şükela:  tümü | bugün
  • everyday carry her gün üzerinizde taşıdığınız eşyalar için kullanılan bir terimdir. kısaca edc denen bu kavram günümüzde bir kültür haline dönüşmüştür ve bunun hakkında çeşitli forumlar, bloglar vs. pek çok kaynağa ulaşmak mümkündür. edc konusuna meraklı kişiler bunun için rahat taşınabilir (genellikle su geçirmez olanlar tercih edilir) ve ergonomik çantalar tercih etmektedir. bu çantaların muhteviyatı çok ilginç olabilir örneğin kurşun kalem, not defteri, prezervatif, el feneri, yağmurluk ve düdük gibi nesnelerden teleskopik jop, çakı ve ruhsatı olanlar için tabancalara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.
  • çakı, cüzdan, not defteri, saat, anahtarlık gibi aksesuarlar ile aranızda duygusal bağ oluşturan hobi. rastgele internette dolaşırken rastladım ve o zamandan sonra bende de küçük bir koleksiyonerlik isteği oluştu, tek elle açılan çakılar, multitool'lar, cüzdanlar, deri aksesuarlar, anahtarlıklar fakat türkiyede bir çoğunu bulmak neredeyse imkansız. (bkz: field notes)
  • her gün üzerimizde taşıdığımız eşyalar anlamındadır. ancak sanırım zamanla biraz anlam kaymasına uğrayarak zor durumda kaldığımızda işimize yarayacak eşyaları en pratik, hafif ve ucuz şekilde bir arada taşıma manasına evrilmiştir.

edc çantalarının olmazsa olmazları çakılar, multitoollar, basit ilk yardım kitleri, çakmak ve magnezyum çubukları gibi ateş başlatıcılar, paraşüt ipleri, fenerler vb. aletlerin en az yer kaplayan versiyonlarıdır.
  • youtube'da bu konuda yüzlerce video var ve ben bunları izlemekten gereksiz bir keyif alıyorum.

sonunda ben de yaptım.

http://macheteklonu.blogspot.com.tr/…la-ilgili.html
  • içeriğine bakarak sahibi hakkında ışık hızıyla fikir edinebileceğiniz hede..

çoluk çocuğun elinde oyuncak olan bushcraft gibi yeni çağın "popüler" ilgi çekme yöntemlerinden biri olan edc'yi; her meslek grubuna, her yaşam tarzına, her gelir düzeyine ve her coğrafyaya uygun şekilde ciddiyetle anlatan-uygulayan pek bulunmadığı için yeni yetmelerin özenti nesnesi olmaktan öteye gitmesi şimdilik pek de kolay değil..
  • bilumum havalı ve pahalı ıvırzıvırdan önce; fit/sağlıklı bir vücutla birlikte, karşılaşabileceğiniz her türden sorunu zor şartlar altında çözme azmine sahip bir kafa yapısı* gerektirir..

bu işte malzeme ikinci derecede önemlidir..