şükela:  tümü | bugün
152 entry daha
 • (bkz: everton/@ceyar i kim vurdu)

  yazılış tarihi: 23-09-2018

  ----------------------------
  -------- everton --------
  -------- bölüm 1 --------
  ----------------------------

  1878 yılında liverpool kentinde kurulan, iç saha maçlarını 39.500 kişilik goodison park stadyumunda oynayan köklü ingiliz futbol kulübü.

  everton ingiltere'de futbolun profesyonel olarak oynanmaya başladığı 1888–89 sezonundan beridir en çok lig şampiyonluğuna (9) ulaşabilmiş 4. takımdır. hatta 90'ların başına kadar liverpool fc'nin ardından 2. sıradaydılar. sonradan alex ferguson dehası ve zamanının incelikli hocası arsene wenger işleri değiştirdi. **

  bunun yanında müzelerinde bulunan 5 fa ve 1 kupa galipleri kupasıyla sağlam mazisi olan bir kulüptür.

  everton son 3-4 yıldır big six lakabıyla anılan altı büyükler'den sonra gelen 7. büyük ingiliz takımıdır. oynanan son 12 sezonun 8'inde (2006/07 --> 2017/18) premier lig sıralamasının en iyi 7 takımından biri olma başarısı gösterdiler. buna rağmen son kupalarını* 24 yıl önce (1995) yılında kaldırmış olmaları ise trajiktir.

  --- taraftar ve rekabet ---

  tahmin edebileceğiniz üzere everton'ın ezeli rakibi liverpool fc'dir ve aralarında oynadıkları maçlar merseyside derby adıyla anılır.

  everton ingiltere'de (90'lı yıllara kadar) şampiyonluk adayları arasında anılırken tabii ki daha anlamlıydı bu derbiler. manchester united, manchester city, chelsea ve tottenham hotspur'ün esamesinin okunmadığı 70'ler ve 80'lerde liverpool fc, everton ve leeds united şampiyonluklardan şampiyonluklara koşuyordu*.

  bir yandan da ilginç bir şekilde bu iki ezeli takımın aralarında oynadıkları maçlar dostane derbileridir ki zaten merseyside derby ortamlarda 'friendly derby' adıyla da anılır. çekişmede iki takım taraftarı arasında taktir edilesi bir saygı bağı var. tabii arada tatsızlıklar da yaşanmıyor değil ama o kadar gerginlik zaten derbilerin fıtratında var*.

  özellikle tamı tamına 96 liverpool fc taraftarının hayatını kaybettiği hillsborough faciasından sonra (1989) everton taraftarının rakiplerine yaklaşımı iki takım arasındaki tüm buzları eritmiştir.

  türkiye ve dünyada liverpool fc'nin daha popüler bir takım olduğu aşikardır. zamanında dünya futbolunu uzun yıllar domine etmiş bir takımın bu mirasa sahip olması tabii ki kaçınılmazdır. ama bizim 7 göbek liverpool'lu ingiliz vatandaşlarından daha liverpool'lu olan türk liverpool taraftarları bilmez: liverpool kentinde everton'ın taraftar sayısı, liverpool fc'nin taraftarına oranla daha fazladır.

  hele son yıllarda efsane bir sloganları var ki yıllardır amatör liglerde dahi olsa başarı nedir bilmeden semtinin takımının peşinden giden bendeniz gibilerini kalbinden vurmuştur: 'evertonians are born, not manufactured' - everton lu doğulur, imal edilmez

  bu direkt dünyada çok popüler olan ezeli rakipleri liverpool fc'nin sonradan liverpool fc'li olan kitlesine göndermedir ki hedefi tam 12'den vurmuştur.

  everton'ın bu bakımdan taraftar kitlesinin tr izdüşümü, anadolu'da yaşayıp anadolu takımı taraftarı olan 'başarı nedir bilmeyen ama gururlu' taraftarlardır. destekledikleri takımları güçlü istanbul kulüplerden dolayı medyada yer bulamayan, güce tapmayan saygı duyulası taraftar kitleleridir*.
  görsel

  bjk'nin nefis 'sevinmek için sevmedik' sloganı vardır ki bunu türkiye'de defalarca başarılar yaşamış, ülkenin en büyük 3 takımından birinin tarafından çıkması komiktir. tarihlerinde 1-2 dümenden kupa dışında hiçbir nane elde etmeyen anadolu kenti takımları taraftarları ise zaten bu felsefeyle yaşarlar. anlayamassınız*. everton, sloganının da belirttiği gibi 'bunun mantığını anlayamassanız da bizim için fark etmez.'

  ''evertonians are born not manufactured
  we do not choose; we are chosen
  those who understand need no explanation
  those that don't understand don't matter.''
  https://www.youtube.com/watch?v=lzzx15zwuge

  neyse bu kadar kral taraftarlık goygoyu yeter. iyisi mi ben takım tarihine geçeyim.

  ------- everton tarihi -------

  1878 yılında 'st domingo fc' adıyla kilise cemaati tarafından kurulan takım, taraftarların bir yıl sonra (1879) dini imanı siktir etmesiyle beraber everton fc adını alıyor*.

  liverpool fc'nin yuvası anfield ilk kurulduğunda (1884) everton'a ev sahipliği yapıyormuş. 8 sene sonra ise everton yönetim kurulu, aynı zamanda kendi kulüplerinin de üyesi olan 'anfield stadyumu' sahibi john houlding'le farklı politik partilere üye olmalarından (everton'lular liberal, houlding muhafazakar parti üyesi) dolayı ters düşmeye başlamışlar. bu zıtlaşmalar ise başka anlaşmazlıkların doğmasına neden olmuş; stadyum kirası ve kulüp yönetimi. bu problemlerin üzerine everton yönetim kurulu eski üyeleri john houlding'i saf dışı bırakıp, takımlarını goodison park stadyumuna taşımışlar.
  dipnot: houlding de gidip liverpool fc'yi kuruyor. detaylı bilgi için (bkz: liverpool fc/@ceyar i kim vurdu)

  everton logosunda artist gibi latince "nil satis nisi optimum" yazısı vardır. yani "sadece en iyi olan yeterince iyidir".

  logonun ortasında ise everton tepesi'ne (everton brow) 1787 yılında inşa edilmiş "prince rupert's tower" ya da "the roundhouse" diye bilinen bir kule vardır. aslında estetik olarak s.kindirik bir kule olsa da, ingilizlerin tarihlerine sahip çıkma huyu yüzünden everton taraftarı arasında önemli bir sembol haline gelmiştir. bu arada "prince rupert's tower", 19. yüzyılda ingiltere'sinde ertesi sabah yargıç önüne çıkacak ağır suçlu olmayan kişileri yargıdan önceki gece hapsetmeye yarayan tarihi bir kule olarak kullanılıyormuş.

