şükela:  tümü | bugün
 • alfa yayınlarının alt şirketi*...
 • yeni yazarlardansa eski yazarlari transfer etmeyi daha uygun goren yayinevi.(bkz: yaniliyorsam duzeltin)
 • etkileşimli editörlük

  shakespeare'in kadını ve nadia'ya sözüm var'dan sonra çağdaş azeri edebiyatının öncülerinden anar rızayev'in sıraselviler'de bir otel odası'nı yayınlayan everest yayınları, bir dünya markası olma iddiasında.

  şu sıralarda kitabevlerinin raflarını yeni bir yayınevinin kitapları süslüyor: everest yayınları. alfa yayınları bünyesinde kurulan everest, henüz işin başında olsa da, bir yandan yayınladıkları yeni kitaplarla, diğer yandan da 'iki eşit editörlük' uygulamasıyla dikkatleri çekiyor. alfa yayınları sahibi faruk bayrak tarafından desteklenen "etkileşimli editörlük" uygulamasını iki edebiyat adamı yürütüyor; osman akınhay ve adnan özer. amaçlarının "evrensel boyutta değerli eserler yayınlayan, tüm önyargı ve kutuplaşmanın dışında her yönüyle bir dünya yayıncısı olmak." olduğunu söyleyen editörler "etkileşimli (müdahil) editörlük" kavramı üzerinde özellikle durduklarını dile getirerek, yayıncılığın hızla kabuk değiştirdiğini, artık tek adamcı bir yayın anlayışından yazarıyla, çevirmeniyle, editörüyle ve nihayetinde okuruyla sürekli etkileşim içinde olan bir anlayışa geçildiğini, kendilerinin de bunu uyguladıklarını belirtiyorlar. halen e dergisi'nin genel yayın yönetmenliği'ni de yürüten adnan özer, planları arasında everest bünyesinde bir dergi çıkartmak olduğunu, böylelikle genç yeteneklere imkan hazırlanacağını söylüyor.

  tanıtıma büyük önem verdiklerini, bu iş için profesyonel bir ekiple çalıştıklarını söyleyen akınhay ise, tanıtımda amaçlarının everest kitaplarının türkiye'nin her yerinde herkesin rahatça ulaşabileceği ve rahatça karıştırabileceği kitaplar olmasını sağlamak olduğunun altını çiziyor. bunun için de kitapla okur arasında bir duvar olarak gördükleri kitabı poşete koymak, büyük boy vb. uygulamalardan uzak duracaklarını; tasarımıyla, arka kapak yazısıyla okurda bir sıcaklık uyaracak kitaplar yayınlayacaklarını vurguluyor. özer, edebiyat dünyamızın orta avrupa merkezli bir tercüme alanı seçtiğini, everest'in polonya, azerbaycan, ispanya ve afrika gibi farklı edebiyatlardan ürünlerle türk okurunu tanıştırmak istediğini söylerken, everest'te temmuz ayında yayınladıkları kitaplarla bu iddiasını bir parça ispatlıyor; ayna korkusu, ufkun öte yanı, shakespeare'in kadını, nadia'ya sözüm var. ağustosta da yayınlanan duygu sapması (yves simon), sıraselviler'de bir otel odası (anar), sanal savaş (michael ignatieff) ve insan parkı için kurallar (peter sloterdijk) everest'in 'çeşitlilik ve kalite' konusundaki hassasiyetini gösteriyor.

  yayınevinin kitapları arasında tarık ali'nin komünizmin değişimini yansıttığı ayna korkusu ve zana muhsen'in on dört yaşında yemen'e satılan kızkardeşi nadia'ın öyküsünü anlattığı nadia'ya sözüm var ikinci baskısını yaptı. (bekir k. arslan)

  `:`
 • (bkz: gümüş yaz)
 • kitap fiyatlarindaki indirimi * protesto etmek amaciyla perihan magden in gazete yazilarindan olusan yeni kitabini 1.450.000 liraya satarak her 100 bin adetlik basimda 40 milyar zarar edecegini aciklayan yayinevi.
 • latife tekin 'i kazanan akilli yayinevi.
 • ayşe kulin, reha çamuroğlu, ismail güzelsoy ve altay öktemden sonra feyza hepçilingirler'in de tüm yapıtlarını basan yayınevi.
 • bu sene bir ilk roman yarışması düzenleyen yayınevi... geliniz şartnamelerine göz atalım...

  everest yayinlari “ilk roman” ödülü şartnamesi

  - everest yayınları, türk edebiyatına yeni yazarlar kazandırmak amacıyla 2006 yılından başlayarak her yıl bir roman ödülü verecektir.

  - daha önce hiçbir türde kitabı yayımlanmamış yazarların ilk romanlarıyla katılabilecekleri ödülde yaş sınırı yoktur.

  - ödüle gönderilecek roman dosyaları bilgisayarda yazılmış, a4 boyutunda dosya kağıdına 12 puntoyla 8 nüsha çoğaltılmış olmalıdır. ayrıca her nüshaya romanın cd veya disket kopyası eklenmelidir.

  - ödüle katılmak isteyenlerin dosyalarıyla beraber ayrı bir zarfla kısa yaşam öykülerini, posta ve eposta adreslerini, telefon numaralarını içeren bilgileri everest yayınları, ticarethane sok. no: 53 cağaloğlu-istanbul adresine aps, kargo veya kurye ile göndermeleri gerekmektedir.

  - ödüle son katılma tarihi 31 mayıs 2006’dır.

  - ödül sonucu 2006 eylül’ünde basın yoluyla açıklanacaktır.

  - ödülü alan roman dosyası ekim ayı içinde everest yayınları’nca kitaplaştırılacaktır.

  - ödül tutarı 3.000 ytl’dir. (bu tutar, romanın ilk baskısının telifidir.)

  - seçici kurul; feyza hepçilingirler, nursel duruel, cemil kavukçu, ibrahim yıldırım, mehmet zaman saçlıoğlu, hasan ali toptaş ve enver ercan’dan oluşmaktadır.

  - yarışmaya gönderilen dosyalar iade edilmeyecektir.

  göz attık mı? ha şimdi de bir soralım... "ödüle katılmak" ne demektir? bu metni hangi edebi şahıs yazmış, düzeltmiştir. onu geçtikten sonra gülelim... üçbin lira olan ödül parantezin içinde de belirtildiği gibi aynı zamanda telif bedeliymiş... *
 • bu yayınevini diğer yayınevlerinden ayıran en büyük özellik, daha ilkeli olması ve edebi değer taşımayan kitaplara listesinde yer vermemesidir. tabii editör sırma köksal'ın da bunda payı büyüktür. everest yayınları, tutturduğu edebi standardın yanısıra, ticari yönden de başarılıdır; dağıtım konusunda türkiye'nin en güçlü yayınevlerinden biridir.
 • "everest yayınları ilk roman yarışması" adında bu yıl birincisi düzenlenen yarışmanın sahibi yayınevi.

  http://www.everestyayinlari.com/