şükela:  tümü | bugün
  • dün denediğim aktivitedir. çok da zor değildir. şöyle ki:

nişantaşı quick china'da yediğim spider roll ve kani ten roll için 36 tl verip, doymayınca, evde sushi yapmaya karar verdim. hemen nişantaşından taksim dolmuşuna binip, soluğu metro yazıhanesinin yanında bulunan çin yemeği malzemeleri satan dükkanda aldım. ismi chinese market idi sanırım. taksim'den gümüşsuyu'na doğru inerken sağda kalıyor. alman konsolosluğu'na varmadan görürsünüz. zaten quick china'da otururken, sushi yapımı için gerekli malzemeleri internetten araştırmıştım. ondan hangi malzemeleri almam gerektiği konusunda çok da zorlanmadım. haşlanmış pirinci sushi için kıvama getirmek için pirinç sirkesi aldım. sushi için gerekli yosun yaprağı-nori(10 adet) ve sarmak için kullanacağım bambu servisi aldım. bunların fiyatı toplam 12tl gibi bir şey tuttu. sonrasında ise migrostan soya sosu, teriyaki sos ve karides aldım. bunlar da 25 tl gibi bir şey tuttu.

neyse, hemen nasıl yaptığımı da anlatayım. vallaha herkes yapsın istiyorum evde, çok zevkli ve kolay. 1 su bardağı pirinci yıkadım, ve biraz suda beklettim, sonra tencereye alıp, 1.5 su bardağı su ekledim. yağsız ve tuzsuz pişirdim. 20-25 dakika pişince tencereden aldım, bir tabağa koydum ve soğumasını bekledim. soğuyunca üzerine yarım çay bardağı pirinç sirkesi ekledim, ve karıştırdım. pişmiş ve dondurulmuş karidesleri sıcak suya attım, kaynayınca, tabaktan aldım. bir sushi roll için 7-8 tane orta boy karides yeterli. bambu servisin üzerine bir buzdolabı poşetini yırtıp koydum (strech film yoktu evde , ondan). üzerine bir avuç pirinci yaydım. elime yapışan pirinçler için soya sosu döktüm elime çok az, hemen çıktılar. neyse, pirincin üzerine yosun yaprağını serdim. ve bunun üzerine yosun yaprağının bana yakın tarafından 2 parmak uzaklıkta ve 2 parmak genişliğinde, mayonezin içine salatalıkları küçük küçük doğruyarak elde ettiğim karışımı serdim. mayonez yerine avakado da kullanabilirsiniz. kafanıza göre takılırsınız, elinizde ne varsa. sonra ise soğuyan karidesleri bu karışımın üzerine dizdim. bambu servis yardımı rulo şeklini verdim. sonrasında ise dilim dilim kestim, üzerine teriyaki sos (şart değil) döktüm. biraz da susam ekledim. şahsen ben çok beğendim. hepsini de afiyet ile yedim. pirinç ile yosun yaprağı(normal boyutunun üçte ikisi kullanılır) yer değiştirir ve içinde sadece karides olursa da adı maki oluyor. ha, bu arada karides şart değil, somon, ve ya levrek de kullanabilirsiniz. mantık hep aynı.

çok mu basite indirgedim, ne. neyse, yukarıda verdiğim karışımdan dün 3 roll yedim, tabi, 2 de quick china da yemiştim. hala çok iyiyim. yani tarif denenmiştir, gönül rahatlığıyla yapın, bol bol yiyin.

edit: 1 su bardağı pirinç ile 2 ve ya 3 roll yapılıyor.
  • gerekli malzeme, özellikle pilav makinası ve pirinç sirkesinin elde bulunması durumunda hiçte zor olmayan, son derece ekonomik, bir o kadar keyifli aktivitedir. idman işidir, ne kadar deneme, o kadar başarılı olunur.

ilişkiler bazında da önemlidir; zira evde sushi yapan bir erkek, elinde beyaz şarabı bulunan bir yandan sohbet eden bir bayan tarafından izleniyorsa en az 3 date'lik yol alınmış demektir!
  • birkac ipucu ile kolaylikla halledebileceginiz aktivite.