  şu yapının dandikliğine bakar mısınız? istanbul'da (ne yazık ki çoğumuzun bilmediği) böyle belki binlerce hikaye var. beşiktaş'ta yaşarken 5 yıl boyunca önünden geçip, sallamadığım 'barbaros hayrettin türbesi'nin önemini anca hakkında eloğlunun yazdığı kitabı okuyunca anladığım günler geldi aklıma**. neyse, dağılmadan tarihe devam.

  ----- yakın tarih -----

  70 ve 80'lerde şampiyonluğa oynadıkları günler geride kalınca, 90'larda küme düşme korkusuyla geçen kabus yıllar geçirdiler.

  sonrasında yönetim 2002/03 sezonunda takımın başına david moyes'u getirdi. kulüpte 11 sezon geçiren iskoç hocanın zamanında takım toparlandı ve 2000'lerin 2. yarısında everton küllerinden doğdu. oynanan son 12 sezonun 8'inde (2006/07 --> 2017/18) premier lig sıralamasının en iyi 7 takımından biri olma başarısı gösterdiler ve tekrardan saygıdeğer bir kulüp olmayı başardılar.

  2006/07 - 6.'lık
  2007/08 - 5.'lik
  2008/09 - 5.'lik
  2009/10 - 8.'lik
  2010/11 - 7.'lik
  2011/12 - 7.'lik
  2012/13 - 6.'lık david moyes dönemi bitti (2002/03 --> 2012/13; 11 sezon). moyes alex ferguson'un yerine man utd'ye geçti.
  2013/14 - 5.'lik roberto martinez dönemi ilk sezon

  ----- 2014/15 sezonu -----

  premier lig sıralaması: 11.'lik - 47 puan
  uefa son 16 (d kiev)
  transfer harcaması: 38.2m €

  kayda değer yeni transferler:
  st romelu lukaku (21) * 35.4m € (kulüp tarihi rekoru)
  st samuel eto'o (33)* devre arası bedelsiz kötü performans verdi
  dmc gareth barry (33)* bedelsiz
  amr aaron lennon (27) -tottenham kira- berbat transfer

  chelsea'de jose mourinho'nun ışık görmediği genç romelu lukaku (21) 35.3m €'ya takıma katıldı. ilk senesinde beklentilerin çok altında bir performans gösterse de sonraki yıllar kendine geldi.

  roberto martinez yönetimindeki 2. sezonlarında takım facia bir sezon geçirdi. everton ligi yıllar yıllar sonra alt sıralamada (11.) bitirdi. david moyes günlerinden kalan sabır politikasıyla ispanyol hoca takımdan kovulmadı.

  ----- 2015/16 sezonu -----

  premier lig sıralaması: 11.'lik - 47 puan
  transfer harcaması: 37.9m €

  kayda değer yeni transferler:
  st oumar niasse (25)* 17.9m € -rezil transfer-
  dc ramiro funes mori (24)* 12.9m € kötü transfer
  amr aaron lennon tottenham bonservisi alındı 6m € -patlak transfer-
  ss gerard deulofeu (21)* 6m € -patlak transfer-
  dc mason holgate*(19) 1.4m € geleceğe yatırım

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  dc (bkz: sylvain distin/@ceyar i kim vurdu)(36)(kaptan) bournemouth bedelsiz
  st samuel eto'o bedelsiz

  aynı küsur transfer harcaması rakamı, aynı puan ve aynı sıralama pozisyonu ile roberto martinez takıma aynı kabusu yaşattı. bittabi kazma hoca bu sefer (ligin son maçına çıkartılmadan) g.tüne tekmeyi yedi.

  ----- 2016/17 sezonu -----

  premier lig sıralaması: 7.'lik - 61 puan
  transfer harcaması: 25.2m €

  kayda değer yeni transferler:
  yannick bolasie* 28.9m € (+++) ***
  dmc morgan schneiderlin* 23m € *
  dc ashley williams* 14m € *
  dmc idrissa gueye* 8.5m € *
  st dominic calvert-lewin* 1.8m €

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  dc (bkz: john stones/@ceyar i kim vurdu) man city 55.6m € (kulüp tarihi rekoru)
  gk (bkz: tim howard/@ceyar i kim vurdu) colorado bedelsiz
  ss gerard deulofeu -ac milan kira-
  st oumar niasse -hull city kira-

  genç yetenek john stones zengin pep guardiola manchester city'sine (55.6m €) kaptırıldı.

  gelen parayla yannick bolasie (28.9m €), morgan schneiderlin (22.9), ashley williams (14m €) ve ıdrissa gana gueye (8.5m €) gibi nefis transferler yapıldı. ademola lookman (8.8m €) ve dominic calvert-lewin (1.8m €) gibi ileriye dönük yatırımlarda cabası.

  başa gelen ronald koeman averaj bir performansla ligi bitirdi ama takımda hala bir ayar eksikliği vardı.

  oynadığı futbolla takımın ihtiyacı olan ofansif dinamizmi ve yaratıcılığı sağlayan yannick bolasie'nin sezon ortasında çapraz bağları koptu. eleman bir yıl sakat kaldı ve bir daha da asla eski haline geri dönemedi.

  ----- 2017/18 sezonu -----

  premier lig sıralaması: 8.'lik - 49 puan
  transfer harcaması: 76.8m €

  kayda değer yeni transferler:
  amc gylfi sigurdsson (28)* 49.4m € (kulüp tarihi rekoru)
  dc michael keane (24)* 28.5m €
  gk jordan pickford (23)* 28.5m € **
  mc davy klaassen (24)* 27m € -rezil transfer-
  amr theo walcott (28)* 22.5m € -kötü transfer-
  st cenk tosun (26)* devre arası 22.5m €
  amc nikola vlasic (20)* 10.8m €
  dr cuco martina (28)* bedelsiz -kötü transfer-
  fc wayne rooney (32)* bedelsiz
  dr jonjoe kenny (20) -altyapı-

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  st (bkz: romelu lukaku/@ceyar i kim vurdu) 84.7m € (kulüp tarihi rekoru) **
  amc (bkz: ross barkley/@ceyar i kim vurdu) chelsea 16.8m €
  ss (bkz: gerard deulofeu/@ceyar i kim vurdu) barcelona 12m €
  mc (bkz: tom cleverley/@ceyar i kim vurdu) watford 9.3m €
  amr (bkz: aaron lennon/@ceyar i kim vurdu) burnley 1.7m €
  mc (bkz: gareth barry/@ceyar i kim vurdu) wba 1.1m €
  fc (bkz: arouna kone/@ceyar i kim vurdu) sivasspor bedelsiz

  manchester united teknik direktörü jose mourinho zamanında chelsea'den yolladığı romelu lukaku'nun bonservisine 84.7m €* ödedi.

