şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beatlesin 1964 kaydi, 2 dakikalik kisacik bir parçasi;

  when i'm walking beside her
  people tell me i'm lucky
  yes, i know i'm a lucky guy
  i remember the first time
  i was lonely without her
  can't stop thinking about her now

  every little thing she does
  she does for me, yeah
  and you know the things she does
  she does for me, woo

  when i'm with her i'm happy
  just to know that she loves me
  yes, i know that she loves me now
  there is one thing i'm sure of
  i will love her forever
  for i know love will never die

  every little thing she does
  she does for me, yeah
  and you know the things she does
  she does for me, woo

  every little thing she does
  she does for me, yeah
  and you know the things she does
  she does for me, woo
  every little thing
  every little thing
 • beatles for sale albümüne ait, lennon / mccartney imzalı the beatles parçası. (bkz: 1964) (bkz: northern songs)
 • yes de ilk albumunde coverlami$tir bu $ahane $arkiyi.
 • bir j-pop* grubu.
  (bkz: time goes by)
 • her şey bundan uzun zaman önce, 1996'da, avex trax prodüktörlerinden mitsuru igarashi'nin kendisinin klavyede yer alacağı iki kişilik bir grup kurma kararı ile başladı. bayan vokalist adayları arasından solo kariyer yapmak için uğraşan (ya da cebelleşen) eski bir the kuro buta all-stars üyesi (başka bir morning musume türevi işte) henüz genç bir kız ön plana çıkıyordu ki bu 1.60'lık kaori mochida'dan başkası değildi.

  kaori'yi dinledikten sonra igarashi, kendi deyimi ile, bu henüz lise öğrenimi devam eden ve çocukluğunda aktris olarak birkaç rol de kapmış kızın güçlü ve tatlı sesi karşısında diyecek bir şey bulamaz ve teklifini sunması ile kaori artık bir "every little thing" üyesi olarak japonya'nın en çok bilinen sanatçılarından biri olmaya yükselecek kariyerine başlaması bir olur.

  igarashi, ilk çalışmalarında gitarist arkadaşı ichiro ito'dan yardım ister. kaori ve igarashi ikilisi; itou'nun da yardımı ile, bestesi, prodüksiyonu… kısacası her zerresi igarashi'nin emeğinden geçen ilk single'ları 'feel my heart'ı müzik piyasasına sunarlar (acaba yayınlarlar mı deseydim sayın okur?). velhasıl, beklenenden fazla ilgi gören single'ın ardından; itou da kalıcı olarak ikiliye katılmaya karar verir. ikili olarak kurulan 'every little thing' uzun süreli bir üçlü birliktelikte devam edecektir.

  every little thing (elt) ilk albümleri 'everlasting' ile 2 milyon (iki tane bir milyon !!) satarlar, kısa bir süre sonrasında ise dördüncü single'ları 'for the moment' ile oricon sıralamasında zirveyi göreceklerdir. ve böylelikle yıllarca yan gelip yatsalar dahi silinmeyek bir isim olarak hafızalara kazınırlar.

  tabii ki elt böyle yapmaz ve ertesi sene (kurulduktan sadece iki sene sonra) grup 'time to destination'ı yayınlar ve 1998'de japonya'nın en çok satan albümü olur (üç buçuk milyon adet!!!). bu albüm halen de toplamda en çok saten every little thing albümü olma özelliğini korumaktadır.

  2000'de yayınlanan üçüncü albümleri 'eternity'nin ardından mitsuru igarashi, avex trax'taki prodüktörlük kariyerine devam etmek için gruptan ayrılır ve böylelikle every little thing, başta da planlandığı gibi bir 'duo', ikili olarak devam edecektir. ilginç olan ise, bu ikilide, kurucunun yer almayışı olacaktır.

  bu noktadan sonra grubun çizgisinde ciddi bir değişim görünür ve pop-rock'tan akustik bir soft rock tarzına geçiş yaşanır (zaten itou'nun aşırı derece sakin çehresine bakınca insan pek de şaşırmıyor bu değişime. gerçekten de elt'in en güzel –tabii ki bana göre- eserlerini derlediğimde büyük kısmının 2001 öncesine ait olduğunu gördüm).

  igarashi'nin yer aldığı son parça 'sure'un ardından, 2001'de elt yeni tarzı ile muhteşem bir başlangıç yapar: 1 ocak 2001'de raflarda yerini alan 'fragile' single'ı sadece o yıl 850.000'e yakın satacaktır! (gerçekten de güzel şarkıdır ama, şimdi düşündüm, itou'nun da hakkını yemeyelim).

