şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biraz işten çıkarken adama ingilizce am günü yağ gibi oldu ama olsun. yemeksepeti olsun, telefonla olsun eve bir şey sipariş verilir. aradan bi süre geçer ve aklınıza dank eder. ulan bozuk param yok. fellik fellik evde bozuk para ararım. hanıma sorarım, çantasını karıştırırım falan. bozuk para çıkışmayınca kaç kere gelen adama özür dilediğimi bilmiyorum. sırf bunun için nakit ödeyeceksem yemekleri 26-27, 37, 46 gibi rakamlara denk getiriyorum ki 30,40,50 verip kurtuluyorum. yemeksepeti online ödemenin içine bahşiş olayını da koysun oh diyelim. ayrıca derdimi sikeyim.
 • ben de hep veriyorum fakat merak ettiğim soru şu: mcdonald's'da çalışan kurye kasada duran elemanla aynı maaşı alıyor mu almıyor mu? eğer alıyorsa bundan sonra vermemeyi düşünüyorum.
 • kredi kartı, yemek kartı ile ödeyince olmaz.
 • hiç düşünmedim bile kuryenin de böyle bişe beklediğini sanmam kim veriyo ki :/
 • genelde gelen servis elemanlarının ruh ve yapısal hali ile alakalı olan ve insanı gerçekten strese sokan bir durum.

  ama beni en stres yapan o karda kışta, yağmurda nefes nefese merdiven çıkıp, yüzü gözü kıpkırmız olmuş ve " buyrun efendim siparişiniz " derken sesi yetmeyen ve elleri ya çatlamış ya da donmuş halde post makinesini çalıştırmaya çalışması gözümün önüne geldiğinde hem çok üzülüyor hem de evet "stres"e giriyorum.
 • siparişi vermeden önce bahşişimi çoktan hazırlamış olduğum için yaşamadığım stres. eğer bahşiş verebilecek durumda değilsem ya sipariş vermiyorum, evden bir şeylerle geçiştiriyorum ya da sipariş tutarının neredeyse yarısı kadar bahşiş veriyorum. bahşiş vermeyince içim rahat etmiyor.

  lise ve üniversite çağı boyunca garsonluk yapmış biri olarak bahşişi garsonlardan daha çok kuryelerin hak ettiğine inanıyorum. her iki grubun da maaşı genelde asgari ücretin çok altında belirlenir, üstünün bahşiş ile tamamlanması beklenir patronlarca. hatta benim çalıştığım yerde maaş yoktu. yaptığımız satışın yüzde 10’u ve toplanan bahşiş bir havuzda toplanır, mutfakçıdan otoparkçıya herkese kıdemine göre dağıtılırdı.

  ama tüm restoran çalışanları arasında en cefakar olanı karda kışta yoğun trafikte ve zaman kısıtıyla yarışarak canını ortaya koyup size sipariş getiren kuryedir. o esnada garson götünü yayarak boş restoranda sigarasını tellendirmektedir.

  eğer sizi fakirleştirmiyorsa, en az yüzde 10 bahşiş bırakmak iyidir. 50 liralık yemek yedikten sonra 5 lirayı çok görmeyin emek veren insana.