  everton yönetimi gelen parayı gylfi sigurdsson (49.9m €)*, jordan pickford (28.0m €), michael keane (28.0m €), davy klaassen (27.0m €), theo walcott (22.5m €) ve cenk tosun'a (22.5m €) gömdü.

  yeni transferlere tam 203m € (!) harcayarak gelir - gider dengesi sonucu totalde 77m € gibi ciddi bir para tükettiler. ne yazık ki efektif kullanamadılar bu bütçeyi.

  davy klaassen fena g.tlerinde patladı. kağıt üzerinde iyi transferler olan *gylfi sigurdsson ve michael keane tüm sezon çok tutuk oynadı.

  sene başında ronald koeman, antonio conte'nin 5-3-2'sini kopyaladı ve takımın ortasında dinamit lokumu patlattı. hollandalı hoca 9. haftada (2017/18) g.tüne tekmeyi yedi.

  ronald koeman'ın yerine gelen sam allardyce kazması (2017/18 - 15. hafta) takıma gözleri kanatan bir futbol oynattı. takımın tüm sezon üstünde ölü toprağı vardı. devre arası takıma katılan milli gurur cenk tosun kulüpteki ilk senesinde (bu forvet yokluğu yaşayan piyasada) iyi bir performans gösterdi.

  ---------------------------------
  ----------- everton -----------
  --- sezon başı 2018/29 ---
  ---------------------------------

  gezgin portekizli marco silva teknik direktörlük kariyerindeki 6. sezonunda 6. takımının başına geçti.

  richarlison (39.2m €), yerry mina (30.2m €), lucas digne (20.2m €), kurt zouma (kira) ve bernard anicio caldeira duarte (bedelsiz) gibi kağıt üzerinde yine güzel olan transferlerle lige başladılar.

  cenk tosun ne yazık ki hakan şükür tribine girip, psikolojik olarak kendi basiretini bağladı. ligde 5. haftayı da boş geçmesi bardağı taşıran damla oldu. yorumcular son haftaki performansından sonra ne yazık ki cenk'i yerden yere vuruyor.

  marco silva takıma klasik 4-2-3-1 oynatıyor.

  ----- 2018/19 sezonu everton fc kadrosu -----

  gk (bkz: jordan pickford/@ceyar i kim vurdu) ***
  gk (bkz: maarten stekelenburg/@ceyar i kim vurdu)

  dc (bkz: mason holgate/@ceyar i kim vurdu)
  dc (bkz: kurt zouma/@ceyar i kim vurdu)
  dc (bkz: michael keane/@ceyar i kim vurdu)(+)
  dc (bkz: yerry mina/@ceyar i kim vurdu)
  dc (bkz: phil jagielka/@ceyar i kim vurdu)(kaptan)

  dl (bkz: lucas digne/@ceyar i kim vurdu) rotasyon
  dl (bkz: leighton baines/@ceyar i kim vurdu) rotasyon
  dr (bkz: seamus coleman/@ceyar i kim vurdu) rotasyon
  dr (bkz: jonjoe kenny/@ceyar i kim vurdu) rotasyon

  dmc (bkz: morgan schneiderlin/@ceyar i kim vurdu)
  mc (bkz: tom davies/@ceyar i kim vurdu)
  dmc (bkz: idrissa gana gueye/@ceyar i kim vurdu)
  amc (bkz: gylfi sigurdsson/@ceyar i kim vurdu)*
  amc (bkz: bernard anicio caldeira duarte/@ceyar i kim vurdu) rotasyon
  mc (bkz: andre gomes/@ceyar i kim vurdu)
  mc (bkz: beni baningime/@ceyar i kim vurdu)
  mc (bkz: james mccarthy/@ceyar i kim vurdu)(+)

  amr (bkz: theo walcott/@ceyar i kim vurdu)
  aml/st (bkz: richarlison de andrade/@ceyar i kim vurdu) **
  aml/st (bkz: dominic calvert-lewin/@ceyar i kim vurdu) rotasyon
  amc/lr (bkz: ademola lookman/@ceyar i kim vurdu)

  st (bkz: cenk tosun/@ceyar i kim vurdu)
  st (bkz: oumar niasse/@ceyar i kim vurdu)

  --- takım içi yıldızlar ---
  2018 rusya dünya kupasında 4. olup, ada da sükse yapan ingiltere milli takımı kahramanlarından biri jordan pickford.
  yeni transfer richarlison de andrade şimdilik çok istikrarsız olsa da büyük yetenek.
  amc gylfi sigurdsson geçen sezon (2017/18) fena formsuzdu, bu sene daha iyi oynuyor.

  ---------------
  gelen giden oyuncular dengesinde son 5 yılda transfere fena para harcamıyorlar. lakin parayı efektif kullanamama durumu söz konusu olduğundan, kadro hala yetersiz durumda.

  2018/19 - (-)66m €
  2017/18 - (-)77m €
  2016/17 - (-)25m €
  2015/16 - (-)38m €
  2014/15 - (-)38m €
  -----------
  5 yıl total (-)244m €

  senelik ortalama harcalama (-)48.8m €

  ---------------
  transfer rekorları (gelen)

  1) gylfi sigurdsson ------(17/18)--(swan)---- 49.4m €
  2) richarlison --------------(18/19)--(watford)-- 39.2m €
  3) romelu lukaku --------(14/15)--(chels)------ 35.3m €
  4) yerry mina --------------(18/19)---(barca)----- 30.2m €
  5) yannick bolasie -------(16/17)--(c palace)--- 28.9m €

  transfer rekorları (giden)

  1) romelu lukaku ---(17/18)-----(m utd)--- 84.7m €
  2) john stones -----------(16/17)---(m city)-- 55.6m €
  3) wayne rooney --------(04/05)---(m utd)--- 37.0m €
  4) marouane fellaini ----(13/14)--(m utd)----32.4m €
  5) joleon lescott --------(09/10)--(m city)--- 27.5m €

  ---------- bonus ----------
  premier lig'deki tüm kulüplerin kapsamlı ve el emeği göz nuru takım incelemeleri için bakınız;

  (bkz: arsenal/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: chelsea/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: liverpool fc/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: manchester city/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: manchester united/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: tottenham hotspur/@ceyar i kim vurdu)

  (bkz: everton/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: leicester city/@ceyar i kim vurdu)

  (bkz: afc bournemouth/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: aston villa/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: brighton and hove albion/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: burnley/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: crystal palace/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: fulham/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: newcastle united/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: norwich city/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: southampton fc/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: watford fc/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: west ham united/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: wolverhampton wanderers/@ceyar i kim vurdu)

  (bkz: cardiff city/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: huddersfield town/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: stoke city/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: swansea city/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: sunderland afc/@ceyar i kim vurdu)
  (bkz: west bromwich albion/@ceyar i kim vurdu)
 • (bkz: everton/@ceyar i kim vurdu)

