138 entry daha
  • ulan o kadar saçma ki. adam izinsiz, bir eve kötü amaçlarla giriyor, kendini koruma güdüsüyle arkadaş da saldırmış, yani illa hırsızın fiili olarak mı saldırması gerekiyor? zaten evine girerek saldırmanın büyüğünü yapmış.
  • mal ve canın kıyasını yapmanın asil veya adil bir yönü yok.
    şayet hırsızın elinde kesici veya ateşli bir silah yoksa nefsi müdafaa da söz konusu değil, keza ortada tehdit altında bir nefis yok.
    tedbirinizi alın, hakkınızı yasal yıllarda arayın ama hırsız da olsalar insanları öldürmeyin veya cinayeti meşru göstermeye çalışmayın sevgili psikopat yazar arkadaşlarım.

edit: mesaj kutuma yağan şahsım ve sülaleme edilmiş küfürler üzerine düşünce dünyam gelişti. artık hümanist değilim. can yanında malın da değerini biliyorum. ne demişler; "mal yiğidin yongası."
    görebildiğim bir silahı yok ve kaçıyor olsa dahi evimi giren bir hırsızı ölümcül yerlerinden yaralayabilmeliyim. madem ki panik altındayım ve elimde bıçak var sırtının ortasına vurmalıyım bıçağı! neden hayatı değer taşımayan yerlerini bulmak için uğraşayım ki; hem evime de girmiş, ödümü patlatmış korkutmuş beni!
    kolluk kuvvetleri desen yakalamıyor, adalet sistemi desen üç beş gün içinde salıveriyor zaten bunları, nasıl güveneyim. topluma bir yararım olmuş olur kesin...
    çok değiştim, geliştim...insanlar küfürü eksik etmiyorlarsa demek ki düşünce yapımda bir hata var, entry giren diğer herkes avukat olsa da ben savcı değilim, bunu fark etmeliyim. kendime bir ayar çekmeli, düşüncelerimi kendime saklamalıyım...
    anımı, geleceğimi aydınlattığınız için herbirinize teşekkür ederim...
  • evime girdiyse, göze almış da gelmiş bi şeyleri,

ölmeyi veya öldürmeyi

hümanist arkadaşlara başarılar
  • ifadeyi böyle verdiyse afedersiniz de babalara gelmiştir.

olay anlatıldığı şekliyle yaşandığında malesef hapis cezasına tabi bir suç.

nefsi müdafa kapsamına sokabilmek adına olayın ev sahibi lehine manipüle edilmesi gerekirdi. zira ev sahibinin canına yönelik fiil olmaksızın eylemi yarıda kalan hırsız evi terk etmeye çalışırken saldırıya uğramış.

ev sahibine yazık olacak gibi.

edit: kast taksir olarak düşünüldüğünde eylemin bilinçli taksir kapsamında kalacağını ve bu sebeple adli para cezasına dönülmeyeceğini düşünmekteyim.

darbe şiddeti, sayısı ve daha başka araç bulamaksızın direkt bıçağa yönelinmesi, maktulün kaçma yönündeki iradesinin şüphelide tereddüt oluşturup oluşturmayacağı gibi durumların da cezanın alt üst sınırında değerlendirilmesi gerekir.

nefsi müdafa kavramını boğuşma vs durumlar nazara alarak belirtmiştim. ceza kanunumuzdaki karşılığı ise meşru müdafadır.

meşru müdafada sınırım mazur görülebilecek şekilde aşılıp aşılmadığı hususunu ise yukarıda belirtmiştim. konut dokunulmazlığını ihlal suçu noktasında saldırı devam ediyor gözükse de bu saldırıyı sona erdirecek eylem kişiyi bıçaklamak değildir.

mesaj atan arkadaşlara teşekkür ederim. düzeltilmesi gereken hususlarda görüşlerinize açığım.

edit2: sınav kağıdı şeklinde doldurmam gerekirdi sanırım entry’i.
  • ne yapmasını bekliyorlardı, filmlerdeki gibi yere yatırıp, iple bağlayıp polisi mi bekleyecekti ya da kardeş çık git şuradan bir daha uğrama buralara mı diyecekti ?
    ben her gün ikram bir şeyler hazırlayayım bari, hırsız kardeşimin karnı açtır, aç aç hırsızlık zor olur.
  • zorunlu edit:başlığı hortlatan entry bir şekilde uçmuş*
    girdideki pratik kabaca şu idi (hırsız camdan eve giriyor. farkedildiğini anlayınca kapıdan kaçmaya çalışıyor fakat kapı kilitli olduğu için kaçamıyor, bu sırada ev sahibi mutfağa gidip ekmek bıçağı alıp kaçmak için kapıyı zorlayan hırsızı küfrederek sırtından bıçaklıyor.)

son üst edit: sevgili dostlar, romalılar, fenerbahçeliler mevcut türk ceza kanununu yürürlüğe ben koymadım, son infaz düzenlemesini de parlementodan geçiren ben değilim.
    evet biliyorum, cezalar caydırıcı değil.
    bana dert yanacağınıza daha doğru siyasi oluşumlara oy verin veya insanları oy vermeleri için ikna edin.

