şükela:  tümü | bugün
 • aslında ilk olarak "pütürlü ayran" terimini açıklamak lazım sanırım. efendim bu ayran şu dışarıda satılan ayranlardan farklı olarak, içinde yoğurt parçaları bulunduran ayrandır. artık iyi çalkalanmamasından mıdır nedir bir türlü o kıvam tutturulamaz ayranda. böyle içerken filan ağza yoğurt parçaları filan gelir, ifrit eder insanı..

  evde yapılan ayranlarda da bu var işte. anne 1 litrelik konserve kavanozuna yoğurdu koyup başlar çalkalamaya. yalnız bir türlü istenilen gibi olmaz. işte sadece bu yüzden belirli bir döneme kadar ki türk çocukları dışarıda satılan ayranları sever.

  öyle işte anlatıyım dedim.
 • eğer yoğurdun kaymağı dikkatlice alınırsa ve evde ağzı kapaklı cam kavanoz varsa ve bununla sıkıca kapatılıp iyice çalkalanarak yapılıyorsa başa gelmeyecek hadise. hatta yayık ayranı tadı alabilirsiniz.
 • blender gibi öğütücü bir eşya kullanmadığınız takdirde meydana gelir. yoğurt ve su oranını iyi ayarlar iseniz köpüklü bile olur ama asla hazır ayran gibi tat vermez bir türlü...

  (bkz: ev yapımı ayranın hazırına göre daha kötü olması/@tubytube)
 • istenmeyen bir durumdur. engellemek için;

  1) yoğurdun kaymağı uzaklaştırılmalı
  2) su karıştırmadan evvel kaşık yahut çatalla yoğurt gerek ve yeter miktarda çırpılmalıdır.
 • çırpıcıyla yapınca ayran pütürlü falan olmaz. zaten pütürlü ayran yoktur, tembel anne vardır. yapamıyosanız gelin bi ara öğretiym abisi.
 • iyice çırpılmamış yoğurt mahsülünün bir sonucudur.

  ayran için kullanılacak hammadde* dilüe edilmeden önce iyice santrifüj edilir. santrifüj makinesi yoksa ev ortamında buz kırıcılı mikser* * bu iş için çok uygundur. yoğurt krema kıvamına gelene kadar çırpılır kıvama gelince içine su yerine yarım ölçü yağsız süt eklenir, evet bildiğin süt. sonra geri kalan sıvının tamamlanması için soda eklenir. akabinde ayran volümüne göre ısısı alınmış ve katılaştırılmış su parçaları * eklenerek 1-2 dakika daha çırpılır. buzlar parça parça olup minik minik ağıza gelecek hali alana kadar şiddet uygulanır.

  servise hazırdır afiyet olsun.

  şekil-1: http://www.gold.com.tr/…mg/urun/moulinex_dd5001.jpg
  şekil-2: http://img.alibaba.com/…_appliance_milk_shaker_.jpg