şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ev araştırıp kiralama sürecinden çok daha uzun sürmektedir. dünyanın en pahalı internet'ini kullanıyor olmamıza mukabil, en sikko hizmeti almamız ve başvuru yaptığımız hizmet sağlayıcıların sürüncemede bırakma hususundaki tavizsiz tavırlarından ötürü ziyadesiyle çileli bir bekleyişe yol açar. şirket ismi / niteliği / kapsamı fark etmeksizin hepsinin bir bahanesi vardır. hatta bazılarından "elimizde modem kalmadı" gibi tarihe not düşülesi açıklamalar duyulabilmektedir. kimi şirketler de, teknik hizmetlerini gerçekleştiren taşeron firmalar konusunda engin bilgilere sahiptir. şöyle ki; teknik ekiplerinin telefon numaralarını bilmek zahmetine dahi katlanmayıp, "bizim teknik ekiplerle bir bağlantımız yok" diye eklemeyi de ihmal etmezler. ne o lan? bir de bilecek miydi adamlar teknik ekip telefonunu? hayır, dostum. halihazırda biliyor olmam lazım o numarayı. tamamen benim hatam elbette!

  hiç kullanılmasa dahi vergisinden dolayı bir miktar (2009'da 15 tl civarındaydı) gidere sebep olması gerekçesiyle eve sabit telefon bağlatmak istemediğinizde, bu dallamaların "yalın adsl" dediği tuzağa düşmek kaçınılmaz oluyor. ilk başta kulağa çok hoş geliyor ve bir de telefonun bağlanmasını beklemekten kurtulduğunuzu düşünüyorsunuz haliyle; fakat bu münhasır ve sevgili internet hizmet sağlayıcılarımızın adam sikmeye yönelik faaliyetleri neticesinde, telefonun bağlanmış veya bağlanmamış olması hiç fark etmiyor. sabit hattınız varken 40 tl olan kampanyayı, evinizde bu unsurun mevcut olmamasından mütevellit 10 - 15 tl civarı fazla bir ücret eklemek suretiyle "yalın adsl" kisvesi altında öneriyorlar; yani evinizde olmayan o sabit hattın aylık faturasını da böylelikle size gömmüş oluyorlar.

  çok matah bir iş yapmış gibi "modem kurulum ücreti yok" diye ballandıra ballandıra anlatmalarına da özellikle hastayım; zira modemi kuryeyle göndermek suretiyle size kurdurdukları için ortada modem kuracak bir ekip olmuyor haliyle. modem gelince de öyle şak diye bitmiyor ki bu lanet olası bekleyiş. "5 gün içerisinde sinyal gelecek" diye buyuruyor elemanlar. hep merak etmişimdir ne gibi sebeplerden dolayı beş gün veya daha uzun sürdüğünü. genellikle de beş gün sürmez o iş zaten; belirsiz bir süreye kadar çıkabilmektedir. zamanında modemim olmasına karşın iki hafta boyunca internet'imin açılmasını beklemişliğim de vardır. sığır gibi beklenir. açılan her telefona aynı cevaplar alınır. sinyali kim gönderiyorsa artık, onun keyfi olduğu zaman internet'e kavuşulur. taahhüt ettikleri süreyi her aştıklarında, "0850" ile başlayan para tuzağı numaraya sahip olan müşteri hizmetlerini aramak durumunda olduğunuz için kabarık bir cep telefonu faturası ödemek gibi bir vaziyet de söz konusudur bu arada.

  verilen dandik hizmetin karşılığı olarak talep edilen fatura hususunda ise kesinlikle dakik olmanız beklenir, orası da ayrı bir mesele.
 • internet servis sağlayıcısı olarak d-smart net'i seçmişseniz, imkansızdır.
 • internet ekosistemini sadece porno, gore ve sanal arkadaşlıktan ibaret gören yaşlanmaya başlamış beyinlerin 'internet bağlatmayacağım emme; çucuğuma da nedenini açıklayayım ki beni cahal sanmasın' diyerek eleştirdiği olaydır. interneti dünyada en verimsiz kullanan ülkelerden biriyiz. bilgiye, fikirlere, araştırmaya harcamaktan öte, maddi ve manevi mastürbasyona harcadığımız bir gerçek. bunları eleştirelim, karşı çıkalım hatta beraber değiştirmeye çalışalım bu konuda sıkıntı yok. ama sen insanlık tarihinin en büyük icatlarından birini yasaklayıp; üzerine de haklı olduğunu düşünüyorsan, yo dostum yo çok yanlışsın diyorum sana.

  bunun yerine kendin internete hakim olarak, küçüklere interneti verimli kullanma konusunda rehberlik etmek en mantıklısıdır. şu 12 eylül ürünü olan yasakçı zihniyeti aşın artık, yasaklar yüzünden çocuklar yanlış yollara sapıyor zaten.

  unutmadan, internet bağlatmak oldukça zordur türkiye'de. taahhüt almazsanız yavşak bayiilerin insafına kalırsınız ki; sikik bağlantıdan sizden 90 lira isteyebilirler.

