• rahmetli dedem, şehirde apartman şartlarında illa yapacağım diye tutturmuştu zamanında. tabii ona kıyamadığımızdan biz elimizde yayık misali çalkalamıştık kabı. sonunda tereyağımsı birşey elde etmiştik evet ama son halimiz şuydu

- anne biraz da al sen çalkala
    - valla ben sıramı savdım kolum koptu, kardeşine ver
    - lan! al az çalkala şunu
    - abi çok işim var gitmem lazım benim.
    - hass... lan gel buraya...

(bkz: based on a true story)
  • http://www.youtube.com/watch?v=oropjd0cuxi

eskiden fabrikasyon tereyağı mı vardı, herkes kendisi yapardı. şimdi hangi sebze-meyvenin hangi mevsimde yetiştiğini bile unuttuk, var mı hatırlayan?
  • 1- doğal sağılmış işlem görmemiş sütten yoğurt mayalanır (piyasada satılan sütlerden olmaz, günlük süt olsa bile)
    2- yoğurt mayalandıktan sonra buzdolabına konur ve olgun yoğurt olması sağlanır.
    3- yoğurt yayık makinesine veya çömlekten yapılan yayığa veya en kötü ihtimal plastik bidona konur.
    4- çok az miktarda soğuk su veya buz atılır. yani ayran kıvamına gelmemesi lazım. su 10 litre yoğurda en fazla 2 - 2,5 litre olacak şekilde konulmalı.
    5- makine çalıştırılır veya yayık elde veya kucakta 4 -5 saat kadar çırpılır.
    6- oluşan yağ toplanır.

en lezzetli ve halis tereyağı böyle elde edilir. sütten veya kremedan yapılanlara yağ denilmez. çok az yağ çıkar. tahminen yoğurdun %10 veya 15 i kadar.

taze yenilebildiği gibi bekletilecekse az tuzlanması gerekir.
  • haftasonu kahvaltısı için alınıp da artan kaymağın değerlendirilmesi için başvurulan yoldur. ortaya çıkan tereyağı lezzetlidir.
  • evinizde doğal yollarla beslediğiniz keçi, koyun veya inek yoksa başarılı olamayacağınız girişimdir.
  • geçenlerde, evde kimse yokken*, internetten yardım alıp, yapsam mı diye düşündüğüm aktiviteydi. sonra unutmuştum.
  • ev yapımı tereyağı tarifi videolu...
    çocuklarımızı katkısız doğal besinlerle yetiştirmek elimizde. videodan bak evde kendi tereyağını kendin yap...
  • buzdolabında en az bir gece dinlenmiş ve iyice soğumuş ev yapımı yoğurt ile gerçekleştirilecek bir lezzet. mis.

malzemeler:
    1. iki buçuk litre sütten ev yapımı yoğurt.
    2. beş litrelik çalkalamaya uygun şişe (yayık varsa süper olur. yoksa pet şişe de işinizi görebilir.)
    3. 10 küp buz
    4. 4 su bardağı soğuk su.

yapılışı:
    1- yoğurdu şişeye koyup, üstüne 2 su bardağı soğuk su ilave edin. şişenin ağzını iyice kapatın.
    2- yoğurdu şişenin içinde çalkalamaya başlayın. dizinizin üstünde ileri geri hareketlerle sürekli çırpın.
    3- 10 dakika çalkaladıktan sonra içine buz kalıplarını atıp devam edin.

çalkalama işlemini tereyağı parçacıkları şişenin yüzeyine yapışıp görünmeye başlayana kadar devam edin. kas gücünüzü de test edersiniz bu arada.*

4- şişenin ağzına parmağınızla dokunduğunuzda yağı hissediyorsunuz.
    5- yoğurdun üzeri sanki kahvenin köpüğü gibi köpürüp yağları parça parça ayrılacak.
    6- yağı ayrılmış yoğurdu şişeden tencereye dökün ve tahta kaşığın tersiyle yağları artık ayran olmuş yoğurttan toplayın.
    7- delikli süzgeç yardımıyla yağı ayrandan ayırıp bir kaseye çıkarın.
    8- kaseye tereyağının üzerine 2 su bardağı soğuk su ilave edin ve yağınızı yıkayın.

iyice ayranını yıkamanız tereyağının lezzetini etkileyecektir. bir taşla iki kuş hem tereyağı hem ayran afiyet olsun.

not: eğer çok miktarda tereyağı yaparsanız ve ayran da tüketemeyeceğiniz kadar fazla ise içine tuz atıp kaynatın. ayranın suyu kaynatıldığında üstüne çıkıp ayrışıyor. dibine çöken peynire çökelek deniyor. çökelek peyniri de tıpkı lora benzemekte. ister tuzsuz, ister hafif tuzlayarak kullanabilirsiniz. afiyetle*
hesabın var mı? giriş yap