• evernote'un yapımcıları onu "your external brain" olarak tanımlıyorlar. evernote notlarınızı değişik formatlarda (yazı, fotoğraf, ses dosyası vb. gibi) online olarak internet üzerinde tutup onlara -pc, mac, cep telefonu, e-posta, tarayıcı arayüzü, pda, twitter vs. gibi- değişik platformlardan ulaşmanızı ve notlarınızın farklı platformlarda senkronizasyonu sağlayan bir hizmet. en güzel tarafı bunu ücretsiz yapması. ayrıca projenin fikir babalarından biri apple'ın vakt-i zamanında newton adlı başarısız pda denemesinin sahiplerinden biri.

evernote'da iki tür hesap açılabiliyor. ilki ücretsiz diğeri ücretli olan premium hesap. aralarındaki fark aylık olarak kullanabileceğiniz bant genişliği ve ücretli versionda pdf, doc vb. farklı formatta dosyaların da not olarak eklenebilmesi. ücretsiz versionda aylık 40 mb, premiumda 500 mb veri transferi yapabiliyorsunuz.

ayrıca evernote'un bir şukela özelliği daha var. evernote'a işlevselliğini kazandıran ocr (optik karakterlerin tanınması) özelliği. evernote fotoğrafların ve taramış olduğunuz dökümanların içindeki yazıları okuyabiliyor. bu sayede kitapçıda gezerken gördüğünüz ve daha sonra internetten araştırıp almayı planladığınız bir kitap ya da albümün kapağının fotoğrafını çekerek evernote'a gönderebiliyorsunuz. ya da bir toplantıda ilk kez tanıştığınız birinin kartvizitinin fotoğrafını çekip daha sonra 100'lerce not arasında istediğiniz kişinin bilgilerine fotoğraflardaki yazıların içinde arama yaptırarak ulaşabiliyorsunuz. bu ocr işlemi evernote'un serverlarında yapıldığından oldukça hızlı ve doğru sonuçlar veriyor. yalnız türkçe karakterlerde çok başarılı değil. haberiniz ola! ocr özelliği sayesinde yaratıcılığınızı da kullanarak birçok şey yapabilirsiniz; (1) görsel alış veriş listeleri hazırlayabilir, (2) tüm albümlerinizin veya kitaplarınızın katoloğunu yapabilir, (3) sokakta yürürken gördüğünüz bir ilanı ya da afişi not defterinize kaydedebilir (4) tüm iş arkadaşlarınızın kartvizitlerini sadece fotoğraflarını çekerek kataloglayabilir (5) faturalarınızı tarayıp harcamalarınızı listeleyebilirsiniz vs. dedim ya yapabilecekleriniz hayal gücünüze kalmış.

birçok platformda evernote kullanılabiliyor. mac ve pc için masaüstü uygulamaları mevcut. - en kullanışlısı mac için kullanılan program kanımca.- linux için masaüstü uygulaması henüz mevcut değil ama tüm platformlardan herhangi bir internet tarayıcısıyla online olarak notlarınıza istediğiniz yerden ulaşmak mümkün. ayrıca firefox'un eklentileriyle ya da bookmarklet ile de internette gezinirken istediğiniz içeriği iki tıklamayla evernote'a gönderebilirsiniz. twitter'dan bile evernote'a mesaj gönderebiliyorsunuz.

evernote'un iphone için programı yeni tanıtıldı. çok başarılı ve kullanışlı bir program. evernote dünyasının tamamen içine girmenizi ve evernote'u hayatınıza entegre etmenizi sağlıyor.

bence evernote da blogger, twitter, facebook, digg vb. web 2.0 uygulamaları gibi bir internet fenomeni olmaya aday. evernote ile ilgili ayrıntılı bilgi için youtube'dan birkaç videoyu derledim.