  ---------- everton ----------
  --- sezon başı 2020/21 ---

  çapsız ronald koeman*, odun sam allardyce, kariyerinde aynı takımda kovulmadan 2 sezon üst üste kalamamış g.te tekme yeme uzmanı marco silva. everton yıllardır transfere servet harcamasına rağmen çeşitli hocalar yönetiminde seyir zevki vermeyen gebeş bir futbol sergiliyor, bir türlü üstündeki ölü toprağı atamıyordu.

  geçtiğimiz sezonun ortasında (2019/20) reputasyonu kulübün fersah fersah üstünde olan, kariyerinde 2 ayrı takımla 3 şampiyonlar ligi* kazanmış dünyadaki tek teknik adam carlo ancelotti takıma katılınca işler değişti.

  daha önce başında olduğu kulüplere serie a*, premier lig* ve bundesliga* şampiyonluğu yaşatan kurt hoca, everton kadrosunda devrim yapmak için bittabi sene sonunu bekledi. carlo ancelotti, takımın başında geçirdiği ilk yaz transfer sezonu (2020/21) 'bir kaç yıl içinde kadro inşa edip, everton'u şaha kaldırma planı'nı devreye soktu.

  1) 2020 pandemi ekonomik krizi ayağına everton'un ederinden çok daha ucuza kapattığı gösterişsiz ama efektif reis mc allan marques loureiro (25m €)

  2) küme düşen watford fc'den gene covid dampingiyle ederinin yarısına çalışkan defansif merkez ortasaha abdoulaye doucoure (22.1m €)

  3) ve yüksek reputasyonuyla takıma özgüven patlaması yaşatan ofansif ortasaha james rodriguez transferi. hem de real madrid'le kontratı devam etmesine rağmen takıma bonservis bedelsiz katılarak! bence everton, carlo ancelotti ve james rodriguez adına da teker teker müthiş bir transfer oldu bu! everton reputasyonunun çok üstünde bir oyuncuya sahip olmuş oldu. oyuncuyla daha önce hem real madrid'de hem de bayern munich'te çalıştığı için takımdaki varlığıyla transferi mümkün kılan carlo ancelotti hanesine ise yazılan sükseli bir artı oldu. james rodriguez yönünden baktığımızda ise yıllardır hak edip de göremediği saygıya ulaşacağı, planların merkezinde olduğu potansiyelli bir takıma transfer olmuş oldu. küllerinden doğabileceği bir ortama yani.

  +) küme düşen norwich city'den transferin son günü yapılan ingiltere u21 oyuncusu dc ben godfrey (22) hamlesi. bu piyasada 27.5m € gibi ciddi bir rakama geçmesi soru işaretleri yarattı. kaliteli stoper yedeği olmayan bir takımın transfer son günü panik işi mi değil mi bilemiyorum; izleyelip görelim. --- gördüğünüz gibi tek soru işaretli transfer bu, gerisi başarı garantili şahane seçimler. ---

  kıssadan hisse takımdaki ilk yaz transfer sezonunu geçiren carlo ancelotti'nin aklında tamamlanması 1-2 yıl daha sürecek bir kadro planlaması var. bu 3 harika transferde üzerinde yıllardır ölü toprağı olan everton'u şahlandırma projesinin ilk yıl hamleleri olarak tarihe geçecek. gelecekte carlo ancelotti everton'unun başarıları kalıcı olabilirse 6 büyükleri*, katılımıyla 7 büyüklere çevirmesi büyük ihtimallerin dahilinde. bununda anahtarı 1970/71'den beridir, yani tamı tamına 50 yıldır avrupanın 1 numaraları kupasına (şimdiki adıyla şampiyonlar ligi) katılamayan everton'u şampiyonlar ligine sokmak.

  (bkz: jürgen klopp/@ceyar i kim vurdu) devir aldığı lig 8.'si çöplük liverpool fc kadrosunu, takımın başında 3 yaz transfer sezonu geçirerek şampiyonlar ligi şampiyonu (2018/19) kadroya çevirmişti. bu başarısındaki kilit nokta, her sene nokta başarılı transferler yapması olmuştu.

  carlo ancelotti'nin manchester city ve `liverpool fc'nin sahip olduğu gibi şampiyonluk yarışı kadrosu kurması için daha uzun yolu var. italyan hocanın aynı gözlük reis gibi iki sezon daha (2020/21 - 2021/22) turnayı gözünden vurması lazım. önümüzdeki sezon (2021/22) yaz transfer sezonunda bu yaz transfer sezonu gibi nokta transferler yapıp yapamayacağı, everton'ın geleceğini tayin edecek. carlo ancelotti'nin yılların orta sıralama ve üstü takımına bu güneşli günlerin hayalini bile kurdurtması başlı başına müthiş bir başarı a dostlar.

  --- kısa dönem, 2020/21 sezonu tahmini ---

  kulüp hakkında işkembeden kısa dönem, yani yeni açılan sezon (2020/21) tahmini yapmak istemiyorum keza bu konuda birçok değişken devreye giriyor. bunu en son yazdığım manchester city 2020/21 analizinde de belirtmiştim; hoşuma gitti gene paylaşayım:

  bbc sports'un her sezon başında spor yazarları ve yorumcusuna 'premier lig sıralamasında ilk 4 tahmini' yaptırdığını, geçen sezon (2019/20) 24 futbol otoritesinden hiçbirinin ilk 4'ü doğru tahmin edemediğini biliyor muydunuz?
  https://www.bbc.com/sport/football/53562357

  zaten tartışmaya açık bir konu hakkında, 'olacaktır, yapacaktır' veya 'kesinlikle' kelimelerini kullanan insanları pek kaale almamak lazım. genelde hayat tecrübesi az genç kardeşlerimizde oluyor bu az bilginin artısı olan özgüvenli gereksiz kararlılık**. neyse gene dağıldım everton'a döneyim.

