şükela:  tümü | bugün
333 entry daha
  • uzun yıllardır barfiks ve şınav çekerim. herhangi bir spor salonuna gitmedim. barfiks ve şınav vücudun şeklini bir ölçüde düzeltiyor, vücudu hafif şekilde kaslandırıyor ancak sizin de bildiğiniz üzere etkisi sınırlı. en azından bende durum bu şekilde idi.

    spor salonuna yazılsam mı yazılmasam mı diye düşünürken geçen aylarda ani bir karar ile eve birkaç alet edavat alayım, ömrümün sonuna kadar kullanırım dedim. ben de internet üzerinden; 20 kg ayarlanabilir ağırlık plakalı döküm dumbell set, 4 x 5 kg ve 2 x 15 kg döküm ağırlık plakası, ağırlık sehpası(bench press sehpası)ve 183 cm uzunluğunda bar satın aldım. tabi arada indirimler oluyor ancak bana bunların maliyeti toplamda 1100 tl civarı bir şey tuttu. sehpalara bir parantez açmak istiyorum, elbette bir salon kalitesinde ve genişliğinde sehpa almak istiyorsanız binlerce lira verirsiniz. ancak ben daha çok şuna baktım, kaldırabileceği maksimum ağırlık ve olabilecek en uygun fiyat. bir de katlanması önemli tabi, katlanmayan sehpa çok yer kaplıyor. aldığım sehpada maksimum ağırlık kaldırma kapasitesi 110 kg olarak belirtilmiş.

    henüz 3 aydır yer yer düzensiz de olsa ağırlık egzersizlerini yapıyorum. şu an için gelişim tahmin ettiğimden daha iyi gidiyor diyebilirim. yakın zamanda 20 kg daha ağırlık plakası sipariş edeceğim. elbette bir şeyler söylemek için erken. belli zaman aralıklarında bu entry'i editleyerek - şayet sporu bırakmazsam- bir sonuç yazısı paylaşacağım. ben 1 senedir şunları denedim, şu kadar başarılı oldum ya da yerimde saydım, kaslar aynı kaldı, önceden böyle idim şimdi böyle oldum, şu kadar kilo aldım, ya da herhangi bir büyüme olmadı, en doğru yol spor salonuna gitmek vs vs.

    sonuçta denemeden hiçbir şeyi öğrenemeyiz. denersin, yapar ya da yapamazsın.