şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amatör olarak evde yapması çok basit bir içkidir. aşırı derece de ucuzdur. maliyet olarak litresi 1 tl bile değil :)

  gerekenler;

  pirinç veya pirinç unu. (en iyisi yapışkan pirinçtir)
  su,
  alfa amilaz enzimi,
  toz şeker,
  1 adet limon veya biraz limon tuzu,
  şarap veya şampanya mayası (alkol oranını maya belirleyecek, %17'ye kadar dayanan şampanya mayaları var, şarap mayaları ise genelde %14 falan)
  fermantasyon için kap ve hava çıkışı,
  kullanılan bütün malzemeleri ve ortamı temizlik ve mikroptan arındırmak için kullanılan durulama istemeyen star san arındırıcı.

  2 hafta sonra sake hazır :)

  protein bakımından da çok zengin olan bu içkiyi sıcak ya da soğuk içebilirsiniz. lütfen shot içiniz. ya da biraya katıp sake bomb yapabilirsiniz. afiyet olsun.

  not: tarifi için bir google araması yeterli olacaktır.
 • her evde bulunan damacana suyu, ( 10 litre) bir kilo haşlanmış pirinç, üç kilo şeker ve elli gram toz mayayla kolayca yapılabilecek içki. bidonu bu malzemelerle doldurduktan sonra kapağını delip akvaryum hortumunu sıkıca yerleştiriyoruz ve hortumun ucunu su dolu bir kabın içine sokuyoruz. mayalanma başlayınca oluşan karbondioksit hortumun ucundan fokurdayarak çıkacak fermantasyon bitince kabarcıklar kesilecektir. itinayla kapağı açıp süzerek şişelere aktarıyoruz. bu kadar basit.
  ekleme: bir arkadaşımızın önerdiği gibi şarap mayası kullanmak çok daha iyi sonuç veriyor.
  (bkz: fakir sakesi)
 • maya olarak şampanya veyahut şarap mayası kullanılması daha iyi sonuçlar veriyor. ekmek mayası ürüne leş gibi bir koku bırakmaktadır. gene de bira, ya da şarap yapımından daha kolay ve hızlıdır. günde birkaç kere çalkalayarak çökeltiyi ve yüzeydeki birikmeleri önlemek elzemdir. hele yanına kendi suşinizi yapıyorsanız piii...