  - birçok değişken devreye giriyor demiştin, nedir bu değişkenler? (kompozisyon kurmayı beceremeyen tembel futbol yazarlarının can simidi 'kendine soru sormalı' dandik futbol köşe yazısı styla*)

  en önemli değişken kritik oyuncuların yaşayabileceği sakatlıklar. everton'da mc allan marques loureiro, mc abdoulaye doucoure, amr james rodriguez, aml/ss richarlison de andrade veya fc dominic calvert-lewin'den herhangi birinin yaşayabileceği uzun süreli sakatlık sonucu ilk 4 hayali zora girer. çünkü everton'un kadrosu en üst düzey yarış için oldukça dar. kadrodaki ortasaha ve ofanstaki yedek isimler son 30 dakika oyuna girmek için yeterli seviyede; olası bir ciddi sakatlık periyodunda ilk 11'de 4-5 ay yer doldurmak için değil. - erkek güzeli tom davies, cambaz amcanın* yetersiz yeğeni alex iwobi ve küçük enişte bernard anicio caldeira duarte'yle peynir gemisi yürümez. -

  leicester city'nin premier lig tarihinin en mucizevi şampiyonluğunu yaşadığı sezon (2015/16 ) tüm şans faktörleri kulübün yanındaydı. lestır siti'nin o sezon ki kadrosu şampiyonluk seviyesi için aşırı dardı lakin metafiziksel bir biçimde tüm sezon hiçbir ilk 11 oyuncuları sakatlanmadı! sezon boyu her maça as çıkan stoper ikilisi kaptan dc (bkz: wes morgan/@ceyar i kim vurdu) ve duvar dc (bkz: robert huth/@ceyar i kim vurdu)'un kadroda **yedeği bile yoktu! ama bir şekil şans faktörü yaver gitti ve kupayı kaldırmasını bildiler.

  everton a kalite bir teknik direktöre sahip, sahaya çıkan ilk 11'i yüksek kaliteli isimlerle dolu bir takım. dediğim gibi kendilerinden asıl bomba başarıyı gerekli takviyeler yapıldığı taktirde önümüzdeki 1-2 yıl içinde (2021/22 - 2022/23) bekliyorum. lakin yine de diyeceğim şudur ki olur da leicester city'nin başına yıl boyu sıçan şans güvercinleri everton kafilesini taşıyan otobüsü de pislerse, premier lig şampiyonluk yarışında çarşı pazar karışır. özellikle (kalitesi ve derinlikleri bariz üstünlük taşısa da) manchester city ve *liverpool fc kadrolarının 'takım başarısında 4 yıl döngüsü'nü* tamamladıkları düşünüldüğünde herşey ihtimal dahilinde a dostlar.

  transfer harcaması: 70.45m €
  geçen seneki pozisyonları: 12.
  sene sonu tahmini: 3.'lük, 4.'lük

  td carlo ancelotti ***

  gk (bkz: jordan pickford /@ceyar i kim vurdu)(26)
  gk (bkz: robin olsen/@ceyar i kim vurdu)(31)(as roma - kira)
  gk (bkz: jonas lössl/@ceyar i kim vurdu)(32)

  dc (bkz: michael keane/@ceyar i kim vurdu)(28)
  dc (bkz: yerry mina /@ceyar i kim vurdu)(26)
  dc (bkz: ben godfrey/@ceyar i kim vurdu)(23)
  dc (bkz: mason holgate/@ceyar i kim vurdu)(24)

  dl (bkz: lucas digne /@ceyar i kim vurdu)(27) *
  dl/mc (bkz: fabian delph/@ceyar i kim vurdu)(31)
  dl (bkz: niels nkounkou/@ceyar i kim vurdu)(20)
  dr (bkz: seamus coleman/@ceyar i kim vurdu)(32)(kaptan)
  dr (bkz: jonjoe kenny/@ceyar i kim vurdu)(23)

  dmc (bkz: abdoulaye doucoure /@ceyar i kim vurdu)(28) *
  mc (bkz: allan marques loureiro/@ceyar i kim vurdu)(30) *
  mc (bkz: andre gomes/@ceyar i kim vurdu)(27)
  amc (bkz: gylfi sigurdsson/@ceyar i kim vurdu)(31)
  mc (bkz: tom davies/@ceyar i kim vurdu)(22)
  mc (bkz: beni baningime/@ceyar i kim vurdu)(22)
  dmc (bkz: jean-philippe gbamin/@ceyar i kim vurdu)(25)(+)

  aml/ss (bkz: richarlison de andrade/@ceyar i kim vurdu)(23) **
  aml (bkz: bernard anicio caldeira duarte/@ceyar i kim vurdu)(28)
  aml (bkz: anthony gordon/@ceyar i kim vurdu)(19)

  amr (bkz: james rodriguez/@ceyar i kim vurdu)(29) **
  amr (bkz: alex iwobi/@ceyar i kim vurdu)(24)
  aml (bkz: yannick bolasie/@ceyar i kim vurdu)(31)(kadro dışı)

  fc (bkz: dominic calvert-lewin/@ceyar i kim vurdu)(23)
  fc (bkz: cenk tosun/@ceyar i kim vurdu)(29)

  --- takım yıldızları ---
  takımın tartışmasız yıldızı james rodriguez. çoğu atak ve duran top organizasyonu reputasyonlu oyuncunun ayağıyla başlıyor.

  2. yıldız isim berezil milli oyuncu aml/ss richarlison de andrade. kafasız genç joga bonitocu her geçen gün futbolunu geliştiriyor. mental olarak istenen ilerlemeyi kaydedebilse bu ligin belini kırabilecek bileklere sahip.

  sezon açılmadan kimse bunu öngöremezdi. ilk 4 hafta itibariyle fc dominic calvert-lewin 6 gol atıp, büyük patlama yaptı. tam bir forvet fiziğine ulaşan genç oyuncu tekniğiyle değil, golü koklama yetisiyle atılan estetik olmayan gollerin adamı profili çizdi. rüzgar şu an tam gaz arkasında.

  allan marques loureiro ve abdoulaye doucoure merkez ortasaha transfer ikilisi takımın bel kemiği ve gizli kahramanları.

  lucas digne underrated* sıfatını sonuna kadar hak eden, zamanında hem psg, hem barca tarafından hakir görülmüş hünerli bir sol bek.

  gk jordan pickford ise savsaklamaya başladı. sonuçta hala ingiliz milli takım kalecisidir; eski haline kavuştuğu taktirde bittabi tekrardan everton seviyesi yıldızı olarak anılabilir.
 • (bkz: everton/@ceyar i kim vurdu)

  -----------------------------------
  ------ everton bölüm 2 ------
  ---- 2018/19 --> 2021/22 ----
  ---- sezon başı 2022/23 ----
  -----------------------------------

  ----- 2018/19 -----

  premier lig sıralaması: 8'lik - 54 puan
  transfer harcaması: 71.1m €

  kayda değer yeni transferler:
  aml/ss richarlison de andrade* 39.2m € **
  dc yerry mina* 30.2m € *
  dl lucas digne* devre arası 20.2m € **
  dc kurt zouma -chelsea kira 7.9m €-
  dmc andré gomes -barcelona kira 2.2m €-
  amlr bernard anicio caldeira duarte* bedelsiz

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  mc (bkz: davy klaassen/@ceyar i kim vurdu) werder bremen 13.5m €
  dc (bkz: ramiro funes mori/@ceyar i kim vurdu) villarreal 9m €
  amc/ss (bkz: wayne rooney/@ceyar i kim vurdu) dc united bedelsiz
  aml yannick bolasie -a villa, anderletch kira-
  dr cuco martina - stoke city kira, feyenoord kira-
  amc nikola vlasic -cardiff kira-
  dc ashley williams -stoke city kira-
  dc mason holgate - wba kira-

  gezgin portekizli marco silva teknik direktörlük kariyerindeki 6. sezonunda 6. takımının başına geçti.

