şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iyiliklerinin hoşluklarının yanı sıra muhtemelen her sik gibi bu da 80'lerin sonunda 90'ların başında çocuk olmak şerefine nail olan neslin yaşadığı travmalardan birini içeren dönemdir.

  göçmen ailesi olduğumuzdan mı bilinmez evde salon sürekli kilitli, misafirden misafire açılırdı amk. arada salonu temizleyecekleri zaman gizlice peşlerinden girer, o farklı dünyanın havasını iliklerimize kadar solurduk. evin en geniş odası olan odanın perde, halı, duvar kokusu bile farklıydı. ortadaki sehpada envayi çeşit kaçak sigara, vitrindeki alakasız yabancı içkiler ve objeler, duvar kağıtları, tablolar vs. sanki bambaşka bir eve gelmişsin gibi hissettirirdi. sadece bizim evimiz değil, misafirliğe gittiğimiz diğer evlerdeki salonlarda da durumun aynı olduğunu hatırlıyorum. salona giderken geçilen yerler bangladeş gibiyken salonun havası bambaşkaydı. günlerce kapalı kalmış, içinde yaşanmamış olduğu belliydi.

  bunca yıldır da neden çocukken ebeveynlere "ulan en geniş oda orada kabak gibi dururken neden göt kadar odada yaşıyoruz?" diye sorgulamadığımı düşünürüm. nesil olarak biraz maldık galiba, korkardık fazla yorum yapmaya, sorgulamaya. şimdiki nesil olsa lav silahıyla dalarlar amk..
 • ev fiyatlarinin 1 yilda, ve takip ettigi her yilda, %150 seklinde artmasiyla "1 yatak odasi 1 salon" haline millet ancak para yetistirir oldu. e tabi salonlarda sadece misafir yerine mecburiyetten dolayi kullanim alanina acildi.

  artik yeni motto "1 yatak odasi 1 oturma odasi, ayrica bodrum katta 7 metre kare, ustune ayni yerde 4 m2 game room, ve 11 m2 pilates odasi". 2 odaya 4 oda parasi cabasi canim. kips.
 • karanlık bir dönem.
  tüplü televizyon, ağır koltuklar, danteller, büyük vitrinler ve havasız bir oda..

  aynı zamanda buz gibi olurdu. hiçbir zaman içindeki eşyalar tam olarak keşfedilmediği için arada çaktırmadan küçük geziler düzenlenirdi.
  (bkz: those were the days)
 • (bkz: #46069679)
 • 3+1 evde salonu sadece misafire açıyorduk , misafir odası zaten misafirin , e yatak odası ve mutfakta da oturamıyorsun , kalan 1 odada da 3 çocuğun yatakları ve eşyaları var. nerede oturuyorduk lan biz ailecek ???
 • gizemini her daim korurdu. kapısı açılınca ya temizlik zamanının habercisiydi ya da misafirin geleceğinin.
 • kapıyı açtığın anda soğuk havaya karışmış yeni mobilya kokusunu akla getirmiştir.
  90larda hemen herkesin evinde bu odadan olması ne tuhafmış. tuhaf ama bir o kadar da çocukluğunda yalnız olmadığını bildiğin o his ne güzelmiş.
  bir de boş oda vardı, kullanılmayan eşyaların depolandığı.
  bilmiyorum yine herkeste olan bir şey miydi ama, biz o boş odaya salıncak kurar, orada ip atlardık.

  (bkz: 90'larda çocuk olmak)
 • sırf salon sadece misafire açılacak diye eşşek gibi olana kadar evin oturma odasında yattık. ne bi odamız oldu ne bişey. misafir odası süs gibi duruyor arada gidip kokluyorduk falan sjsjksks misafir bayram edicek diye çekyatta yatmak kadar abest bi durum yok yav. çekyatta yat yat bak şimdi her yerimiz ağrır oldu. her şey senin yüzünden misafir!!!!