şükela:  tümü | bugün soru sor
 • irvin yalomun hastası ginny elkin ile yaptıkları psikoterapinin her iki taraf açısından bakışıyla düzenlenmiş kitabı.

  birlikte ginny nin gerçek hayatı sayesinde çıktıkları serüvenin başında ve sonunda ön ve son sözleri bulunuyor.

  ginny 23 yaşında genç ve kaybolmuş bir kadındır kendi içinde. irvin'in onu ilk gördüğünde ki tarifi ;"içbir yeri birbirine uymayan kıyafetleri öyle ayrıydı ki sanki her an birbirinden teker teker ayrılacaklardı" şeklindedir.

  toplu terapilerin bir sonuç vermediği ve bu nedenle bireysel terapiye irvin ile başlayan ginny'nin yaşamı ve bunun hem kendi hem de doktoru açısıyla görünüşünün anlatıldığı psikoterapi edebiyatına ait değerli bir yapıt.
 • genç, yetenekli yazar ginny elkin ile psikiyatr irvin yalom özel seanslara başlarlar ve seanslara dair ayrı ayrı günlükler tutmaya karar verirler. böylece, psikiyatr ve hasta ilişkisinin nasıl bıçak sırtında geliştiğini gözler önüne seren ilk kitap ortaya çıkar. özel izlenimlerin kaydı, yavaş yavaş iki insanın güç ve güçsüzlüklerini sergiledikleri bir sahneye dönüşür. bir başkasının terapi seansında bulunmanın nasıl bir şey olduğunu ya da psikoterapinin ne derece başarılı olduğunu merak eden herkes için ufuk açıcı bir çalışma. şu anda terapi görmekte olan bir kimse için belki de pek rahatlatıcı olmayacaktır bu kitap, çünkü her şeyi iki tarafın da bakış açısıyla anlatıyor. fakat terapide masanın önünde ve arkasında olmak arasındaki farkı merak eden entelektüel akıl için, ginny'nin kendisi hakkında giderek daha bilinçli hale geldiğini görmek öğretici olabilir. her gün biraz daha yakın, zorlayıcı ama, bu çabaya fazlasıyla değen bir okuma sunuyor.
 • irvin yalom'un ilginç kitabı...kitapta okunanlar aynı olayların, aynı yaşanmışlıkların ayrı ayrı günlüklerini tutan iki insanın kaleminden size aktarılanlar... aynı olayın iki insana hissettirdiği farklı düşünceler, yanlış anlamalar, farklı bakış açıları...
 • "ölüm ne kadar uzakta?" sorusuna potansiyel cevap
 • edebiyat profesoru esi marilyn yalom'un terapide tutulan bu gunluklerin edebi deger tasidigini dusunmesi ve bunlari toplamaya karar vermesi uzerine kitap ortaya cikmis.
 • içinde freuda göndermeler olan kitaptır.şayet ginnynin rüyalarını anlatışı ve irvin yalom'un buna yaklaşımı freudu neredeyse her konuda destekler.
  ginnynin mutlu sona kendi ayakları üzerinde ermesi ise terapinin olumlu etkisinden çok tesadüf gibidir.gene de varolmanın dayınılmaz hafifliğinde bulunan follisi sevenlerin okumakta zorlanmayacağı,o ne dedi ben ne anladım tadındaki metinler topluluğudur.
 • kitap, terabi sürecinin terapist ve hasta bakış açısıyla ikili olarak gelişiyor. bunların değiştirilmemiş, doğal raporlar olması insana çok şey katıyor. hem yalom'da, hem de ginny'de varolan yazma ve benzetme becerisi ve ikisinin de samimiyeti sayesinde çok daha keyifli bir hale geliyor.

  özellikle yalom'un açıklığı insanı şaşırtıyor. hem inişleri, hem çıkışları anlatması, hiçbir şeyden kaçmaması, kaçtıklarını da açıklaması, en sonunda yardımcı olup olmadığı kapısını oluyucuya bırakması, bu konuda iyimser yorumları olmasına rağmen net bir şey söylememesi çok etkilyici

  -ginny'nin geçmişini incelemiyor. çoçukluğunu ailesii irdelemiyor. buna karşı direniyor. bunun için çok açıklayıcı ve bence doğru bir cümle var:

  "geçmişin determinist itiilişleriyle itildiğimiz kadar geleceğin mıknatısıyla da çekilebiliriz"
 • okurken insanda "allahım şu kitap bitse de kurtulsak" hissi uyandıran ama bir yandan da "belki ileriki sayfada bir şeyleri bir yerlere bağlar" diye umutla bekleyebileceğiniz bir kitap.

  seansların aktarımında edebi bir yan göremedim açıkçası; sadece böylesi bir terapinin kitaplaştırılmış olması okunuşunu ilginç kılabiliyor. bir de üç kuruşluk benzin parasının insanın ruh sağlığına bu kadar etki ediyor olmasına içlenip daha neleri dert etmek zorunda kalıyoruz bu tuhaf dünyada diye düşündürüyor.

  sanki kimse iyileşmiyor, herkes olduğu gibi yaşamaya devam ediyor; sadece katlanmayı ve biraz da baş etmeyi öğreniyorsunuz yalom'la.

  sonra her şey eskisi gibi oluyor.
 • terapistle hasta arasındaki farkları cömert bir dürüstlükle sunan kitap.

  (bkz: yalom)
 • irvin yalom'un yavas ilerleyen, su ana dek diger okudugum kitaplari kadar icine almayiveren, ya da sonuna dek oyle oldugunu zannettiginiz kitabi. bence yine cok basariliydi, bana kendi hayatimla ilgili harika icgoru noktalari sagladi, bazen bir cumleye bakip uzun uzun dusundum, bazen icimi acitti, bazen empati yapamadim.

  bence terapist / danisan iliskisi irdelenmesi acisindan essiz bir kitap, iyi ki yayinlamayi secmisler.

  --- spoiler ---
  ozellikle karl'in da geldigi sondan ucuncu ve dorduncu seans muthis etkiledi beni. karl'i hep ginny'nin gozlerinden goruyoruz, dinliyoruz, dolayisiyla boyle bir figurde kitabin sonunda, hem de sagolsun yazdigi raporlarla tanimak... bence harikaydi.

  'baskalarina da boyle mi davraniyorum, yoksa sadece ginny'e mi, ve eger ikincisiyse ondan ayrilmam gerekecek...' diyor raporunda bir yerde karl, uzerinde uzunca dusunulesi.
  --- spoiler ---