• benim için hayatımın en özel şarkısı...

şimdi zamanın lise çağları, parti tarzı bir etkinliğimiz var. gecenin sonlarına yaklaşıyoruz. müzikler de yavaş yavaş slowlaşıyor.* bi tane kız var tabi o zamanlar. en platoniğinden aşığız kendisine. etraf karanlık, gözlerim onu arıyor o kalabalıkta. millet sevgilisini kaptığı gibi piste, dalıyorlar birbirlerinin gözlerinin içlerine... ben ise hala aranmaktayım. partiyi organize eden arkadaşım da durumdan haberdar, kızın lokasyonunu tespit etmiş, bana yetiştiriveriyor. ve bir de ekliyor;

- oğlum bak, gece bitti. son kez bir parça çaldıracam, git dansa davet et şu kızı. sizin için everton i do'yu çaldırıyorum şimdi.

zaten heyecandan ayakları titreyen ben ise bir an irkiliyorum..!

- everton.!!??

gülsem mi ağlasam mı bilemeden, bryan abimiz başlıyor gitarı çalmaya... "kaybedecek bir şeyim yok" deyip, o gazla ilerliyorum kıza ve sadece elimi uzatıyorum o kadar...

evet, dans etmekteyim platonik aşkımla. tabi gecenin sonunda, platonik aşktan terfi ediyorum. 6 sene boyunca sırılsıklam aşık geziyoruz beraber. hep bu şarkıda dans ediyoruz... gülüyoruz, ağlıyoruz. bryan adams bizim için yazmış bu şarkıyı diye avutuyoruz kendimizi... sonunda ne mi oluyor.? aşağıdaki entry ile ilişkili cevabı; biraz hüzünlü sanki.

(bkz: eski sevgilinin evlenmesi/@filippo)

peki arkadaşım; hani şu organizeyi yapan, benim için everton i do!? çaldıran...? onu da kaybediyorum yıllar önce...

ve ben şimdi olduğu gibi, arada sırada bu parçayı dinleyip, gözlerimi doldurup, derin bir yolculuğa çıkıyorum...

kusura bakmayın, bu entry'yi bu şekilde yazmazdım da winamp'ım shuffle'ım bana yaklaşık 2000 parçalık koleksiyondan bu şarkıyı çaldı şimdi, neşeli neşeli sözlükte takılırken...
  • "..i do it for you" diye devam eden bir bryan adams klasigi. dinlendikce gozlere yaslar hucum eder, "yaparim huleeayn, herseyi yaparim, ateslerde yururum, olurum uleaaayn" diye bagirasi gelir insanin..
  • look into my eyes - you will see
    what you mean to me
    search your heart - search your soul
    and when you find me there you'll search no more

don't tell me it's not worth tryin' for
    you can't tell me it's not worth dyin' for
    you know it's true
    everything i do - i do it for you

look into my heart - you will find
    there's nothin' there to hide
    take me as i am - take my life
    i would give it all - i would sacrifice

don't tell me it's not worth fightin' for
    i can't help it - there's nothin' i want more
    you know it's true

there's no love - like your love
    and no other - could give more love
    there's nowhere - unless you're there
    all the time - all the way

oh - you can't tell me it's not worth tryin' for
    i can't help it - there's nothin' i want more
    i would fight for you - i'd lie for you
    walk the wire for you - ya i'd die for you

you know it's true
  • 80'lerin pop klasigi careless whisper ise 90'larin da budur abi. o yillarin terminator 2'den onceki bombasi robin hood'un theme muzigi olayim derken filmin onune gecmi$, bryan'in cilli yuzu ve dayaklik baki$lari yardimiyla ormanda oldukca mutevazi bir klip cekilmi$tir kendisine.

arka planda detaylı bir enstrumantasyon olmayan bu scorpions tadindaki $arkiyi adams tek ba$ina alir goturur.. rock sound'li ballad'larin dunyayi salladigi donemin son temsilcilerindendir.

