şükela:  tümü | bugün
  • eve hırsız girmesi kadar sinir bozucu bir şey. fare kapanı, fare zehiri, fare yapıştırıcı gibi alet edevatlarla yakalanır. fare görünmüşse süpürgeyle de yakalanma ihtimali vardır ama zordur. ancak ne olursa olsun o fare yakalanmalıdır yakalanana kadar evin hanımı rahat vermez insana. dün akşam seksenler dizisinde gördüm böyle mevzu.
  • kakasını banyoya yapan, ev sahibi kendisini fark ettiği anda geldiği yerden geri kaçan düşünceli bir fareye denk gelindiğinde fazla sorun olmuyor. biraz iğreniliyor, ama sonra geçiyor.
  • 2 sene önce yaşadığım hadisedir. evet o pis ve iğrenç hayvan eve girmişti ve dolaşmadığı oda kalmamıştı evde 5 kişi seferber olduk ve 1 saatte falan yakalayıp öldürmüştük ondan sonra da annem 2 gün boyunca temizlik yapmıştı.
  • muhtemelen dün başıma gelmiş olandır. gece boyu dolaptan tıkırtılar geldi. böcek olamayacak kadar güçlü bir canlının çıkardığı sesler olduğu kesin. evimdeki iki yetiştin kediye rağmen nasılsa geldi yerleşti demek ki yuvama bu eşolueşek. önce kedilerden biri dolaba girmiştir diye umdum. hemen telaşla aramaya başladım bunları. birini bulamayınca içime bi huzur doldu. tam rahatlamış halde dolaba bakmaya gidecekken kitaplıkta uyuyan diğer gamsız pezevenkle de göz göze geldik. herhalde hayatımda ilk kez ona öyle korku dolu gözlerle bakmışımdır. hayvan da şaşırdı. ulan ikisi de burda, o halde içerdeki kim diyerekten olduğum yerde kala kaldım ve küçük çaplı bi panik atak krizi geçirmeye başladım. hatta bu hafif bi ifade olur, tabiri caizse korkudan altıma sıçtım lan. neyse odayı kapatıp kapının altına paspas sıkıştırmış halde bıraktım kendisini içeride. başka bi odaya geçip arkadaşın cüssesini, tipini tahayyül etmeye çalışarak korku dolu rüyalara daldım. oda hala öyle duruyo, bugün bi ekip çağırıcam keşfe ama evden soğudum yemin ediyorum. içimdeki doğa ve hayvan sevgisiyle çelişen duygular içerisindeyim. evet.
  • eve girip sonra çıkacaksa kabul edilebilir, yok bizim rahmetli orhan amca'nın yazlığındaki gibi, içeri girdiğinde hayvanı 3 ay boyunca bütün evi didik didik etmiş ve bir de koltuğun üzerinde otururken bulacaksan çıldırtıcı durumdur.
  • boktan bir durumdur. ibne birde yatağımda gezinmişti ben uyurken.

bide bu var ki evlerden ırak.

(bkz: yok artık ali sami)
  • girdiği çıktığı deliği biliyorsanız deliğin dışına bir poşet üstüne bolca fare yapıştırıcı sürün, daha sonra akıllı telefonlar için olan pestisit uygulamalarından birini indirip telefonu duvara dayayın ve farenin delikten fırlayıp poşede yapışmasını cani kahkahalarla izleyin(denendi onaylandı). ya da daha insani çözümler bulun, kutu kapan gibi.
  • fare hayvanının bir yerlerden evin içerisine girmesidir. köyde iken köy evinin tavanında dolanırlardı, ama dedem kapan kurardı iş biterdi; köyde yılan, fare, arı kovanındaki kraliçenin askerlerini üzerine salması ve her yerinin şişmesi, lanet kazların sana tıısslaması, çılgın köpeğin seni kovalaması gibi bi dolu şeyle karşılaşıyosun da bunlar orada normal; fakat koskoca istanbulda bir apartmanın 3. katında ne arıyorsun güzel yavrucuğum, fareciğim hiç mi yer kalmadı dolanacak? evet sevgili fare seni bi kere gördüm mutfakta ve kaçtın. arkandan elektrik süpürgesinin sopasıyla mutfağı tavaf ettim tedirginlikten arınmak aşkına, ama seni bulamadım. ki hala orada mısın diye anlayabilmek için mutfak tezgahına bıraktığım peyniri de yiyememişsin, anca 30 cm. kenara kaydırmışsın, e be güzelim madem yemeyeceksin ne talan ettin peyniri? neyse yarın senin yüzünden fare zehri falan alıp her yere sıkmak zorundayım, o ilaç sinmiş bardakları, tabakları kim yıkayacak, yine ben. sen anca takılmaya mekan ara. hayır en sonunda öleceksin haberin yok. yarın hesaplaşacağız cağnım.
    ps: gece gece gelip de kulağımı yeme, tamam mı, gerçi peyniri yemediysen kulak fetişin olabilir senin, fare canını senin.
  • eve kimsenin sevmediği ve yaşam hakkını savunmadığı bir hayvanın girmesidir. "o evleri hayvanların yaşam alanına yaptınız, ne yapsın hayvancıklar yemek aramak doğasında var" filan demeden icabına bakılır bu farenin. hayır, barınak filan da yok. direkt yaşam hakkına saldırı. hem de ne saldırı,işkencelerden işkence beğen. yapışkanlı bantlar, kapanlar... sırf kendi adına tahsisli zehiri bile var, kendisini öldüren zehirle ünlü zavallı. zeka desen zeka, memeli desen memeli. ama kısmetsizdir , bir koyunun kurban bayramından kurban bayramına sahip olduğu ilgiye dahi mazhar olamaz.
  • bi suredir mutlu mesut yasiyorum kendisiyle.

fareyle de yasanir mi derseniz secme sansiniz zaten yok.

evde boyle boktan bi canli yasiyorsa sukretmelisiniz.zira arabaniza da girebilirdi bu bok.dosemeleri ve kablolari kemiren bi fare tam anlamiyla ocaginiza sicar.aracta olmadik elektrik arizalari cikar sensorler ariza verir kafayi yersiniz.arabayi ancak hurdalikta parcalarken anlarsiniz gercek hasari.mal canin yongasidir.evinizin kira oldugunu varsayarak yaziyorum.

simdi burayi okuyanlari paranoya derecesine varacak kadar urpertecegim.

eger evinize giren fare kendi capinda bi erkekse yiyecegini alir gider gelir.fakat disi bi fareyle karsi karsiyaysaniz ve o disi gebeyse boku yediniz demektir.fare delikten girer cikar evet lakin evinizde doguracak bi fare got deliginize varana kadar her tur delikten cikabilir.farecikler de miy miy miy miy dolanir karanlik koselerde.o evi terkedin.

iki defa fare oldurdum.avantajim salonun az esyali olmasiydi.viledayi gomdum hayvana.daha once okuldayken farelere acirdim deney vb islerde.ev faresi fakat oldurmekten baska secenek yok.yiyecek buldugunda tamam fakat ac kaldiginda kulaginizi kemirebilecek bi hayvan ve binlerce bakteri tasiyor uzerinde.

hayatta bi arilara bi de farelere mesafeliyimdir.ne kadar garip seyler.olmasa nolurdu acaba.yada ne kaybettik olduklari icin.cok sacma.dusunurum hala.arilar tamam da fare nedir.