  richarlison de andrade (39.2m €), yerry mina (30.2m €), lucas digne (20.2m €) ve kurt zouma (kira) gibi kağıt üzerinde nefis transferlerle lige başladılar.

  jordan pickford o yaz 2018 rusya dünya kupasında 4. olup, adada sükse yapan ingiltere milli takımı kahramanlarından biri oldu.
  joga bonitocu yeni transfer aml richarlison de andrade everton hücum hattına çok şey kattı. yetenekli olsa da o zamanlar kafasızlığı saha içinde göze batıyordu ancak genç topçu zaman içinde kendini geliştirip, brezilya milli takım oyunculuğuna evrildi.
  amc gylfi sigurdsson bir önceki sezon (2017/18) fena formsuzdu, bu sene (2018/19) daha iyi oynadı.

  cenk tosun ne yazık ki hakan şükür tarzı kendini saha içinde dara sokan psikolojik triplere girip, kendi basiretini bağladı. ligde 5. haftayı da boş geçmesi bardağı taşıran son damla oldu ve milli oyuncu sezonun devamında yedek kulübesine hapsoldu. hakan şükür bu konuda master yapmış bir isimdi*. 3-4 maç kendini iyice sıkıp en kolay golleri atamaz, sonraki 3-4 maçta ise hat tricklerle patlama yapardı; böyle garip bir kafayla öyle ya da böyle ülkenin yetiştirdiği en büyük golcü oldu adam. cenk ise malesef sadece tıkandığıyla kaldı. devamında hiç patlama yapamadı ve ingiltere kariyeri tepetaklak gitti.

  ----- 2019/20 -----

  premier lig sıralaması: 12.'lik - 49 puan
  transfer harcaması: 33.2m €

  kayda değer yeni transferler:
  amr alex iwobi* 30.4m € -pahalı transfer-
  fc moise kean* 27.5m € -berbat transfer-
  mc andré gomes* bonservisi alındı 25m € -kötü transfer-
  mc jean-philippe gbamin* 25m € (+++)
  mc fabian delph* 9.5m €

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  dmc (bkz: idrissa gueye/@ceyar i kim vurdu) psg 30m €
  amc (bkz: nikola vlasic/@ceyar i kim vurdu) cska 23m €
  aml (bkz: ademola lookman/@ceyar i kim vurdu) rb leipzig 18m €
  mc (bkz: james mccarthy/@ceyar i kim vurdu) crystal palace 3.3m €
  dc (bkz: phil jagielka/@ceyar i kim vurdu) sheff utd bedelsiz
  amr (bkz: kevin mirallas/@ceyar i kim vurdu) royal antwerp bedelsiz
  dc (bkz: ashley williams/@ceyar i kim vurdu) bristol city bedelsiz
  aml yannick bolasie -s lizbon kira-
  dr jonjoe kenny -schalke kira-
  st cenk tosun -devre arası c palace kira- milli oyuncumuz c palace'a geçer geçmez malesef çok ağır diz sakatlıkları yaşadı ve sahalardan 9 ay kadar uzak kaldı. sakatlık sonrasında da bir daha üst düzey futbol oynadığı günlere dönemedi.

  marco silva birbirinden ahmakça transferlere 100m €'nun üstünde para harcattı! bal yapmayan kanat alex iwobi (30.4m €), olmayan genco forvet moise kean (27.5m €), averaj andre gomes (25m €) ve sakatlıklarla helak olan jean-philippe gbamin'in (25m €) bonservisine dünya para çarçur edildi. - alex iwobi'den anca yıllar sonra tam zamanlı olarak merkez ortasahaya çekildiğinde (2022/23) verim alınmaya başlandı. -

  marco silva kötü gidişat sonunda 15. haftada g.tüne tekmeyi yedi. yerine şok bir şekilde, reputasyonu kulübün fersah fersah üstündeki don carlo ancelotti getirildi! o tarihe kadar 2 ayrı takımla 3 şampiyonlar ligi kazanan tek hoca olan şanı büyük don carlo, 18. haftada takımı devir aldı ve (sene sonunda yapacağı yaz transferlerini bekleyerek) ara sıcak kadrosunu yönetti.

  ----- 2020/21 -----

  premier lig sıralaması: 10.'luk - 59 puan
  transfer harcaması: 69m €

  kayda değer yeni transferler:
  amrc james rodriguez* ****
  dmc allan marques loureiro* **
  dmc abdoulaye doucoure* **
  dc ben godfrey*

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  dl (bkz: leighton baines/@ceyar i kim vurdu) reis futbolu bıraktı
  dmc (bkz: morgan schneiderlin/@ceyar i kim vurdu) ogc nice 2.2m €
  st cenk tosun -bjk kira-
  dr jonjoe kenny -celtic kira-
  st moise kean -psg kira-

  o sezon everton premier ligde başarısızlığını öngöremediğim bir takım oldu. halbuki reputasyonu takımın fersah fersah üstünde olan carlo ancelotti'yle başlayan projenin yıllar süreceğini sanmıştım. kariyerinde 2 ayrı takımla 3 şampiyonlar ligi* kazanmış dünyadaki tek teknik reis, sezon sonunda (2020/21) real madrid'den teklif gelince haklı olarak topukladı.

  oysa her şey ne güzel başlamıştı. geçtiğimiz sezon başında carlo ancelotti, allan marques loureiro ve abdoulaye doucoure gibi iki nefis defansif merkez ortasahayı takıma kattıktan sonra takviye olayını bir süper yıldızın transfer işini bitirerek bir adım daha ileri götürmüştü. arasında baba oğul ilişkisi olduğu real madrid'li james rodriguez'i tuttu ve everton'a getirdi. - hem de kontratı devam ettiği halde bedavaya! - reputasyonu kulübün çok üstünde olan oyuncunun everton'a transfer olması büyük olay oldu.

  sezon başında (2020/21) everton başlığına yazdığım yazıdan alıntılıyorum:
  ''
  takımdaki ilk yaz transfer sezonunu geçiren carlo ancelotti'nin aklında tamamlanması 1-2 yıl daha sürecek bir kadro planlaması var. bu 3 harika transferde üzerinde yıllardır ölü toprağı olan everton'u şahlandırma projesinin ilk yıl hamleleri olarak tarihe geçmesi olası. gelecekte carlo ancelotti everton'unun başarıları kalıcı olabilirse 6 büyükleri*, katılımıyla 7 büyüklere çevirmesi büyük ihtimallerin dahilinde. bununda anahtarı 1970/71'den beridir, yani tamı tamına 50 yıldır avrupanın 1 numaraları kupasına (şimdiki adıyla şampiyonlar ligi) katılamayan everton'u şampiyonlar ligine sokmak.

