şükela:  tümü | bugün
 • haftada iki kez temizlik yapılan bir evde dayak yememek için yapılması gereken şey. hem ayaklar nefes alır böyle mis gibi ohhh. valla ayakkabıları çıkartınca sanki vücuduma ikinci bir solunum yolu açılmış gibi hissediyorum.
 • akıllıca harekettir. dünyanın bütün iğrenç pisliklerini eve taşımamak için kısmen çözümdür.
 • temiz bir toplumun sürdürdüğü uygulama.

  ayakkabı çıkaranların nasıl oluyor da "gelişmemiş toplum" damgası yediğini çözemedik. evin içine sokaktaki boku püsürü sokmak gelişmiş toplum olmaksa umumi tuvaletler de herhalde tiyatro-müze tarzı ortamlar.

  edit: o ev ne kadar temizlense de ayakkabıyla içeri girmek -ayakkabılar da silinsin isterse- eve pislik getirir, evine ayakkabıyla girenlere bir sözümüz yok. yaşam tarzıdır.
 • eve, çamur, çöp suyu vs. getirmemek amacıyla yapılmış olan eylemdir.
 • edepsizliktir. hele çoraplarıda çıkarmaya kalkan olursa o eve gitmem bida.
 • bütün gün anasının damı bir labda hiv, malarya, e. coli ki bunlar en bilinenleri gibi virüs/ bakterilerle uğraşıyorsanız. kafanızda soru işareti kalmaması için iş yerinden çıkarken giydiğiniz 2. çift ayakkabıya uygulayıp bi nevi içinizi rahatlattığınız eylemdir.

  sen sağlığının derdindeyken milletin gelişmişlik araması da feci trollce.. ben belediyenin yazın sinek ilacı dumanı saçması dışında extra bir temizlik anlayışı görmeden büyüdüm. haliyle gelişemiyoruz bir türlü deyip sokaklara tüküren, seviştiğini duyurmak için skinden çıkardığı kondomu camdan dışarı sallayan insanların var olduğu bu toplumda bi zahmet ayakkabılarımı dışarıda çıkarayım...

  ağzımı daha fazla bozmadan da susayım en iyisi...
 • japonlarında hala bu geleneği sürdürdüğü düşündüğünde medeniyeti "evde ayakkabı ile dolaşmak" olarak algılayan kafaların içine düştüğü ikilemi gösteren adet.
 • beni yerin dibine sokmus uygulamadir.

  acayim efendim mezvuyu size:
  lisansin altini ustunu her bir tarafini yapmak icin amerika'daki bir universiteye basladigim yillardi. okulun yurtlardan sorumlu kisisi karistir baristir mantigiyla yeni gelmis ogrencileri amerikalilarla ayni odayi tahsis etmis. actim odanin kapisini hello millet diye daldim iceri. en az 20 senelik holiwud filmi seyretmisligim var tabi. kulturlerini o kadar yalayip yutmusum. hamri bogartindan bred pitine ayakkabilari cikartan kimsenin olmadigini biliyorum haliyle. basladim odanin icinde haldur huldur gezinmeye. odalar guzel. mutfak temiz. aferim dedim bunlarin temizligi de imandan geliyor belli ki. tam teftisi bitirmisim bizim eleman bana: "dude, you must take off your shoes when you are in" demesin mi. dedi kardesim. dedi. allah belani versin holiwud senin. bunca yildir bizi yalanlara kandirmissin. demek bred pit bile eve girdiginde ilk is "angelina benim terliklerimi gordun mu?" diye soylenmekteymis.

  boyle iste efenim. birazcik akli olan herkes disarida giyilen ayakkabi ile evde dolasilmayacagini bilir. eger bilmezse elaleme boyle rezil eder kendini.

  (bkz: cool story bro)
 • hiç cool bir davranış değildir. dracula'nın şatosunun önünde 10 çift ayakkabı olduğunu düşünün mesela. adama saygı duyabilir misiniz artık? içerde vampirlik mi yapıyorlar, mevlüt mü okutuyolar belli değil.