• everyday carry her gün üzerinizde taşıdığınız eşyalar için kullanılan bir terimdir. kısaca edc denen bu kavram günümüzde bir kültür haline dönüşmüştür ve bunun hakkında çeşitli forumlar, bloglar vs. pek çok kaynağa ulaşmak mümkündür. edc konusuna meraklı kişiler bunun için rahat taşınabilir (genellikle su geçirmez olanlar tercih edilir) ve ergonomik çantalar tercih etmektedir. bu çantaların muhteviyatı çok ilginç olabilir örneğin kurşun kalem, not defteri, prezervatif, el feneri, yağmurluk ve düdük gibi nesnelerden teleskopik jop, çakı ve ruhsatı olanlar için tabancalara kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.
  • çakı, cüzdan, not defteri, saat, anahtarlık gibi aksesuarlar ile aranızda duygusal bağ oluşturan hobi. rastgele internette dolaşırken rastladım ve o zamandan sonra bende de küçük bir koleksiyonerlik isteği oluştu, tek elle açılan çakılar, multitool'lar, cüzdanlar, deri aksesuarlar, anahtarlıklar fakat türkiyede bir çoğunu bulmak neredeyse imkansız. (bkz: field notes)
  • bilumum havalı ve pahalı ıvırzıvırdan önce; fit/sağlıklı bir vücutla birlikte, karşılaşabileceğiniz her türden sorunu zor şartlar altında çözme azmine sahip bir kafa yapısı* gerektirir..

bu işte malzeme ikinci derecede önemlidir..
  • youtube'da bu konuda yüzlerce video var ve ben bunları izlemekten gereksiz bir keyif alıyorum.

sonunda ben de yaptım.

http://macheteklonu.blogspot.com.tr/…la-ilgili.html
  • "her gün yanınızda taşıdığınız kişisel eşyalar" olarak türkçeye çevirebileceğimiz bir kavramdır. everyday carry (edc) kavramını hiç duymayan insanların bile mutlaka sürekli yanında taşıdığı kişisel eşyaları vardır. bunlar kişinin yaşına , mesleğine ve kişisel eğilimlerine göre farklılık göstermekle birlikte çağımızda temel edc eşyaları cep telefonu, anahtarlık, cüzdan ve saat olarak sayılabilir. bu temelin üzerine gözlük, çakı, fener, düdük, termos, pusula, kalem, defter, notebook, tablet, powerbank ve sair eşyalar eklenebilir.

her gün yanınızda taşıdığınız kişisel eşyalar ne olursa olsun, 2 temel kurala sadık kalmak gerekir.

birinci temel kural özellikle çakı, fener, düdük gibi zor durumlarda kullanabileceğiniz malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. bu tür malzemelerin replikasını veya ucuz olanlarını almak günün birinde kullanmanız gerektiğinde ve başarısızlıkla sonuçlandığında telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir.

ikinci temel kural sahip olduğunuz tüm malzemelerin usulüne uygun olarak nasıl kullanıldığını bilmektir. en iyi, en kaliteli malzemelere sahip olsanız bile gerektiğinde kullanamadığınızda bir önemi yoktur.
  • günlük taşınan ekipmanların bütününe gavurların verdiği isim.

herkesin farklı yorumladığı, benimse gündelik hayatı idame çantası adını verdiğim ve bu perspektifle, güvenlik kültürü yaklaşımı ile hazırladığım günlük taşıma çantamın içeriğini, nasıl bir manyak olduğumu insanlar daha net anlayabilsin diye aşağıya linkini bıraktığım videoda anlattım.

video
  • her gün üzerimizde taşıdığımız eşyalar anlamındadır. ancak sanırım zamanla biraz anlam kaymasına uğrayarak zor durumda kaldığımızda işimize yarayacak eşyaları en pratik, hafif ve ucuz şekilde bir arada taşıma manasına evrilmiştir.

edc çantalarının olmazsa olmazları çakılar, multitoollar, basit ilk yardım kitleri, çakmak ve magnezyum çubukları gibi ateş başlatıcılar, paraşüt ipleri, fenerler vb. aletlerin en az yer kaplayan versiyonlarıdır.
  • kişinin her gün üzerinde taşıdığı kolay erişimde bulunan teçhizatın genel adı. özellikle amerika´da ayrı bir kültür olmuştur. türkiye´de kısıtlı imkanlara rağmen leatherman çakımı(penseli çakı-multitool) ve ledlenser fenerimi üzerimden eksik etmem. faydasını çok gördüm.
  • bir bilgi teknolojileri danışmanı olarak kesinlikle lenovo thinkpad'dir.
hesabın var mı? giriş yap