  jürgen klopp devir aldığı lig 8.'si çöplük liverpool fc kadrosunu, takımın başında 3 yaz transfer sezonu geçirerek şampiyonlar ligi şampiyonu (2018/19) kadroya çevirmişti. bu başarısındaki kilit nokta, her sene nokta başarılı transferler yapması olmuştu.

  carlo ancelotti'nin manchester city ve liverpool fc'nin sahip olduğu gibi şampiyonluk yarışı kadrosu kurması için daha uzun yolu var. italyan hocanın aynı gözlük reis gibi iki sezon daha (2020/21 - 2021/22) turnayı gözünden vurması lazım. önümüzdeki sezon (2021/22) yaz transfer sezonunda bu yaz transfer sezonu gibi nokta transferler yapıp yapamayacağı, everton'ın geleceğini tayin edecek. carlo ancelotti'nin yılların orta sıralama ve üstü takımına bu güneşli günlerin hayalini bile kurdurtması başlı başına müthiş bir başarı.

  yine de kulüp hakkında işkembeden kısa dönem, yani yeni açılan sezon (2020/21) tahmini yapmak istemiyorum keza bu konuda birçok değişken devreye giriyor. en önemli değişken kritik oyuncuların yaşayabileceği sakatlıklar. everton'da mc allan marques loureiro, mc abdoulaye doucoure, amr james rodriguez veya aml/ss richarlison de andrade'den herhangi birinin yaşayabileceği uzun süreli sakatlık sonucu ilk 4 hayali zora girer. çünkü everton'un kadrosu en üst düzey yarış için oldukça dar. kadrodaki ortasaha ve ofanstaki yedek isimler son 30 dakika oyuna girmek için yeterli seviyede; olası bir ciddi sakatlık periyodunda ilk 11'de 4-5 ay yer doldurmak için değil. - erkek güzeli tom davies, cambaz amcanın* yetersiz yeğeni alex iwobi ve küçük enişte bernard anicio caldeira duarte'yle peynir gemisi yürümez. -
  '' 2020/21 sezon başı - (bkz: everton/@ceyar i kim vurdu) bölüm 2

  evet, o bahsettiğim sakatlık ve kadro derinliği sorunu malesef 2. yarıda devreye girdi a dostlar. hamez sakatlanana kadar (2021-03) çok iyi performans verdi. o varken (yani mart ayına kadar) sürekli ilk 5 civarında dolaşan takım, yokluğunda büyük düşüşe geçti. 2 aylık sakatlı arasından sonra (2021-04) kendisi de takıma ayak uydurdu ve everton ligi 10. bitirdi. sene sonunda da dediğim gibi ancelotti gemiyi terk etti ve everton'da her şey mevsim normallerine, yani tekrardan ölü topraklı gebeş haline geri döndü.

  ----- 2021/22 -----

  premier lig sıralaması: 16.'lık - 39 puan (potanın 4 puan üstü)
  transfer harcaması: 6.5m € kasaya koydular

  kayda değer yeni transferler:

  amrl demarai gray (25)* 2m €
  amr andros townsend (30)* bedelsiz
  fc salomón rondon (32)* bedelsiz
  yedek gk asmir begovic (34)* bedelsiz

  dr nathan patterson* devre arası 14m €
  dl vitaliy mykolenko* devre arası 23.5m €
  amc donny van de beek -devre arası man utd kira-
  amc dele alli* devre arası bedelsiz

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  amc (bkz: james rodriguez/@ceyar i kim vurdu) katar al-rayyan 8m € ***
  amc (bkz: gylfi sigurdsson/@ceyar i kim vurdu) geçtiğimiz yaz başında (2021 haziran) çocuğa cinsel taciz şüphesinden gözaltına alındı ve sonrasında kefaretle serbest bırakıldı. everton kontratlı oyuncusuyla ilişiğini dondurdu.
  dl (bkz: lucas digne/@ceyar i kim vurdu) a villa devre arası 30m € **
  aml (bkz: bernard anicio caldeira duarte/@ceyar i kim vurdu) arap emirlikleri sharjah fc 1m €
  amr (bkz: theo walcott /@ceyar i kim vurdu) southampton bedelsiz
  aml (bkz: yannick bolasie/@ceyar i kim vurdu) rizespor bedelsiz
  st moise kean -juventus kira-
  mc jean-philippe gbamin -cska kira-

  everton, yazı kışı baharı komple kabus olan mel'un bir sezon geçirdi.

  yaz başında dediğim gibi ancelotti real madrid için gemiyi terk etti ve everton'da her şey mevsim normallerine, yani tekrardan ölü topraklı gebeş haline geri döndü. problemli süper yıldız james rodriguez, kendisini kontrol altında tutan manevi babası* takımdan ayrılınca yine cozuttu ve kulüpten ayrılmak için gemileri yaktı*.
  bonus yaz kabusu: diğer amc gylfi sigurdsson da yaz başında (2021 haziran) çocuğa cinsel taciz şüphesinden gözaltına alındı ve sonrasında kefaretle serbest bırakıldı. everton, bittabi kontratlı oyuncusuyla ilişiğini dondurdu.

  serseri yönetim, ancelotti projesinin bir senede çökmesiyle sezonu (2021/22) futbola küsmüş bir şekilde açtı. yeni hoca rafael benitez'in eline transfer için bu kadar da olmaz denecek bir şekilde hiç bütçe vermediler. hal böyle olunca takım transferde akbaba gibi öleyazmak üzere olan geberello isimlere bel bağladı. - aml demarai gray (2m €), 30'luk amr andros townsend (bedelsiz), fc 31'lik salomon rondon (bedelsiz) - gk 34'lük asmir begovic (bedelsiz) -

  böyle bir ortamda bitik takviyeler de takımı iyice pertletince, devre arasında (2021/22) rafael benitez g.tüne tekmeyi yedi. yerine gelen frank lampard'la da düşüş devam etti ve everton yıllar yıllar sonra tüm sezon boyunca küme düşme stresi yaşadığı berbat bir sezon geçirdi.

  sonuç olarak geçtiğimiz sezon (2021/22) mazisi şanlı everton'un premier lig tarihinde* geçirdiği en rezil sezon oldu. takım 39 puanla premier ligde 'bir sezonda topladıkları en az puan rekoru'nu egale etti. - 2003/04 sezonunda da 39 puan topladılar ama o zaman en azından ligi potanın 6 puan üstünde bitirmişlerdi. -

  -

  bu takım çok değil 4 sezon öncesine kadar (2017/18) bu ligin en büyük 7. takımıydı. kulüp o zamanlara kadar oynanan son 12 sezonun 8'inde (2006/07 --> 2017/18) premier lig sıralamasının en iyi 7 takımından biri olma başarısı göstermişti.

  mazisinde birçok lig şampiyonluğu (9) bulunan şanlı everton, lig bitiminden anca 1 hafta önce küme düşmemeyi garantiledi ve o maçta oyuncularının saha içinde gösterdikleri sevinç gösterisi yürekleri dağladı.

  sene başında gemiyi terk eden carlo ancelotti ise bu rezil olaydan 8 gün sonra real madrid'le şampiyonlar ligi şampiyonluğu yaşadı! la liga'da da şampiyonluk yaşayan don carlo, 2022/23 sezonunda dünyada tartışmasız en gözde hoca oldu.