  (bkz: ttnet senin de sonun gelecek)
 • ülkem şartlarında 56 günü bulan işlemdir.

  2 ekimde ttnet müşteri hizmetlerini arayarak yaptım ilk başvuruyla iki gün sonra adresime gelen modemi teslim alıp sözleşmeleri imzalayıp kişisel belgelerimle kargo yetkililerine teslim ettim. imzaladığım sözleşmede en fazla 15 gün içerisinde internet hizmeti alacağım yazıyordu. modemi teslim aldıktan sonra bir hafta bekledim, arayan soran olmayınca müşteri hizmetlerini aradım, 'başvurunuzu iptal etmişsiniz.' dedi yetkili, ben tepki verince, ' yanlışlık olmuş öyleyse, yeniden alalım başvurunuzu' deyip tüm bilgilerimi bir daha aldılar. bir kaç gün geçince yine aradım her seferinde benzer diyaloglar..

  15. gün aradığımda yetkili yine 'başvurunuzu iptal etmişsiniz.' deyince agzıma geleni saymaya başladım avaz avaz bağırarak. takım liderlerine bağladılar, adam bana '' x hanım türk telekom ekipleri size ulaşmış, siz de iptal etmişsiniz başvurunuzu, istemiyorum demişsiniz burada öyle not var, x bey iptal etti diye . ' ben tabi patlıyorum bu cümleler üzerine, ''x bey'' kim diye.. sonra yeniden başvurum alınıyor, bir süre bekliyorum yine aynı salaklıklar, inanın ayrıntıları yazasım gelmiyor, sinirleniyorum.

  25 günde yaklaşık 50 kez görüşüyorum ttnet müşteri hizmetleri yetkilileriyle ama sorunun ne olduğunu çözemiyor beceriksizler. en sonunda kendi imkanlarımla anlıyorum ki 25 gün boyunca türk telekom ekipleri her seferinde farklı bir numarayı arayıp alakasız bir adamın söyledikleriyle benim başvurumu sürekli iptal ediyorlar.. durumu farkedince tekrar arıyorum ttnet müşteri hizmetlerini, anlama kıtlığı çeken elemanlar şaşırtıcı şekilde söylediklerimi anlayıp, ''burada güncellenmemiş başka bilgiler var ondan öyle olmuş.'' diyorlar , '' ben mi gelip güncelleyeceğim?'' diye bağırıyorum, özür bile dilemiyorlar. tüm bilgilerinizi güncelliyoruz telefon numarasını sizinkini giriyoruz deyip belki 20. kez verdiğim adres ve telefon bilgilerimi alıyorlar benden.

  2 gün geçiyor arıyorum, ''başvurunuz iptal olmuş'' deniyor her zamanki gibi. artık sinir krizi geçiriyorum ve yine beni takım liderlerine bağlıyorlar, zeka küpü hanfendi bana ''tüm bilgilerinizi sıfırladım, şimdi elinizdeki modemi şu adrese kargolayın, size yeni modem gelcek onu teslim alın, sonra ekipler sizi arayacak bla bla bla.....'' diyor ve ben küfretmeye başlıyorum. 'benim şimdiye kadar bu salaklıklarınıza tahammül etmemin tek sebebi bir an evvel eve internet bağlanmasını istemem, bunca beceriksizliğinizden sonra niye sizden internet alayım?' diyorum, görevli haklısınız deyip modemi göndermem için bir adres veriyor bana.

  anlaşmalı oldukları mng kargo'ya gidiyorum adresi ve hiç açılmamış modem kutusunu veriyorum, görevli adresin numarasını arıyor, ''biz kullanılmamış modemleri almıyoruz' diyorlar. ordan verilen adresin numarasını arıyor, ora da kabul etmiyoruz diyor. görevli bana müşteri hizmetlerinden tam bilgi alın diyor, ben görevliye de ttnet' e de yüksek sesle saydıra saydıra hemen orada arıyorum müşteri hizmetlerini, gerzeklerden biri açıyor yine telefonu. bilgilerimi veriyorum ''siz modemi kargoyla almamışsınız, ttnet ofisinden almışsınız.'' diyor bana ve ben yine sinir krizi geçiriyorum, ısrarla kargoyla aldım diyorum kadın ofisten almışsınız diyor. ben bağırıyorum o bağırıyor, sonra ''.. şubat 2013'te bilmem neredeki ttnet ofisinden almışsınız diyor.'' oradan modem almadığımı tekrarlıyorum, kadın '' aa doğru o modem hiç aktifleşmeden iade edilmiş, bide 2 ekim 2014 başvurusu var o kargoyla alınmış..'' diyor ve özür bile dilemiyor hatası için. bana tekrar önce verilen adresi veriyor, ''orayı aradık kabul etmiyorlarmış.'' diyorum ısrarla orası diyor. sonra tekrar arıyorum, başka bir yetkili de başka bir adres veriyor. gönderiyorum modemi, kargo görevlisi ''modem dönerse gidiş geliş parasını ödersiniz.'' diyor, ''siz çalışıyorsunuz ttnetle, siz bileceksiniz!'' diye bağırıyorum adama. modem dönmüyor, ama defalarca yaptığım şikayet kayıtları için aranıp puanlama yapmam isteniyor bant kayıtlarıyla. ttnet bir telefon numarası güncelleme işlemini başaramayınca mecburen başka operatörleri deniyorum.