evernote'un ceo'sundan 1 dakikalık evernote nedir? videosu; http://www.youtube.com/watch?v=wmnks09gz3s
    shozu ve evernote (çekilen fotoğrafların evernote'a mail olarak otomatik gönderilmesi); http://www.youtube.com/watch?v=uwoni3vs-km
    how i use evernote video project ilk videosu; http://www.youtube.com/watch?v=1kcp9ikqoug (bu videoya an itibariyle 15 video cevap yollanmış.)
    jottve evernote; http://www.youtube.com/watch?v=tafxnscft3c
    shoeboxve evernote (faturalarınızı veya kartvizitlerinizi postayla yolluyorsunuz shoebox onları tarayıp evernote'a yüklüyor); http://www.youtube.com/watch?v=l8gg-vzcl20
    notlarınızı google notebook'tan evernote'a taşımak; http://www.youtube.com/watch?v=dvjn7hohbj8
  • ücretsiz ve/veya kullanıcıyı paralı üyeliği empoze eden not alma uygulamaları arasında ücretsiz versiyonunu kullanırken en çok rahat ettiğim not alma uygulaması. kıyaslama yaptığım diğer uygulamalar: apple notes, google keep, notion, onenote, notability. tabii bu tamamen kişisel düşüncem. entry biraz uzun oldu ama kendi açımdan sevdiğim ve sevmediğim, aklıma gelen tüm detayları yazmaya çalıştım.

onenote ile kıyaslayınca microsoftun uygulaması kağıt üzerinde çok daha ağır basıyordu, ama gerçek hayatta kazın ayağı öyle gitmiyordu. onenote upload ve dosya boyutu sınırlaması içermiyordu, ama yavaştı. hem not alırken hantal kalıyordu, tepkileri yavaştı; hem de senkronizasyon işinde berbattı. ayrıca şifre korumalı not defterlerinde şifre girme, değiştirme, kaldırma gibi işlemleri yaparken de birkaç problem yaşadığımı hatırlıyorum ama şu an detayları hafızamda net değil. boktan bir şifreli koruma özelliği içerdiği kalmış aklımda. bu bahsettiğim haliyle bile ‘neyse olduğu kadar’ diyerek kullanmaya devam ederken bir noktada telefondan yazdığım notu bilgisayardan açmaya çalıştığımda bir server hatası verdi. sonrasında ise o hata verdiği not defterinde o nottan itibaren geriye dönük olarak hiçbir notu açamadığımı fark ettim. ne telefondan ne de başka herhangi bir cihazdan bir not defterindeki belirli bir tarihten önceki hiçbir notuma ulaşamıyordum. skandal resmen. kendi notlarımı bana göstermiyordu hatta büyük ihtimalle dosyalar hasar görmüştü. neyse ki notlarımın başka bir yerde daha yedeği vardı, ama yine de bu durum oldukça canımı sıkmıştı. zaten o anda tüm cihazlarımdan kaldırdın onenote’u. sonrasında evernote’a geçtim.

ücretsiz sürümde yalnızca 2 uygulamada kullanmaya izin veriyor, tarayıcı üzerinde ise herhangi bir kullanıcı sınırı mevcut değil ama oranın da arayüzü biraz daha basit kaçıyor. benim kullanım senaryomda iphone ve ipad’de uygulama yüklü, bilgisayarlardan (windows) ise tarayıcı üzerinden giriyorum. bir uygulamada notu oluşturuyorum mesela, bir kere senkronizasyon için ekranı kaydırıyorum ve başka bir cihazdan ekranı yenilediğimde değişiklik önüme düşmüş oluyor. senkronizasyon hızı beni benden alıyor. aylık 60 mb upload kotası birkaç aydır henüz beni kısıtlamadı zira aldığım notlar yalnızca yazı içeriyor, başka herhangi bir büyük boyutlu medya içermiyor. yazıları etiketlere göre sınıflandırma özelliğini ise oldukça kullanışlı buldum. farklı not defterlerinde olan notları da etiketlemelere göre bir arada önümüze çıkarabilmek mümkün oluyor. birden fazla ilgi alanına sahip olan insanlar için kullanışlı. bunun dışında övgüyü veya yergiyi hak eden bir özelliği gelmedi şu an aklıma. gelirse güncellerim.

notion ve notability ücretsiz sürümde kullanıcıya pek bir şey vaadetmediklerinden onlar hakkında yorum yapmıyorum. bu ikisi zengin burjuva uygulaması biraz.

