• hiç cool bir davranış değildir. dracula'nın şatosunun önünde 10 çift ayakkabı olduğunu düşünün mesela. adama saygı duyabilir misiniz artık? içerde vampirlik mi yapıyorlar, mevlüt mü okutuyolar belli değil.
  • temiz bir toplumun sürdürdüğü uygulama.

ayakkabı çıkaranların nasıl oluyor da "gelişmemiş toplum" damgası yediğini çözemedik. evin içine sokaktaki boku püsürü sokmak gelişmiş toplum olmaksa umumi tuvaletler de herhalde tiyatro-müze tarzı ortamlar.

edit: o ev ne kadar temizlense de ayakkabıyla içeri girmek -ayakkabılar da silinsin isterse- eve pislik getirir, evine ayakkabıyla girenlere bir sözümüz yok. yaşam tarzıdır.
  • akıllıca harekettir. dünyanın bütün iğrenç pisliklerini eve taşımamak için kısmen çözümdür.
  • bütün gün anasının damı bir labda hiv, malarya, e. coli ki bunlar en bilinenleri gibi virüs/ bakterilerle uğraşıyorsanız. kafanızda soru işareti kalmaması için iş yerinden çıkarken giydiğiniz 2. çift ayakkabıya uygulayıp bi nevi içinizi rahatlattığınız eylemdir.

sen sağlığının derdindeyken milletin gelişmişlik araması da feci trollce.. ben belediyenin yazın sinek ilacı dumanı saçması dışında extra bir temizlik anlayışı görmeden büyüdüm. haliyle gelişemiyoruz bir türlü deyip sokaklara tüküren, seviştiğini duyurmak için skinden çıkardığı kondomu camdan dışarı sallayan insanların var olduğu bu toplumda bi zahmet ayakkabılarımı dışarıda çıkarayım...

ağzımı daha fazla bozmadan da susayım en iyisi...
  • fin halkinin da yaptigi eylem. ayrica kendileri avrupada taharet muslugu kullanan tek toplumdur bunu da not duselim.
  • sadece film ve dizilerde olmadığını düşündüğüm eylem. şimdi görüyorsun filmlerde adam ayağını masaya koyuyor bakıyorsun ayakkabı var. ama bir yandan da yıllardır duyduğun terlikleri getiren köpek ekolü var. e amına koyim napıyor bunlar terliği ayakkabının üstüne mi giyiyor?
  • japonlarında hala bu geleneği sürdürdüğü düşündüğünde medeniyeti "evde ayakkabı ile dolaşmak" olarak algılayan kafaların içine düştüğü ikilemi gösteren adet.
  • benim anlamadığım öğlen umumi tuvalete girdiğim ayakkabılarımla oğlumun emeklediği salon halısına basmak istemememin geri kalmışlıkla, 3.sınıflıkla, doğululukla, eziklikle ne alakası olduğu. bildiğin tuvalete girdim ben bu ayakkabı ile ve henüz emekleyen oğlum baya baya yerlerde sürünüyor. bundan daha normal bir "hijyen" sebebi olamaz.
  • toplumun gelişmişliği ile uzaktan yakıntan alakası yoktur. oldukça gelişmiş toplumların * üyelerinin yaşadığı evlere girdim bugüne kadar ve hala giriyorum. hepsi de çıkartıyorlar, herkesin kendine ait terliği oluyor genelde. aynı bizimki gibi.
  • eve, çamur, çöp suyu vs. getirmemek amacıyla yapılmış olan eylemdir.
hesabın var mı? giriş yap