  ttnet'le 30 günden fazla süren rezilliğim süperonline ile devam ediyor. süperonline' a başvururken yetkiliye yaşadığım durumu ayrıntılı anlatıyorum, türk telekom beceriksizlerinin bir ay boyunca başka bir adamı arayıp başvurumu sürekli iptal ettiklerini, onlar da türk telekom' la çalıştıkları için benzer bi sıkıntı olabileceğini falan.. tüm bilgilerim alınıp başvurum yapılıyor. 7 gün içinde 3-4 kez arayıp ''hala aramadılar, bakın böyle bi sıkıntı yaşadım, yine olmasın.'' diyorum, ''merak etmeyin, henüz 7 iş günü olmadı vs vs..'' denilip her seferinde kesin olsun diye numaram ve adresim güncelleniyor.

  7 iş günü bitiminde arıyorum ve ''başvurunuz iptal edilmiş.'' diyorlar. ben avaz avaz bağırırken işgüzar yetkili, ''x hanım, başvurunuzu yeniden alalım, yanlışlık olmuştur.'' diyor, ''ben ttnet' le bu durumu bir ay yaşadım yine iptal oldu diyeceksiniz bir hafta sonra diyorum.'', ''sürecimiz böyle işliyor hanımefendi.'' diyor bana aklı kıt görevli. bağırtılarım ve hakaretlerim son bulmayınca takım liderlerine bağlıyor beni, durumu ayrıntılı şekilde anlatıyorum. adam 2 gün rica ediyor sorunu çözücem diye zorla ikna ediyor beni. 2 gün sonra akşam arayıp, '' x hanım kusura bakmayın ne diyeceğimi bilemiyorum 13 saattir bu konuyla ilgileniyorum ama türk telekom ekipleri yine mail atmış başvurunuzu iptal ettiğinizle ilgili.'' diyor. ''böyle beceriksizlik, rezllik olmaz!!'' deyip başvurumu iptal ediyorum.

  durum böyle olunca ablam başvuruyor süperonline'a ertesi sabah türk telekom ''çalışmayan''ı geliyor eve, ablamla isimlerimiz yakın soyisimler ayni olduğu için hemen soruyor benim adımı, ''siz misiniz?'' diye, benim deyince; ''sizin başvurunuz 10-15 kez geldi ama aradık hep bi adam iptal etti.'' diyor, '' doğrudur , çünkü beni aramadınız.'' diyorum, ''kendi numaranızı verseydiniz'' deyince adam ona da patlıyorum, tepkimi gördükten sonra '' demek onlar güncellememiş.'' diye susuyor. yaptığına gelince, evin girişine bakıp, telefon hattında sorun var deyip defolup gidiyor, sonra öğreniyoruz ki sorun onların halletmesi gereken bir sorun. defolup giderken de süperonline teknik ekiplerine hat müsait diyor, ekipler gelince türk telekom görevlilerinin işi hattı yapmak deyip modemi bırakıp nasıl kurulacağını gösterip onlar da defolup gidiyor.

  sonra nihayet sorun gideriliyor, modemi bağlıyoruz ama internet yok. arıyoruz arıza kaydı için, her şeyi anlatıyoruz 24 saat içinde dönülecek deyip kapatıyorlar. tam 24 saat sonra arayıp, ''modeminiz açık mı?'' diyorlar, evet diyoruz,''kapalı sanmışız, yirmi dört saat içinde arayacağız.'' deyip yine kapatıyorlar. bu kez ablam başlıyor söylenmeye, böyle saçmalık olur mu diye..

  bunca rezillikle 56 günün ardından eve internet bağlanıyor.

  nereye mi geleceğim??

  en basit işleri yapmaktan aciz sistemleri olan büyük şirketlerin iş yaptığı, bunca mağduriyetimin hiç bir şekilde karşılığını alamayacağım bu ilkel ülkede yaşamakta zorlanıyorum. gerçekten zorlanıyorum.
 • yaklaşık 3 yıldır ihtiyaç duymadığım için evde internetim yoktu, telefondan bir şekilde idare ediyordum. şimdi home office çalışmam gerekiyor ve eve internet bağlatacağım.

  fiyatlara baktım hepsi birbirine yakın, dedim bir de sözlükte yorumlara bakayım.

  turk telekomundan superonline a sayfalarca yorum okudum ama tek bir memnun müşteri olmaz mı ? herkes ana avrat düz gitmiş ve bir şey almadan önce yorumlara bakma takıntım olduğu için şu an eve internet bağlatamıyorum.