üst edit:yatak odama girdi ben bunu öldürürüm ceza da almam kafasıyla kimseyi öldürmeyin hele de adamı zaten etkisiz hale getirdiyseniz. sonra ağlarsınız ben niye hapse düştüm diye..
    üst edit2:hümanist değil pozitivistim eğer mevcut hukuk sistemi sizi memnun etmiyorsa dağa çıkıp terörist olup orada anarşist olarak yaşayabilirsiniz ya da gidin ıssız bir adaya yerleşin.
    üst edit3: ya bilader olayın hukuki boyutunu yorumlayabilecek bilgi birikiminiz yok, kanun bu cezası belli diyorsanız ki illa da ben katil olacağım mahpusta çürümek istiyorum. o zaman lütfen toplumdan durun.

anladığım kadarıyla arkadaşınız sadece ev sahibi, derebeyi falan değil. kendi hukuk kurallarını koyup infaz etmek gibi bir meşru hakkı, gücü yok.
    bahsi geçen somut olay meşru-müdafaa kapsamında değerlendirilmez, değerlendirilseydi bile orantılılık ilkesine aykırı bir eylem var.
    bana kurgu gibi gelsede, somut olay varsa ve anlatıldığı gibi gerçekleştiyse arkadaşınızın alsa alsa haksız tahrik indirimi alabileceğini,
    bıçaklı saldırının gerçekleştiği andaki niyetine göre kasıtlı cinayet ya da olası kasttan yargılanacağını tahmin ediyorum.

hırsızın suçu yok mu diyen arkadaşlara hitaben,
    üstün analiz yeteneğine sahip dostlarım, hem hukuken hem de etik olarak cinayetin hırsızlıktan daha aşağılık bir durum olduğunun farkında mısınız?.. değilseniz farkına varın. kimse kimseyi öldürme hakkına sahip değil anlatılana göre adam baya ile öfkeyle adam öldürmüş. ne korku hali ne saldırı var ne de zaten olmayan saldırının devam etme ihtimali.

durduk yere katil olmuş geçmiş olsun.
  • hırsız bu haplı mıdır nedir belli değil,
    evime kadar girmiş ilk hamleyi hırsızdan mı bekleyeceğiz?
    böyle ölsem öldüğüme değil, böyle öldüğüme üzülürüm.
    hadi oradan dediğimdir.
  • bazı yorumlar bana hakikaten komik geliyor. yani yanlış anlaşılmasın gerçekten komik geliyor. adamın biri (veya bir kaç kişi), ne idüğü belirsiz bir tip senin özel mülküne gizlice ve zorla girmiş, ve sen bu adamla gecenin bi vakti ortalık zifiri karanlıkken kendi evinde karşılaştığında "ama dur kesici aleti var mı, elinde belinde silahı var mı" diye düşüneceksin, düşünebileceksin öyle mi?

eğer aile eviyse eşine çocuğuna bir şey yapma ihtimali olan tipler evine, kendi mülküne zorla girecek ve sen "üstünde silah var mı yok mu bi bakalım kardeş" deyip adamla muhabbete gireceksin öyle mi?

nereye doğru uzanalım abi? neremize ne sürelim? yanlış anlaşılmasın evdeki her şeyi verelim sonra bide bu aksiyonları yapalım. nereye doğru şey edelim?
  • türkiye cumhuriyeti kanunlarınca eşit oranda nefsi müdafaa olmadığı sürece suçtur. evde bulunan kavgalı, borçlu yada tartışma içinde olduğu bir şahıs olabilir ve şahsı hırsız olarak gösterip işin içinden sıyrılmak isteyen biri bile olabilir. bu sebeple kanunlarca her evine gireni öldüremezsin. buraya kadar her şey normal. şimdi evinizde çocuğunuz ve eşiniz ile uyuduğunuzu düşünün. kendinizi ve sevdiğiniz insanları korumakla yükümlü olduğunuz evde, güvenli alanınızda, özelinizde. biraz sonra içeriden bir ses geliyor. biraz önce bahsettiğimiz gibi gecelerce uykusuz kaldığınız, bir damla göz yaşında içinizin darmaduman olduğu, ellerinizde büyüyen kızınız ve hayat arkadaşınız (eşiniz) içeride.

senaryo 1: yatağından kalkma hırsızın ne alacaksa alıp gitmesine göz yum. (kızınızın uyanıp karşısına çıkmayacağını umarak, sapık yada psikopat olup sevdiklerinize bir şeyler yapmayacağını umarak.)

senaryo 2: ses çıkartıp korkutmak istediniz. belki gidecek yada panik yapıp yukarıda sayılanlardan birini gerçekleştirecek.

senaryo 3: biraz empati kuran ve ailesi olan herkesin geçekleştireceği olaylar gelişir. kimse ama kimse benim mahremime, sevdiğim insanların yaşadığı, kızım ilk adımlarını attığı yere evime o pis ayaklarını basamaz. onları tehlikeye atamaz. öldürme niyeti ile saldırırım. sadece etkisiz hale getireyim deyip, başarısız olup sevdiklerimize zarar vermesini göze alamam.

ne psikopatım nede cani hayatımda birine yumruk atmışlığım yoktur. ama evime, ailemin yaşadığı yere giren bir yabancıya acıma lüksüm yok. kimsenin de olmaması gerekir.
  • türkiyedeki adalet sisteminde şaşırtmamış durumdur.
    bu ülkede hırsız hiç bir zaman suçlu olmaz arkadaşlar, bu ülkede hırsızların dokunulmazlığı vardır.

sadece evinize girseler yine iyi, beyninizin içine kadar giriyor da hakkını aramak isteyip, sesini çıkartırsan bir tokat da ordan yiyorsun.

neyse, geçmiş olsun arkadaşa yazık olmuş, keşke her şey daha farklı olabilseydi
413 entry daha
hesabın var mı? giriş yap