şükela:  tümü | bugün
  • dışarıda yemek, evde yapmaktan daha ucuza gelmesinden dolayıdır.
  • valla disaridaki yemeklerin fiyat lezzet performansina bakarak evde yapmanin her zamanki gibi daha saglikli, lezzetli oldugunu dusunuyorum. o nedenle haftada bi iki kez disarda yense yeterli. diger turlu kaliteli yemek icin baya para harcamaniz lazim, butce sarsici.
  • yumurta kırarım içine domates rendelerim yine de evde yerim.

özellikle hafta sonları mutfağa eşimin de girmesine izin vermem ve 2-3 saatimi mutfakta geçiririm. tabii ki yemek hazırlarken rakılıyorum.

velhasılıkelam bunlar hep üşengeçlikten oluyor.

rahmetli babaannemin çok güzel bir sözü vardı'' üşenenin çocuğu bile olmaz'' derdi :).
  • toplumun beslenme alışkanlıkları dibe vuruyor. dışarıda sağlıklı ve besleyici yemek bulmak imkansız hale geldi. işletmelerin önceliği kar. insan sağlığını önemseyen yok. yemekler hem pahalı, hem kalitesiz. gerçek et, lüks tüketim oldu.

geriye dönüş kaçınılmaz.
  • evde yemek yapmak bir kültür değil, ihtiyaçtır.aynı temel ihtiyaçlar gibi.(hatta aynı kendi çamaşırını yıkayabilmek, ütü yapabilmek gibi.)doğrusu yakında önemli kriterler arasına girecektir, pes artık. sorumluluk sahibi, kendine sağlığına ve beslenme değerlerine dikkat eden herkes evde yemek yapmanın ayrıca keyfini ve huzurunu bilir.ayrıca bu şekilde ev ekonomisini destekleyen her birey gözümde bir adım öndedir.
    hangi ortamda hazırlandığını,yapanın elini yıkayıp yıkamadığını en son nereye dokunduğunu bilmeden miden bulanmadan ye bakalım yiyebiliyorsan.
  • bu yanlış bir genelleme bence. yeni nesil dışardan yemek söylemeyi bir lüks ya da gereksiz masraf olarak görmüyor ama evde doğru dürüst yemek yapmayı öğrenen insan sayısında da artış var sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarının artmasıyla.
  • devamlı dışardan yemek mi? hadi sağlıksız onu biliyoruz da bütçeniz nasıl dayanıyor 2 kişi devamlı dışardan siparişle yese otuz günde kesin bir memur maaşı akşam yemeğine gider.

evde bir kap yemek yap 2 gün yersin.
  • evde yemek yaparken titiz davranıyorsun.
    marullar iyi yıkandı mi lan acaba dur bi daha yikiyayim. yağ kaliteli olsun fazla para vereyim. kıyma surdan et burdan, sebze organik falan filan.

dışarıda yediğim zaman böyle dertler yok. bokun içinden de çıkarsalar haberin yok ki.

(bkz: bilmemek mutluluktur)

kapitalizm, insanların buglarini bulmuş, yürüyor ha yürüyor.

10 yıl sonra evde çamaşır yıkamak ta lüks olacak heralde.
  • burada yazılanların aksine sosyo-ekonomik olarak alt sınıfın evde yemek yapma kültürü bitiyor. başlıkta önermeye örnek gösterdiğiniz orta-üst sınıfta ise sağlıklı beslenme ile kafalar bozulduğu için -gerçi bunu da şova döndürenler, aşırı takıntılılar çıktı- son yıllarda arttı evde yemek yapmak. sağlıklısını geçtim evde sıradan yemek yapmak pahalı bir şey oldu eskiye göre. sokaklarda görüyorum, küçücük çocuklarına çiğ köfte dürüm, tavuk döner, pilav vs alan anneler dolu. çocuk okuldan çıkmış evde akşam yemeği yemesi gerekirken yanında annesi, elinde bu abuk sabuk yiyecekleri yiyor sokaklarda. 2, 3 tl'ye öğün geçiştiriyorlar, evde o fiyatlara menemen bile yapamazlar. önünüze gelene "pirens, piremses" şeklindeki zırva ekşi klişeleriyle bilip bilmeden sallayacağınıza biraz gözlem yapın.

edit: gayet açık yazmama rağmen anlamayan bir sürü embesil doluşmuş aşağıya. dışarıda yenilebilecek kıvamdaki düzgün etlerle, balıklarla vs örnek verdiğimiz ucuz, sağlıksız abuk sabuk yemekleri karşılaştırıyorlar. sanki böyle beslenmeyi savunuyormuşuz gibi kavgaya tutuşuyorlar. bunlar da pek sağlıklı beslenmiyor, beyinler omegaya, folik asite vs. aç, evde yemekten anladıkları ketçaplı makarnaysa demek*
  • aralıksız yirmi gündür evde yemek yaparak çürüttüğüm önerme. et, tavuk, balık, tatlı, her çeşit çorba evde çok uyguna tertemiz yapılabiliyor. internette çok güzel tarifler var, güvenmiyorsanız bir kaç tarifi birleştirerek yapın benim gibi. yeter ki size yardım edecek ve yiyecek birileri olsun. gerisi kolay.