  2004'teki son albümleri 'commonplace', elt'in en az saten (313.000) albümü olunca bu ballad-akustik stil daha fazla da tutmayacaktır ve ikili popülerliğini gittikçe yitirecektir.

  bu dönemdeki en kayda değer başarıları ise 2004'teki 'koibumi / good night'ın grubun en çok satan single'ı olması (tabii bu değerlendirmeler every little thing için, onların seviyesi üzerinden. yoksa bunlar için burun kıvırdığımız rakamları gerek burada ülkemizde, gerekse de japonya'da bulunca 'yahu arkadaş ne sattık be' diyecek yüzlerce grup buluruz).

  2004'ten sonra every little thing'in kaybettiği popülariteyi bir başka bay-bayan ikili alacaktır: do as infinity (lakin bu elemanlar geçen sene (2007) gözyaşlı, salya-sümük bir konser verip dağılmıştır, elt ise halen dimdik ayaktadır. dai de güzel eserlere imza atmıştır tabii ki, haklarını verelim).

  grup hakkındaki hoşuma giden noktalardan biri derleme şarkılarından oluşan albümlerinin iddialı isimleridir: "every best single". yine kaori'nin masum duruşu, sakin yüz ifadesi allı-pullu ve parlak kıyafetlerde görmeye alıştığımız pop sanatçılarını düşününce (ballad bile söylüyor olsalar) insana biraz garip geliyor, hatta tanıdıklık uyandırıyor. bir de every little thing için, bende şöyle bir imaj oluştu, bu insanlar bu işi popüler olmak için veya "en çok nasıl satarız acaba?" kaygısı ile değil; meslek olarak benimseyerek yapıyorlar; bu da aradan geçen 12 yıllık süreçte zaman "kimler geldi kimler geçti" dedirtirken, eski şaşaalı günlerini yaşamasalar da kaoru-itou ikilisini halen bilinen, hatırlanan ve saygı duyulan bir isim olarak insanların zihninde tutuyor (uuzuun cümle, evet, elt bunu hak ediyor).

  albüm ve single kapakları ise ayrı bir güzeldir. bağrı açık itou ve arkasında koltuğun kenarına ilişmiş şuh bakışlı kaoru tiplemesi yoktur, sade, sakin ve belli ki üzerinde çalışılmış, düşünülmüştür. en beğendiğim kuşkusuz every best single 2'de masasının başında ramenini yiyen kaoru'dur (uzun saç yakışıyor gerçekten). accoustic latte'da loş odada gölgelerin arasında oturan kaoru, everlasting'deki otobüs yolcuları, graceful world'daki masum, many pieces'taki çocuksu tebessüm, kimi no te'deki 'saksıdaki ayçiçeği sulayan kız'…

  grubun, son yıllarda albümlerinin 100.000, singlelarının ise 30.000 gibi geçmişine oranla düşük rakamlarda kalması ise biz elt hayranları için burkucu ve umarız ki bu rakamlar ikiliye "artık tamam, unumuzu eledik, eleğimizi astık" dedirtmez.

  5 mart 2008'de grup 'door' albümünü çıkarttı. 'beyond the sea'den lex'in albümü incelerken yazdığı gibi, "hate how good every little thing's instrumental tracks are because they could make such awesome full-length songs." grup, door ile oricon'da haftalık sıralamada ikinci sırayı buldu, belki bu bir kıvılcım olabilir, kim bilir?

  yazarın tavsiyeleri: azure moon, country road, future world, time goes by, pray, who cries for me, water(s), tümden every best thing 2 albümü, hifi message. ayrıca farklı versiyonları için de cyber trance ve super eurobeat derlemelerine de bakmanız lazım.

  bu grubu sevenler bunları da sevebilir gibi: do as infinity, day after tomorrow, globe, tackey & tsubasa, w-inds.

  *cafebunka için yazdığım eski tarihli bir yazı olup, sitede açılış bayağı gecikince daha da eskimeden buraya aktarılmıştır.
 • chaka khan'ın muhteşem şarkısı
 • rosey'nin söylediği love şarkısında da geçer. every little things gonna be all right... diye gider.
 • röyksopp & robyn ortak çalışması.
 • bir de şöyle bir şey var: (bkz: every little thing she does is magic)