* pirinci orijinal kullanamiyorsaniz, osmancik pirinciyle de yapabilirsiniz. (baldo olmasin ama her ne kosulda olursa olsun.)
    * sirke konusu onemli olsa da yoksa ikameten farkli bir sirke kullanabilirsiniz. (lezzeti etkiler ama elden ne gelir!)
    * hem sogutma asamasında hem de yosunun uzerine surerken pirinci kesinlikle ezmemeye gayret edin.
    * icine koyacaginiz et beyaz ise onceden hazirladiginiz buz dolu bir kap suda yıkadiktan sonra hala sogukken roll'larinizi yapin.
    * ellerinize pirinc yapismaması icin ellerinizi sik sik islatin.
    * yerken soya sosunu abartmayin, tansiyonunuz ben burdayim diye bagirmaya baslar. (ayrica bana ogreten japon usta bunu yapan ayidir demisti. ben onun yalancisiyim.)
    * tursu tatlari notralize etmesi acisindan onemli.
    * suslemek icin toz kirmizi biber fena olmuyor.
    * tabagi guzelce hazirlayip servis edin; olayin en onemli noktasi yanar doner bir sekilde masaya koyunca milletin "uuuuu" diyecegi bir duzenlemeyle servis etmek.
    * salataligin orta kismini kesinlikle olaya dahil etmeyin. yazik aman atilmasin falan diye koyarsaniz susi olayi yatar. bu nedenle evde veya yakinda anne veya annane varken bunu yapmayin.

afiyet olsun.
  • evli kadınlar için gayet kullanışlı bir kocalarına eziyet metodu.
  • normal pilav yapabilen herhangi bir insan için, dünyanın en kolay işidir. abartmaya gerek yoktur. hele ki california roll ve türevlerini yapmak çok çok basittir.
  • metro market'te bütün malzemeleri satıldığı için, eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız çok vaktinizi almaz. ha yaparsınız da bir kere yaparsınız, bilemedin iki kere. sonra bir yıl sonra piriç sirkesini, yosunları, wasabiyi vb. bozulmuştur la bu diyerek atarsınız.
  • yapilisi icin puf noktalari verilmis bir ufak ekleme de ben yapayim.
    1- nori sart degildir. hatta baligina gore olmasa daha guzel olan sushiler vardir.
    2- pilava kavrulamamis susam ve mirin katarsaniz daha lezzetli olabilir. ozellikle temaki icin onerebilirim.
    3- ne yapin edin aslina yakin olmasina ozen gosterin. ortaya bir türk usulü suşi cikmasin.
  • roll olanlar nisbeten yapilabilir, olur da, lezzetli felan.

ama nigiri dedin mi uygun, makul, taze mamul bulma zaafiyeti turkiye kosullarinda kacinilmazdir.
  • 1 sene öncesine kadar nefret ettiğim fakat son dönemler aşığı olduğum sushiyi express sushi cafelerde dahi fahiş fiyatlara yediğimin farkına varınca gerçekleştirdiğim eylem. zaten gözlemlediğim kadarıyla bu sushinin bir orta noktası yok. ya çok seversiniz, ya da “ıyyykk çiğ balık yenir mi amk” diyerek nefret edersiniz.

ilk denememi dün itibariyle gerçekleştirdim ve sonuçtan oldukça memnunum. siz de benim gibi sushi aşığıysanız fakat 30 taneyi mideye indirdikten sonra gelen hesap midenizi bulandırıyorsa doğru yerdesiniz. forum tadında elimden geldiğince süreci anlatacağım.

