şükela:  tümü | bugün
  • 2016'da başlayan küresel hisse senedi rallisinin tüm varlıklara sirayet etmesiyle oluşan balon. amerikan varlıkları başı çekse de bu dolaylı yoldan tüm dünya büyümesine ve varlıklarına etki ediyor. ama başı amerikan borsaları çekiyor. en son trump juncker zirvesinden sonra düzeltme yapmadan yeni zirve yapan nasdaq da üstüne tuz biber oldu. durumu şu twit güzel özetliyor. ne zaman patlayacak hep beraber izleyeceğiz. sorun her şey şişiyorsa para nereye gidecek?
  • david stockman'ın yayını temel alınarak güzel bir yazı olmuş. daha önce faang özelinde bundan bahsetmişlerdi. yazı özetle yatırımcı için "en iyi yatırım" seçenekleri tükenmesi, balonun patlamasının sinyali olarak anlatılmış. ama temelde basılan bu kadar paranın geri dönüşünün tahmin edildiği gibi yavaş yavaş değil bir balon gibi patlamasıyla sonuçlanacak olması. amerikalı'ların %52'si hisse senedi sahibi. bu hacim sadece amerikalıları değil tüm dünyadaki emeklilik fonlarının amerikan borsalarına akmasına sebep oluyor. türkiye'de bile %25'i nasdaq olan fonlar var.

    işin garibi bir anda bu balona en büyük katalizör adayı türk lirası olması. 3 büyük avrupa bankasının türk bankaları hissesi sahibi olması, 2008 krizinin zararlarını halı altına süpüren avupa'yı vurması düşünülüyor. zaten bu 3 bankaya short açan ünlü traderları okuduk. avrupa'dan tüm dünyaya yayılması ise çok kolay. dünya 2008'den olduğundan daha çok birbirine bağlı. avrupa'daki 1 bankanın batması domino etkisi yaratarak tüm emeklilik fonlarında büyük değişiklik yaratacaktır. zaten sıra en alttaki bireysel yatırımlara geldiğinde çılgınlık tavan yapar. dotcom krizi bunun çok güzel örneğidir. bu sefer 2008 bailout'u gibi dünya ekonomisini kurtaramayabiliriz.