aslında bana kalırsa en iyi not alma uygulaması apple notes, ama tamamen apple ekosistemi kullanıcısıysanız. benim senaryomda bir de windowslu bilgisayarlar olduğundan apple notes o noktada patlıyordu. tarayıcı üzerinden icloud’a giriş yaparak notlara ulaşmak mümkün, ama bu yöntemdeki arayüz hem bok gibi, hem klavye kısayolları ne microsoft ne de apple gibi çalışıyor (ikisinin başarısız bir melezi gibi), hem de apple bir cihaz üzerinde kullanırkenki hissiyatı veremiyor, yapay kalıyor. bunları bir kenara bırakırsak ise not/upload kısıtlaması gibi bir durum olmaması hoş. sayfa fotoğrafları, ekran görüntüleri gibi notun boyutunu artıran içeriğe sahip notlarımı derli toplu tutabilmek için hala bu uygulamayı kullanıyorum ama zaten bu işlemleri yapmak için bir telefon kamerası vs kullandığım için apple ekosisteminden mecbur kalmadıkça çıkmamış oluyorum.

son olarak google keep ile bir kıyaslama yapmak istiyorum. keep de mükemmel uygulama. çoklu platform senkronizasyonu konusunda çok başarılı. ama uzun notlarda ve/veya yazılarda sıçıyor bu da. mesela bir makaleyi, bir linki, bir fotoğrafı bir cihazımda kaydedip başka cihazımda ulaşmak için keep çok faydalı oluyor. veya minik ve çabuk bir not defterine ihtiyaç duyduğum zaman (market listesi, yapılacaklar listesi, malzeme listesi, izleme/okuma listesi vb.) keep hep elimin altında oluyor. ama notları özelleştirme/kişiselleştirme konusunda pek seçenek sunmadığından sınıfta kalıyor. kelimeleri kalın/italik yazabilmenin ötesine geçmiyor. not bazında renklendirme ve etiketleme özelliklerinin olması çok güzel, ama yeterli değil.

kendim (şahsım?) gündelik olarak evernote’u nispeten uzun ve düzenli notları birden fazla platformda tutabilmek/üretebilmek için, apple notes’u resimli/görselli notlarım için, keep’i ise hem eskiden kalan not arşivim hem de hızlı ve pratik oluşu sebebiyle aktif olarak kullanıyorum. şu anda sıfırdan bir uygulama kullanacak olsaydım ise parası neyse verir evernote alır yoluma bakardım zira paralı üyeliği tüm bu ihtiyaçlarıma tek başına karşılık verebilecek seviyede.

son bir not daha. bu evernote’u ben 2013 senesinde eski android tabletimde kullanıyordum. kullanıyormuşum daha doğrusu, o dönemde biraz kullanmış sonra silmiş olacağım ki kullandığımı tamamen unutmuşum. birkaç ay önce tekrar kullanmak için giriş yaptığımda beni taa o zamanlardan kalma fotoğraflar karşıladı. önce ufak bir şok geçirdim ve şokun etkisiyle hatırladım uygulamayı kullandığımı. bu yolla internetin ürkütücü gerçeğini bir kere daha şahsımın yüzüne vurmuş oldum: once on the net, always on the net.

edit: gelen birkaç yüz milyor uyarıdan sonra düzeltmeyi borç bilirim. sanırım notion kısa süre önce neredeyse tüm özelliklerini tek kullanıcı için ücretsiz kullanıma sunmuş. ben kasım ayı gibi denediğimde böyle değildi. ilk fırsatta tekrar yükleyip deneyeceğim ve burayı tekrar güncelleyeceğim söz veriyorum, notion sevdalılarının içi rahat olsun.

editiki: (bkz: notion (yazılım))

debe editi: anaa. hayatımda ilk defa debeye girdim. burdan şebinkarahisardaki kaynımgile selam ederim. tabii keşke bundan 5 sene önce girseydim, o zamanlar girmiş olsam çok daha anlamlı olurdu ama şimdi de gereksiz bi duygulandım, gururlandım. bu arada debeye girince uyarı/bildirim falan geliyor zannediyordum hiçbir şey gelmiyormuş öyle dümdüz giriliyormuş eheh.

