şükela:  tümü | bugün
  • seks sobatoru rahibin dile getirdigi "sucluluk duygusu" *, yahudi mizahina has birsey degil, bildigin zina icin; "siz muslumanlarda" da boyle bir sucluluk duygusu olmasi lazim yoksa cayir cayir yanacaksiniz, nihahaha.

bu absurd filmin en guzel ucuncu esprisi gene wilder'i yargilayan hakimin (spoilerdan onceki son cikis), koyunun 18'den kucuk olmasi karsisinda duydugu tiksintiydi. burasi bizi guldururken duygulandirdi zira ask oyle acimasiz ki hepimiz hayatimizin bir aninda ya o doktor olduk ya arada kalan o koyun ya da coban; kisaca kendimizden birseyler bulduk bu bolumde. yalniz insan-koyun aski neyse de, milos stavros adinda ermeni degil sirp olur, yunan olur, uydurmuslar orayi.

ikinci en iyi espriyse olmus babasinin hayalini goren soytarinin "father, it's you who died in childbirth" diye sasirmasiydi. allen yine guldururken kadinlarin dogum sirasindaki olumler uzerinde kurduklari tekeli sorgulatiyor, heyecandan olen babalari andiriyor.

birincilik odulu kral gelmeden kraliceyle bir quickie yapmak isteyen soytariya gidiyor: "elini cabuk tutmazsan birazdan ronesans gelecek ve hepimiz resim yapmaya baslayacagiz". woody allen burada guldururken kulturmus.
  • zenci spermin "what am i doing here" demesi ve filmi beraber izlediginiz bir kimsenin "recessive genes!!" diye bagirmasi, filmi kat kat guzel yapar.
  • tam adi "everything you always wanted to know about sex but were afraid to ask" olan woody allen filmi ve filmin scriptlerinin oldugu kitabin ismi..
  • "why do some women have trouble reaching orgasm?" adlı bölümüyle allen italyan sinemasına gönderme yapmıştır ve beni kopartmıştır. konuşan iki arkadaşın duruşları, durmadan sigara içmeleri, el kol hareketleri ve en önemlisi kamera açıları:kameranın asıl olay dışındaki başka şeylere odaklanması ve asıl olayın ekranın sadece 1/4ünde ceryan etmesi gibi özellikleriyle filmin diğer episodlardan farklı bi yerde durur*.
  • kitap icinde kisa 5 adet hikaye barindirir.. bunlarin icinde kraliceye hasta bir abaza soytari, public mekanlarda sevi$meyi ke$feden bir italyan aile, kadin giysilerinden ho$lanan bir adam, laboratuardan kacan bir gogus ve firlatilmayi bekleyen spermlerin diyaloglari vardir..

edit: 7 hikayeymis.
  • geçenlerde tvde yayınlanmış film. seks dışında allen bey çok fazla yere gönderme yapmış (bkz: yahudilik) ve esprilerle süslemiştir (ilk bölümde ortaçağ döneminde afrodizyakla azdırdığı kraliçede bekaret kemerini gören woody allenın kemerden kurtulmaya çalışırken ettiği "acele etmezsem birazdan rönesans başlayacak ve hepimiz resim yapmaya koyulacağız" cümlesi gibi)
  • 7 skecten olusan woody allen filmi.
    özellikle "what happens during ejaculation?" bölümünde ereksiyonu engelleyen sabotajcinin kimligi,spermlerin arasında karışmış "ben burada ne yapıyorum?" diyen zenci sperm ve diger spermlerin arasındaki söylentiler(ya duvara çarparsam,ya lastik duvarla karsilasirsam,kadınların bir hap kullandıkları söylencesi var) adamı koparır.
  • kitabını bilmiyorum ama filmi insanı yerlere yıkar,iyi gelir.

özellikle gene wilderın oynadığı psikoloğun bir koyuna aşık olduğu bir episod vardır ki,mırın kırın ederek oturduğum koltuğumdan düşürmüştür beni,suratımı pancar gibi kıpkırmızı etmiştir.
  • spoiler manyağı olmuş filmdir, afferin
  • kitabını az önce annemin çekmecesinde bulduğum woody allen eseridir. hayır, işin trajikomik kısmı, kitap benim ve oraya nasıl gittiğine dair hiçbir fikrim yok. sanırım annem, kızının -eğer okumadıysa- "düşündüğünden çabuk büyüdüğünü"; -okuduysa da- bir sapık olduğunu zannediyor.. ***