digerlerini soruyorsun, bazilari

(bkz: always)
    (bkz: wind of change)
    (bkz: don t cry)
    (bkz: november rain)
  • böyle bir şarkının akademi ödülünü almamış olması şarkının niteliğini değil ödülün niteliğini gösterir ancak.
  • türkçesi şu şekildir:

gözlerimin içine bak, göreceksin
    benim için ne ifade ettiğini
    kalbini araştır, ve ruhunu
    ve beni bulduğunda daha fazla aramayacaksın
    bana bunun denemeye değer olmadığını söyleme
    bana bunu ölmeye değer olmadığını söyleyemezsin
    biliyorsun ki bu doğru
    her şeyi yaparım, senin için yaparım

kalbimin içine bak, bulacaksın
    orada saklayacak bir şey olmadığını
    beni olduğum gibi al, hayatımı al
    hepsini verirdim, feda ederdim
    bana bunun savaşmaya değer olmadığını söyleme
    elimde değil, daha fazla istediğim bir şey yok
    biliyorsun ki bu doğru

senin aşkın gibi hiçbir aşk yok
    ve başka kimse daha fazla aşk sunamaz
    eğer sen orada değilsen hiçbir yer yok
    her zaman ezelden ebede
    bana bunun denemeye değer olmadığını söyleme
    elimde değil, daha fazla istediğim bir şey yok
    senin için dövüşürdüm, senin için yalan söylerdim
    senin için telde yürürdüm, evet senin için ölürdüm

biliyorsun ki bu doğru
  • bu şarkı ülkemizde robin hood filmi henüz gösterime girmeden önce arçelik'in o yıl yeni çıkardığı aslen hitachi patentli devasa müzik setini tanıtmak için yaptığı reklamda karşımıza çıkmıştır.

bu reklamda robin hood prince of thieves filmiyle aynı yıl çekilmiş olan; kurt russell'in ve robert de niro'nun oynadığı backdraft filmindeki meşhur kimya deposu patlama sahnesi kullanılmış o sahnenin üzerine "everything i do" şarkısı eklenmişti. ben haliyle çok etkilenmiştim. sonra şarkının gerçek klibini izleyince olayı çakmıştık. arçelik görkemli bir sahne ile görkemli bir şarkıyı birleştirmişti. o müzik setlerinin ömrü çok kısa oldu. arçelik'teki ürün kodunu hatırlamıyorum ama bizim dükkandaki kataloglarda beko maestro diye geçiyordu. çıkış gücü o biçimdi ve diskçaları 5 cd'likti. bu o günler için devrim niteliğindeydi. izmir fuarı'ndaki beko arçelik pavyonları bu müzik setleriyle inlemişti.

şarkıya gelirsek, karşıyaka'daki deniz sineması'nın altındaki pasajda 90'lık karışık kaset yaptırırken bu şarkıyı a1 olarak kaydettirmiştim.
  • win ample beraber gelir bu sarki sanki.. pop olupta bu sarkinin olmadigi bi playlist calinmaz winamptta
  • ingiltere müzik tarhinin en uzun listebaşı unvanına malik parça. 16 hafta..
  • dinle dinle bıkılmayan, insanı mutlu eden, gaz veren bir şarkıdır. melodisi de sözleri de şahanedir. coşturur. mutlu eder. “yaparım ulan, her şeyi yaparım” dedirtir. bu öyle bir şarkıdır ki, bryan adams’tan başkası söyleseydi çok kötü olurdu. bu şarkıya ancak böyle bir ses yakışır. farklı bir tarzda söylenseydi/ kaydedilseydi de olmazdı. tam olması gerektiği gibi olmuş, ne eksik, ne fazla.
    klibinde bryan adams ve grubu ormanın içinde şarkı söylemektedir, robin hood prince of thieves filminden (http://us.imdb.com/title/tt0102798/posters) görüntüler vardır. klibin sonunda bryan adams, deniz kenarında taşlı, dalgalı bir yere gider “i do it for you” der ve biter. sade ve güzel bir kliptir.
    celine dion ile yapılan düetin klibi 31 aralık 1999’da montreal’da verilen bir konserde çekilmiştir. look into my eyes dendikten sonra konserdekilerin coşuşu kayda değerdir. her iki klip te emule’den bulunabilir.
hesabın var mı? giriş yap