zögedit: yaklaşık 3 yıllık notion kullanımından sonra saygıdeğer amirimiz m. serdar kuzuloğlunun da influenza etmesiyle notion’ın yanında özellikle günlük tutma ve pocket benzeri makale depolama vızvızı olarak (bkz: upnote) kullanmaya başladım. ona dair de birkaç kelam etmeyi borç bilirim.
  • düz bir not tutma alışkanlığı nasıl kompleksleştirilebilir, nasıl karman çorman edilir ve ram'i nasıl sikertir konularında doktora yapmış programsı.
  • bana attıkları mail'in başlığına bakıyorum bakıyorum anlam veremiyorum. "adobe parolanızın gizliliği ihlal edilmiş olabilir, lütfen bu parolayı tekrar kullanmayın" alala lan evernote adobe'nin miydi ki? ne alaka evernote ile adobe'nin.

işin aslı şu. adobe'nin çalınan hesapları internette yayınlanmış. bu abiler de (evernote) üşenmemiş, o mail adreslerini kendi kullanıcıları ile karşılaştırmışlar ve aynı mail ile hem evernote'a hem adobe'ye üye olan kişilere mail atıp, eğer adobe ile aynı şifreyi kullanıyorsanız güncellemenizde fayda var demişler. ben hala dumur vaziyetteyken de eklemişler, evernote'da herhangi bir güvelik açığı bulunmamaktadır. evernote'un bu olayla hiçbir alakası yoktur.

eh be abi. siz ne kadar naif insanlarsınız. bu seviyede bir iyi niyet görmedim ben internette şimdiye kadar. öte yandan her site evernote kadar iyi niyetli olsa bir günde 200 tane filan mail almam gerekirdi. yine de çok acayip bir şey yaptıkları.
  • şekil yapacaz özellik koyacaz diye iyiden iyiye performansı düşen uygulama. yakında not alma uygulamasından çıkıp kebap salonuna dönüşecek diye tırsıyorum.
  • muhteşem not alma/bilgi depolama/senkronizasyon servisi. bir anda gaza gelerek premium üye olmuştum ve anlık bir pişmanlık da yaşadım "ne gerek vardı?" diyerek. ancak bütün kartvizitlerimin resmini çekip upload ettiğimde, bunları indexleyip aranabilir hale getirdikten sonra pişmanlık yerini hafif bir gülümseme ve mutluluğa bıraktı.
    artık kartvizitlerin sadece resmini çekip sahibine iade ederek hava atabilirim.

(bkz: sözlükçülerin aslında demek istedikleri)
  • yıllık 81 lira olan premium üyeliği ebay'dan 30 liraya alabilirsiniz. nasıl mı oluyor; 1 year voucher olarak mail adresinize 120 puan geliyor, evernote giriş yaptıktan sonra linke tıkladığınızda hesabınıza 120 puan aktarılıyor ve bu puanlarla direk bir yıllık premium alabiliyorsunuz.

edit:imla.
  • çok karmaşık. bu yüzden sorun çıkarma ihtimali artıyor. 2fa tecrübesi sorunlu. mobilde google authenticator verilerini kaybettiysen sms'le tekrar teyid ettirme yaptıramıyorsun. masaüstünden ise tüm ayarları komple silerek anca. telefonlarını baştan teyid ettirmen falan gerekiyor. 2fa için sms kullanmaya geçmek istersen bunu parayla satıyor.

bi de bana kafasına göre bi kullanıcı adı sallamış. bu da çok rahatsız edici. baştan sona iticisin evernote. neyse ki geçen gün google keep'in ios sürümü çıktı. hayatta başarılar.
  • çok işlevsel, işe yarayan bir program gibi dursa da aslında bizimle ilgili baya bir bilgi toplayan, yeni bir dizayn ya da buluş notu aldığımızda ilerisi için risk taşıyan program. gizlilik politikası ve hizmet sözleşmesini bir okuyun derim.
  • hayret nasıl kimse yazmamış.

eğer .edu uzantılı mail adresine sahip bir öğrenciyseniz premium versiyonunu 1 yıllık yarı fiyatına * alabilirsiniz.

https://evernote.com/students/
hesabın var mı? giriş yap