  ---------------------------------
  ----------- everton -----------
  --- sezon başı 2022/23 ---
  ---------------------------------

  geçen seneki pozisyonları: 16.'lık
  sene sonu tahmini: orta sıralama altı

  yaz sezonu transfer harcaması: 20.2m €

  kayda değer yeni transferler:
  dc james tarkowski* **
  dc conor coady -wolves kira- **
  dmc amadou onana* 35m € *
  mc idrissa gueye* 4m €
  aml dwight mcneil* 17m €
  fc neal maupay* 11.8m €
  dl ruben vinagre -s lizbon kira-

  takımdan ayrılan kayda değer isimler:
  aml/ss (bkz: richarlison de andrade/@ceyar i kim vurdu)(26) tottenham 58m €
  dmc (bkz: allan marques loureiro/@ceyar i kim vurdu)(32) arap emirlikleri al-wahda fc bedelsiz
  st (bkz: cenk tosun/@ceyar i kim vurdu)(31) bjk bedelsiz
  dr jonjoe kenny (25) hertha berlin bedelsiz
  amc dele alli (26) -bjk kira-
  dmc jean-philippe gbamin (27) -trabzon kira-
  mc andre gomes (29) -lille kira-
  mc fabian delph (33) kontrat sonu serbest kaldı.
  amc (bkz: gylfi sigurdsson/@ceyar i kim vurdu)(33) çocuk tacizi davasından zaten geçtiğimiz sezon kadroda yoktu. kontratı bitince takımla ilişiği kesilmiş oldu.

  premier lig takımları bonservislere totalde 2.2 milyar € harcayarak 'dünya yerel lig yaz transfer sezonu harcama rekoru' kırdığı, gelen giden oyuncu bonservis dengesi sonucu premier ligde
  2 takımın (man utd - chelsea) 220m €+,
  4 ekibin (west ham - nottingham forest) +150m €+,
  7 kulübün (newcastle - tottenham - arsenal) 100m €+,
  9 takımın (wolves - southampton) 70m €+
  harcama yaptığı çıldırmış bir rekabet ortamında, everton yönetimi transfere 20m € bütçe ayırdı.

  ne diyeyim, yönetim sportif başarıdan iyice vazgeçmiş gözüküyor.

  takımın tartışmasız en büyük yıldızı, brezilya milli takım oyuncusu forvet richarlison de andrade tottenham'a satıldı. yönetim ise ileri uçta joga bonitocu oyuncunun yokluğuyla oluşan derin boşluğa, kaliteli bir takviye yapma gereği duymadı. camia evladı 21'lik yıldız adayı aml anthony gordon'a çok güveniyorlar, tamam ama kulübün ileri hattı hala premier lig için averaj altı. yetersiz amrl demarai gray ve vasat forvet neal maupay'la avrupa bileti kovalanamaz.

  onun dışında ingiliz milli takım havuzu oyuncuları james tarkowski ve conor coady transferleriyle muhteşem bir defans merkezi kurdular.
  merkez ortasahada da yüksek potansiyelli amadou onana (21) harika bir takviye oldu.
  tecrübeli dmc idrissa gueye kısa vade için iyi transfer.
  kazma kanat alex iwobi'nin de, merkez oyunculuğa evrilince saha içindeki verimi çok arttı.
  anlayacağınız merkez ortasahada da işler yolunda gidecekmiş gibi görünüyor ama dediğim gibi takımın ofans hattı çok pert.

  ----- 2022/23 everton kadrosu -----

  td frank lampard

  gk (bkz: jordan pickford /@ceyar i kim vurdu)(28) *
  gk (bkz: asmir begoviç/@ceyar i kim vurdu)(35)

  dc (bkz: james tarkowski/@ceyar i kim vurdu)(30) -yeni transfer- **
  dc (bkz: conor coady/@ceyar i kim vurdu)(29) -yeni transfer- **
  dc (bkz: michael keane/@ceyar i kim vurdu)(30)
  dc (bkz: yerry mina /@ceyar i kim vurdu)(28)
  dc (bkz: ben godfrey/@ceyar i kim vurdu)(25)
  dc (bkz: mason holgate/@ceyar i kim vurdu)(26)(+)

  dl (bkz: vitali mykolenko/@ceyar i kim vurdu)(23)
  dl/mc (bkz: ruben vinagre/@ceyar i kim vurdu)(23) -yeni transfer-
  dr (bkz: seamus coleman/@ceyar i kim vurdu)(34)(kaptan)
  dr (bkz: nathan patterson/@ceyar i kim vurdu)(21)

  dmc (bkz: amadou onana/@ceyar i kim vurdu)(21) -yeni transfer- *
  mc (bkz: alex iwobi/@ceyar i kim vurdu)(26) *
  mc (bkz: idrissa gana gueye/@ceyar i kim vurdu)(33) -yeni transfer-
  dmc (bkz: james garner/@ceyar i kim vurdu)(21) -yeni transfer-
  mc (bkz: tom davies/@ceyar i kim vurdu)(24)
  dmc (bkz: allan marques loureiro/@ceyar i kim vurdu)(32)
  mc (bkz: abdoulaye doucoure /@ceyar i kim vurdu)(30)

  aml/ss (bkz: anthony gordon/@ceyar i kim vurdu)(21) **
  aml (bkz: dwight mcneil/@ceyar i kim vurdu)(23) -yeni transfer-
  amrl (bkz: demarai gray/@ceyar i kim vurdu)(26)
  amr (bkz: andros townsend/@ceyar i kim vurdu)(31)

  fc (bkz: dominic calvert-lewin/@ceyar i kim vurdu)(25)
  fc (bkz: neal maupay/@ceyar i kim vurdu)(26) -yeni transfer-
  fc (bkz: salomon rondon/@ceyar i kim vurdu)(33)

  --- takım yıldızları ---
  bir kaç ay sonra oynanacak kasım 2022 dubai dünya kupası için, milli takım stoper havuzunun içinde ciddi ciddi opsiyon olarak düşünülen kiralık conor coady ** ve tecrübeli stoper yeni transfer james tarkowski **
  aml/ss anthony gordon (21) ve dmc yeni transfer amadou onana (22) patlama yapması beklenen genç yetenekler.
  gk ingiltere milli takım kalecisi jordan pickford
3 entry daha
hesabın var mı? giriş yap