en önemli aşama malzeme temini. internetten araştırınca karşımıza bir çok alternatif çıkıyor. gurmexxx.com tarzında sitelerde tüm malzemeler satılıyor. ayrıca metro grossmarketlerde ve makro centerlarda satıldığı söyleniyor. fakat istanbulda oturanlar için en iyi alternatif gümüşsuyu caddesinde yer alan çin marketi. ihtiyacınız olan tüm malzemeleri benim yaptığım gibi en ucuz fiyata buradan temin edebilirsiniz. aşağıda gerekli malzemeleri , kendi temin ettiğim fiyatlarla birlikte yazıyorum.

nori : kurutulmuş deniz yosunu – 10’lu paket 7 tl, 50’li paket 25 tl
    wasabi : japon hardalı diye biliniyor – tüpü 6 tl. fakat toz olarak satın alabileceğiniz yerler de varmış. ben hazırını aldım ve 6 ay süresi olduğunu söyledi satıcı çinli hatun.
    bambu mat : sushiye gerekli şekli vermek için kullanılan edevat. – 4.5 tl
    sushi pirinci : ben sıradan bir marketten osmancık pirinci aldım 1 kg si 4-5 tl’ye.(sushi pirincin en yakın kıvamda olanın bu çeşit olduğu yazıyordu bir çok sitede). çin marketinde vardı ama fiyatını hatırlamıyorum. migrosda ise 250gr’ı 25 tl civarındaydı, uzak durun.
    pirinç sirkesi : bunu ben carrefourdan almıştım 10 tl’ye. fakat çin marketinde 4.5 tl’ye vardı daha küçük boyutta bir şişe.
    yemek çubukları : orjinal adını bilmiyorum. çin marketinde 50’li kullan-at paketleri 8.5 tl, 10’lu ahşap tekrar kullanılabilir olanları 3.5 tl.

iç malzemeler:
    somon füme(8 tl), yengeç surimi(8 tl), salatalık, avokado(3 tl) vs. hepsini herhangi bir büyük marketten temin edebilirsiniz. sushilerin tam adlarını pek bilmiyorum. yaptıklarım pek standarda uymasa da yakındı. siz zevkinize veya yapacağınız çeşide göre farklı malzemeler de kullanabilirsiniz.

işin en önemli kısmı sushi pirincinin hazırlanması. internette çok farklı sitelerden okudum ve en optimize tarifi kullandım. su miktarları farkediyor fakat ben kendi kullandığım miktarların sonucundan memnunum.
    3 bardak pirinç (70-80 adet sushi çıkıyor)
    4.5 bardak su ( altın pilav oranı)
    1 çay bardağından biraz fazla pirinç sirkesi
    2 yemek kaşığı şeker
    1 çay kaşığı tuz.

pirinçleri defalarca sudan geçirin. hatta bir süre suyun içerisinde bekletin. pirinç suyundaki beyazlık gidene kadar bu işlemi tekrarlayın. kar gibi beyaz pirinçleriniz olacak sonunda. pilav tenceresinde pirinçle suyu yüksek ateşte pişirmeye başlayın. su kaynadığında altını dibine kadar kısın(demlenmiş çayın sıcak kalmasını sağlayan ufak ocakta) ve tüm suyunu çekene kadar 10-15 dakika daha pişirin. sonra altını kapayın ve demlenmesi için 10-15 dakika daha bekletin. bu arada bir kaba sirke,tuz ve şekeri koyun ve 30-35 sn mikrodalgada ısıtın. maksat şeker ve tuzun çözünmesini kolaylaştırmak. hepsi eriyene kadar karıştırın. ardından pirinçleri geniş bir tahta kaba(tahta kap bulmak sıkıntılı, cam da kullanabilirsiniz ama metal bileşenli olmamasına özen göstermeniz gerekiyormuş) alın. tahta bir kaşıkla hafif hafif alt üst edin ki soğusun. sonra posta posta hazırladığınız sirke karışımını ekleyin üzerine. ekledikçe karıştırın fakat dikkat edin hamur yoğurmuyorsunuz, pirinçlere zarar gelmesin. hah işte iç pilavımız hazır.

