ben gibi şehir insanları bu güzelim hamuru doğalgaz yahut elektirik ısısıyla murdar etmek zorundayız. ha imkanım var diyorsan, bahçende bi taş fırın olmak zorunda ki o da ayrı bir hikaye.
  velhasıl; gerçek bir pizzadan bahsediyorsak %1 ihtimalle gerçekletirebileceğiniz bir hadisedir. milföyle, lavaşla pizza yediğini sanan biri değilseniz tabii.
 • fırından iki top ekmek hamuru alınır. oklava ile güzelce açılır. hamurun kalınlığına açtıkça siz karar verin. tepsinin içine bir tane yanmaz kağıt serilip hafifçe yağlanır. üzerine gerekli malzemeler serpiştirilip soslandırarak fırına verilir. muhtemelen 20-25 dakikada pizza pişmiş olacaktır.

  son olarak pizzayı dışarı çıkarınca üstüne rendelemiş olduğunuz kaşarı dağıtarak servis edebilirsiniz.
 • açılın, pizzacı geldi.

  evde kusursuza yakın bir pizza yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç husus var, izninizle bunlara değinmek istiyorum.

  öncelikle dışarıda yediğimiz pizzalarla evde yapılanlar arasındaki en önemli fark fırındır. çünkü dışarıda yediğiniz pizzalar ya odun fırınında ya da taş tabanlı fırınlarda pişmektedir. pişirme derecesi yaklaşık 350 derece, pişme süresi de ortalama 3-4 dakikadır.

  peki evde pizza yaparken dışarıda yediklerimize yakın bir pizza istiyorsak ne yapmamız gerekiyor? bunun için yapmamız gereken şey fırınımıza uygun bir fırın (pizza) taşı kestirmek. başka bir şekilde dışarıda yediğimiz pizzanın lezzetine yaklaşabilme ihtimalimiz yok maalesef. yaklaşabilme dedim, çünkü ev tipi fırınlarda max sıcaklık 250 derece, bu da hiçbir şekilde dışarıda yediğimiz pizzayı yapamayacağımız anlamına geliyor, üzgünüm ama gerçek bu.

  pizza taşını hallettik, sıra geldi en önemli kısma, yani hamura. hamur kısmı biraz daha karmaşık. onlarca farklı pizza hamuru yapabilirsiniz evde. ekşi mayalı, yaş mayalı, kremalı, yağlı, şekerli vs vs. bu tamamiyle sizin damak zevkinize kalmış. bence en mükemmel pizza hamuru ekşi maya ve tam buğday undan yapılmış olanı. ama evde yapacak olanlara tavsiyem, bulabiliyorsanız eğer pizza unu (tip 00 diye geçer) almanız ve pizzanızı bu unla yapmanız olacaktır. ev tipi unların kalitesi maalesef çok iyi değil ülkemizde, o yüzden de mükemmel bir hamur yapmak ev şartlarında imkansıza yakın.

  gelelim hamuru yoğurma ve dinlendirme kısmına. varsa ayaklı bir mikserde, yoksa da elde, tüm malzemeleri pürüzsüz bir hamur elde edene kadar yoğurun. yoğurduğunuz hamuru bezelere ayırın ve unlanmış bir kaba aldıktan sonra üzerini kapatarak buzdolabında 48 ila 72 saat arasında dinlendirin. eğer bu dinlendirme kısmını atlarsanız istediğiniz lezzeti bulabilmeniz çok ama çok zor. dinlendirmeden de olur ama dinlendirirseniz bir başka olur.

  ve sıra geldi sosa. sos kısmı da tamamiyle sizin damak zevkinize kalmış. klasik pizza sosu (domates bazlı), pesto sos, kremalı sos ve daha nicesi. benim tavsiyem ufak bir google araması yaparak pomodoro sos tarifi bulmanız ve onu kullanmanız olacaktır. yazın taze domates, kışın ise konserve domates kullanabilirsiniz. baharat olarak da kekik, kuru fesleğen, beyaz biber olmazsa olmaz. bunlar yoksa lezzetli bir sos elde etmeniz mümkün değil.

  peynir olarak kaşar kullanmanızı tavsiye etmem, artık hemen hemen tüm marketlerde rende mozarella peynir bulabilmek mümkün. isteğe bağlı olarak parmesan, cheddar ve mozarella 3'lüsünü karıştırıp da kullanabilirsiniz.

  sıra geldi üst malzemelere. bu kısım da tamamiyle sizin hayal gücünüze ve damak zevkinize kalmış. salam, sucuk, sosis, füme, zeytin, pastırma, mantar, mısır, biber, soğan, kabak, patlıcan, brokoli ve daha nicesi.. tavsiyem, şarküteri ürünlerini pişmeye yakın eklemeniz olacaktır, aksi halde kuruma ve küçülme yapabilir. pizzanız piştikten sonra üzerine isteğe bağlı olarak roka ya da taze fesleğen ekleyebilirsiniz, birkaç damla da zeytinyağı gezdirirseniz tadından yenmez.

  son birkaç ekleme;

  hamura asla ama asla çok fazla sos sürmeyin, malzemeyi de çok doldurmayın. pizzanın en makbul olanı az ve öz malzemeli olanıdır. hamuru açabiliyorsanız eğer elde açın, beceremem ben diyorsanız da merdane kullanabilirsiniz.

  gramaj ve boyut, kalın hamur-ince hamur benim için önemli diyenler için de şunları bırakayım lazım olur.

  ince hamur pizza için;

  küçük boy ( 20-22 cm, 100 gr)
  orta boy ( 30-32 cm, 200 gr)
  büyük boy ( 40-42 cm, 350 gr)

  kalın hamur pizza için;

  küçük boy ( 20-22 cm, 200 gr)
  orta boy (30-32 cm, 350 gr)
  büyük boy ( 40-42 cm, 550 gr)

  afiyet olsun.
 • karantina günlerinde müthiş aktivitedir. hatta kendiniz hamurun mayasını da üretirseniz mükemmel olur ama mayayı yapmaya başlamayla pizzayı yemeniz arasında 15 gün olur. instant maya yerine hazır ekşi maya veya yaş maya çok daha iyi çalışıyor bence pizzada. sosunu eskiden pişirmeden içine envai çeşit karışık kuruşuk şey koyarak(mesela ketçap) yapıyordum, artık bolca domates, baharat ve sarımsak ilavesiyle çok daha iyi bir sos yapıyorum. fakat evde pizza yapmanın en önemli olayı hamuru uzun mayalandırmak. evet pizza fast food değildir. hatta uzun ve yavaş mayalanma. hamuru yapın ve buzdolabında iki gün unutun. un,su, tuz dışındaki hamur kombinasyonları(süt ve yağ ilave edilenler) poğaça hamurudur, yapmayın. sos, peynir, pesto en güzel pizza içeriği bence. bunlara belki bir çeşit et ürünü eklenebilir ( pastırma, kuru et, çok iyi bir kasap sucuk ama ince dilim fakat zinhar salam, sosis değil). afiyet olsun.
 • bu ara sürekli yapılan sanırım. 2 günde 10dan fazla ev yapımı pizza story'si gördüm.
 • hiçbir zaman dışarda yediğimiz 4 peynirli pizza gibi olmamıştır ve bu girişimden vazgeçilmiştir.