şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2016'da başlayan küresel hisse senedi rallisinin tüm varlıklara sirayet etmesiyle oluşan balon. amerikan varlıkları başı çekse de bu dolaylı yoldan tüm dünya büyümesine ve varlıklarına etki ediyor. ama başı amerikan borsaları çekiyor. en son trump juncker zirvesinden sonra düzeltme yapmadan yeni zirve yapan nasdaq da üstüne tuz biber oldu. durumu şu twit güzel özetliyor. ne zaman patlayacak hep beraber izleyeceğiz. sorun her şey şişiyorsa para nereye gidecek?
 • david stockman'ın yayını temel alınarak güzel bir yazı olmuş. daha önce faang özelinde bundan bahsetmişlerdi. yazı özetle yatırımcı için "en iyi yatırım" seçenekleri tükenmesi, balonun patlamasının sinyali olarak anlatılmış. ama temelde basılan bu kadar paranın geri dönüşünün tahmin edildiği gibi yavaş yavaş değil bir balon gibi patlamasıyla sonuçlanacak olması. amerikalı'ların %52'si hisse senedi sahibi. bu hacim sadece amerikalıları değil tüm dünyadaki emeklilik fonlarının amerikan borsalarına akmasına sebep oluyor. türkiye'de bile %25'i nasdaq olan fonlar var.

  işin garibi bir anda bu balona en büyük katalizör adayı türk lirası olması. 3 büyük avrupa bankasının türk bankaları hissesi sahibi olması, 2008 krizinin zararlarını halı altına süpüren avupa'yı vurması düşünülüyor. zaten bu 3 bankaya short açan ünlü traderları okuduk. avrupa'dan tüm dünyaya yayılması ise çok kolay. dünya 2008'den olduğundan daha çok birbirine bağlı. avrupa'daki 1 bankanın batması domino etkisi yaratarak tüm emeklilik fonlarında büyük değişiklik yaratacaktır. zaten sıra en alttaki bireysel yatırımlara geldiğinde çılgınlık tavan yapar. dotcom krizi bunun çok güzel örneğidir. bu sefer 2008 bailout'u gibi dünya ekonomisini kurtaramayabiliriz.
 • hedge fonu yöneticisi ray dalio'nun bu hafta duyurduğu a template for understanding bıg debt crıses adlı yeni kitabında dünyanın yüzyüze olduğu yeni borç krizini anlatmış. kitapta dünyanın yaşadığı hemen hemen her kriz analiz edilmiş. ağırlıklı olarak 2008 krizini rakamlarla ortaya koymuş. zerohedge 10 başlıkla kitabı özetlemiş.

  aşırı ve yetersiz borç arasındaki dengeleme doğru yapılmadığı sürece dünya 15 yılda bir krize gideceği açık olduğu ifade edilmiş.

  çözüm olarak ekonominin krizde olmadığı dönemlerde politika yapıcıların deflasyonist güçlerin enflasyonist güçlerle dengelenmesi. aslında fed ecb boj gibi küresel ekonomiye yön verenler şu an bunu yapıyor. ama dalio bunu kriz patladığı zaman değil yani 2008'de değil de ekonominin normal işlediği ve borçların bu kadar şişmediği ortamda yapılmasını önermiş.

  dalio göre ayrıca çıkacak borç krizlerinde likiditeyi artırmak ve garantiler vermek(bailout) gibi ani tepkiler vermek durumu daha da
  kötüleştiriyor.

  ayrıca dalio'ya göre 2 yıl içine yeni bir borç kaynaklı global kriz yaşayacağımızı, fed'in borçları ödeyebilmek için tekrar piyasaya dolar pompalayacağı ve doların değerini düşüreceğini iddia ediyor.

  amerikan şirketlerinin borçluğunu hatırlatan şu grafiği de bırakalım şuraya.

  bu arada kitabı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. geçmiş krizler ve güncel krizler hakkında detaylı grafikler var. özellikle italya'nın mevcut durumu hakkında kitaptaki veriler güzel bir kaynak.
 • en once hangi balonun patlayacagi konusunda merakladirandir. borsa mi , konut mu , para birimi mi ?

  bence hala bir tetikleyici mekanizma ve daha fazla stres birikmesi olmasi lazim. su an yatirimci hala us borsasina akitiyor paralari. diger ulkelerden kacan para us borsasinda bulusuyor. sanki bir sure daha bu devam eder. belki fed faizler %3 e gelene kadar falan.
 • dalio'nun kitabından sonra eski fed başkanı yellen'in makalesi tuz biber olmuş. yellen "boom" olarak adlandırmış. ve fed'in olası krize dair güvence vermesini önermiş. bu tavsiyenin eski fed başkanından gelmesi ise oldukça enteresan. zira bono piyasası 2018 yılında bu hale gelmedi.