tabi bu arada avakado, salatalık gibi malzemeleri dikey olarak kesin. surimi zaten o kıvamda, somonun ise bir kısmını öyle kesin diğer kısmını ayırın roll(ya da shake)yapmak için.

bir kasenin içerisine su ve 4-5 damla sirke koyun. bu sarma işleminde elinize yapışmakta ısrar eden pirinçlerden kurtulmak ve keseceğimiz bıçağın temiz kalmasını sağlamak için kullanacağız bu suyu.

bu kısımları nette yer alan videolardan izlerseniz daha akılda kalıcı olabilir, ben yazılı olarak aktarmaya çalışacağım elimden geldiğince. bambunun üzerine noriyi serin. benim aldığım nori 7 kattan oluşuyordu fakat fazla geliyor. 4-5 kat ideal. kalan 2’li parçalardan da daha sonra sigara sarar gibi farklı tipte normal boyutundan uzun sushiler yapabilirsiniz.(nasıl tarif edeceğimi bulamadım. tuvalet kağıdı gibi düşünün, 6 adet koparma yeriyle oluşmuş 7 parça gibi). norinin üzerine el yardımıyla pirinçleri dağıtın. fakat üst kısmında 1-2 cm boş alan bırakın ki , yapışma payı olarak kullanabilin. sonrasında içine koyacağınız malzemeleri yatak olarak sıralayın. ben farklı çeşitlerde yaptım ama damak zevkime en çok uyan surimi ezmesi-mayonez,susam karışımıydı. sonrasında bambu yardımıyla sarın. ilk denemelerde zorlanacaksınız ama sonra kendi taktiğinizi gelişecek. iç malzemeleri değiştirerek farklı makiler elde edebilirsiniz. aynı işlemin tersini uygulayarak da farklı tipte sushiler yapmak mümkün tabi ki. matın üzerine aluminyum folyo ya da streç film koyun, üzerine pirinçleri dağıtın ve en üste noriyi serin. bir önceki işlemin tersi. norinin üzerine istediğiniz malzemeleri yine aynı şekilde yatak koyun ve mat yardımıyla sarın, folyoyu çıkartın. üst kısımda kalan pirinci süslemek için susam, havyar, somon ya da zevkinize göre farklı malzemeler kullanabilirsiniz. buna ek olarak pirinci avucunuzun içine alıp köfte kıvamında sıktıktan sonra üzerine somon sararak ve hatta bu somonun üzerine bir kaç malzeme koyup ufak bir nori parçasıyla hediye paketi kıvamına getirerek farklı tipte sushiler hazırlayabilirsiniz. bunun adı aklımda shake olarak kalmış. emin değilim.
    ha unutmadan. bir rulodan ideal olarak 6 parça sushi çıkıyor ki bu 1 porsiyon oluyor. bıçağınızın çok keskin olması önemli ve her ruloyu kestikten sonra hazırladığınız sirkeli suyla yıkayın ki pirinçlerimiz üzerine yapışmasın.

sonuç olarak iç malzemesine bağlı olarak değişmekle birlikte 30-35 tlye(ki malzemelerin büyük bir çoğunluğu bir sonraki seferde de kullanılıyor) güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. hatta abartıyorum, sadece kappamaki(salatalık) yapacaksanız 15 tlye halledersiniz 15 porsiyon sushiyi.

sonrasında sunum size kalmış. varsa güzel ahşap kesme tahtanız üzerine dizin. yoksa benim gibi misafir yemek takımındaki kayık tabakları kullanabilirsiniz. soya sosunuzu ve wasabiyi bir kaba alın (ben karıştırmayı tercih ediyorum). afiyet olsun.

aha bu da ilk çalışmamın sonucu.
    http://img836.imageshack.us/img836/3157/i2dy.jpg