şükela:  tümü | bugün
 • michelle yeoh'un başrolünde olacağı bilim kurgu macera komedi filmi. a24 yapımı filminin diğer başrol oyuncuları stephanie hsu , james hong, ke huy quan ve jamie lee curtis. çinli bir göçmen, sürdürebileceği hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek dünyayı tek başına kurtarabileceği bir maceraya sürüklenir. ne yazık ki, kendini çoklu evrenin sonsuz dünyalarında kaybolmuş bulduğunda bu onu daha da büyük bir maceraya sürükler.

  edit: fragman
 • fragmanı epey heyecanlandırdı beni, ne zamandır böyle garip duygular hissetmemiştim. bayılıyorum şu konseptteki filmlere.
 • fragmanda ne oluyor, bitiyor bilmiyorum ama acayip sevdim. çok iyi görünüyor.

  hiç alakası yok ama otostopçunun galaksi rehberi'ni anımsattı nedense.
 • son zamanlarda kendine has filmleriyle çok beğendiğim a24'ün yeni filmi. michelle yeoh, yine bildiğimiz sempatiklikte. fragmanı, merakla beklemeye sebep oldu.
 • the adam project'e 9 puan veren ign'nin 10 verdiği film.
 • everything everywhere all at once (her şey her yerde aynı anda), ailesi ve işiyle sıradan bir hayata sahip olan evelyn'in, bir anda tüm çoklu evrenlerdeki benliklerine vakıf olması ve evreni kurtaracak yegane gücün kendisi olduğunu keşfetmesiyle gelişen olayları konu ediniyor.

  vizyon tarihi: 8 nisan 2022
  ithalatçı: birfilm
  türkiye dağıtım: birfilm
  tür: macera, komedi, bilim-kurgu, fantastik, aksiyon
  yapım yılı: 2022
  süre: 140 dakika
  ülke: abd

  filmin konusu:

  “vergilerini bir türlü bitiremeyen bitkin bir çinli göçmen kadın, dünyayı kurtarması gereken çılgın bir maceranın içine çekilir.

  bunu ancak, sürdürebileceği hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek yapabilir.”

  yönetmen: dan kwan, daniel scheinert
  oyuncular: michelle yeoh, jamie lee curtis, jenny slate, stephanie hsu, ke huy quan, james hong, harry shum jr., audrey wasilewski, andy le, anthony molinari, peter banifaz, amanda, brian le, d.y. sao, pablo ramos, emmett ferguson
  senaryo: dan kwan, daniel scheinert
  görüntü yönetmeni: larkin seiple
  müzik: son lux
  kurgu: paul rogers

  vizyon tarihi: 8 nisan 2022

  filmin altyazılı fragmanını buradan izlemek mümkün.

  filmin altyazılı 2. fragmanını buradan izlemek mümkün.
 • son çıkan filmlerine bakınca a24'ün ne kadar iyi yapımlar ortaya koyduğu apaçık ortada. bu filmin aksiyon, bilimkurgu türünde olması bu yüzden şahsımı heyecanlandırıyor. fragmanı da ayrı bi olay.

  şu an;

  imdb: 8.9/10
  rotten: 97/100
  metascore: 81/100
  letterboxd: 4.6/5

  balon mu değil mi göreceğiz. puanlara bakılırsa 2022'nin en iyi filmlerinden birisi olacak gibi görünüyor. izlendikçe düşecek tabii bunu da hesaba katalım.
 • rick and morty'nin ciddi versiyonu gibi görünen film. güzele benziyor.
 • üst edit: yav şu film gurusuna bi cevap vereyim dayanamadım (bkz: #136075995). seni kim hangi film iyi hangi film kötü diye karar verme mertebesine koydu? şu filmi izleyen beğenen herkes mal, sadece sen uzmansın he mi? neymiş sağdan soldan etkilenmişiz de filmi o yüzden beğenmişmişiz. bizim yaşımız, mesleğimiz, sinemaseverliğimiz falan önemli değil, biz bir grup salak olarak sırf millet beğendi diye gidip filmi beğeniyoruz çünkü gerizekalıyız, bu arkadaş gibi büyük resmi (!) göremiyoruz. o öyle değil, o görmüş ve gelmiş bizi aşağılıyor. bu filmi seven diğer gerzekler (!) adına konuşamam ama ben filmi başka sinema instagram sayfasında gördüm, daha ülke ve dünya genelinde tam anlamıyla vizyona girmeden, başka çarşambada gittim izledim beğendim, öncesinde bir eleştiri yazısı falan okumuşluğum yok. tamamen kendi özgür irademle beğendim. saçma sapan yazmış olmak için yazıyorsunuz bazı şeyleri. sanat lan bu sanat! bundan bile herkesin beğenmesi-beğenmemesi gibi bir sonuç çıkartmaya çalışmak dümdüz saçmalıktır. filmi beğenmediysen beğenme, bize ne, ancak filmi beğenenlere siz ne anlarsınız, sırf millet beğendi diye beğeniyorsunuz diye ahkam kesmek nedir ya?

  mükemmel bir film! başka sinema sayesinde izledik, gerçekten bir sinema şaheseri yaratılmış. yani bu filme komedi demek yerine kara mizah dense çok daha yerinde olur. neden varız? bu dünyaya neden geldik? hadi geldik diyelim bu dünyadaki amacımız ne? evrendeki yerimiz ne? başka evrenler var mı? gibi sorularla bir ebeveynin bir çocuğun hayatını mahvedebilecek en güçlü aday olduğunu çok başarılı bir şekilde harmanlamış film. anlatılmaz yaşanır, gidin izleyin, pişman olmayacaksınız. filme puanım 9/10

  --- spoiler ---

  iki taş (evelyn ve joy) arasındaki konuşma gerçekten ama gerçekten mükemmeldi, o sahneyi yeniden izlemeyi çok istiyorum, diyalog ve sahnenin çekilme yöntemi çok şaşırtıcıydı. ayrıca sosis parmaklı evrenle, çüklerle dövüşmeyle, totoya cisim sokarak evren değiştirmeyle cidden çok manyak bi film yapmışlar. olm nerden aklınıza geldi sosis parmağı? nerden aklınıza geldi birinin burun deliğinden içeri üflemek? bu ayık kafayla yazılacak senaryo değil abi ya kokain çekmişler ya ot içmişler bunu yazarken. rüyalarındaki saçmalıklardan da esinlenmiş olabilirler, hepimiz bazen böyle değişik rüyalar görürüz. bir de ratatouille göndermeleri, rakakun falan çok güzeldi yahu.

  film 3 bölümden oluşuyor, ilk bölüme everything adı verilmiş. ana karakterimiz evelyn’i tanıyoruz burda, o evrende yaşarken nasıl hissettiğini görüyoruz. paralel evrenlerin varlığını ve nasıl işlediğini, büyük bir gücün tüm evreni yok etmek üzere olduğunu görüyoruz. kendi evreninde bir hiç olan evelyn, hayatta istediği hiçbir şeyi başaramamış olmanın ezikliğini yaşıyor. bunun acısını da eşinden ve kızından hatta çevresindeki herkesten çıkarıyor. fakat sonunda bu evrenin kurtarıcısı olduğunun ortaya çıkmasıyla bir anlamda hayat amacını bulmuş olmanın verdiği mutluluğu yaşıyor.

  ikinci bölüm everywhere'de ise evelyn ile kötülüğün simgesi haline gelen kızı joy’un mücadelesini izliyoruz. bu bölümde joy’u tanıyoruz, adı gibi biri hiç değil, hatta tam zıttı joy. evelyn hayatta bir şey olamamış dedik ya, joy olamadığı her şey olsun istemiş evelyn. bunun için onu çok zorlamış ama joy da kendi istediği gibi olmak istemiş, gay olduğunu saklamamış, dövme yaptırmış, kilo almış. aslında kendi olamamış ama annesini kızdırmak için onun olmasını istemediği her şey olmuş. bu anlamda arafta kalmış gibi bir hali var. haliyle bu yüzden de annesiyle toksik bir ilişki geliştirmiş. evelyn öyle zorlamış ki onu, joy’u da hayattan, evrenden her şeyden nefret eden birine çevirmiş. nihilizmin dibine vurulmuş bu bölümde. joy’u çok iyi anlıyoruz bunları izlerken, bir hiçiz bu evrende diyor, ben bu evrende olmasam da olur deyip karadeliğimsi donut’ı yaratmış ama evreni yok etmek için değil aslında kendini yok etmek için. özellikle ebeveyniyle travmatik ilişkisi olan insanlar bu bölümde joy ile bütünleşeceklerdir.

  üçüncü bölüm all at once'da ise baba weymond ile haşır neşir oluyoruz. ailedeki güçlü, baskın anne figürünü aşırı yumuşak sevgi dolu bir baba olarak dengeliyor. kavga etmeyelim, nazik olalım düsturu ile yaşıyor, evelyn’in ünlü versiyonunun yaşadığı evrende evlenmediği weymond ile sinema salonunun dışında ettiği sohbet çok açıktı, bu da benim hayatta kalma yöntemim ben böyle savaşıyorum dedi weymond. aslında evelyn weymond’ın bu yumuşak tavrını çok açık bir zayıflık olarak görüyordu.

  açıkçası sona doğru sevelim sevilelime bağlayarak biraz sönük bitirdiler filmi, çocuğumun hayatının ağzına da sıçarım ama o benim evladım, kurtarmaya çalışırım ama ölüme gidilecekse de beraber gideriz mesajıyla anneliğin altını çizmişler. ama joy da diyor ki tamam anne sen hayatının amacını buldun çok güzel, peki benim çektiğim bunca acı ne olacak? sen şimdi her şeyin farkına vardın diye benim bunca yıldır yaşadıklarım bitmiyor ki, ben yine de yok olmak istiyorum. evelyn başta izin veriyor, kaya olan joy’un uçurumdan yuvarlandığını görüyoruz. fakat sonra evelyn dayanamıyor tabii, anne ya, o rolün gereğini yapıyor, o da kızının ardından atıyor kendini uçurumdan aşağı. bu kısımda mizahtan eser yok denebilir (dövüş sahnesi haricinde, evelyn weymond’ın yöntemiyle dövüşürkenki sahneden bahsediyorum).

  filmin bütününün vermek istedikleri mesaj açık: koca evrende bir hiçiz bari yaşarken sevelim sevilelim, zaten bundan başka elimizden ne gelir ki?

  müzikleri de güzeldi, klasik müzikler kullanılmış çoğunlukla. debussy’nin clair de lune'u gerçekten insanın içine işleyen bir şaheser.

  --- spoiler ---
 • büyük umutlarla cuma günü gideceğim film nolur beni üzme!!!!

  edit: süperdi !
hesabın var mı? giriş yap