şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • kendi gerçekliğini inkara zorlanan eşcinsel bir bireyin tam tersi bir tavır alarak gerçekliğine sahip çıkma ve olduğu hali ile sahip çıkılma mücadelesini özetleyen cümledir.

  gerçeklerden bahsetmek çoğu zaman zordur, acı verir ve bazen kestirilemez sonuçlar doğurur. bu demek değildir ki, gerçekler inkar edilsin, saklansın, görmezden gelinsin ve yok sayılsın.

  insanlar nedense hep gerçeklerden korkmuşlardır. özellikle bazı gerçekler sanki kaçınılması kesinlikle zorunlu bir tehdit olarak algılanmıştır. dillendirenler ya susturulmuş ya da bedeller ötedilmiştir.

  işte eşcinsellikte bilinmek, görülmek, anlamak istenmeyen gerçeklerdendir. tarihler boyu lanetlenmiş, hastalık olarak görülmüş, yok sayılmış, şiddetle karşılık bulmuştur.

  günümüzde ise; eşcinsellik artık istenmese de bir realite olarak ve toplumun temel belirleyici unsurlarından birisi olarak kabul görmektedir.

  artık eşcinseller kendi gerçeklikleri ile barışmakla kalmamış, toplumun diğer dinamikleriyle de eşcinselliği barıştırma mücadelesine girişmiştir.

  ve bir eşcinsel olarak inanıyorum ki, türkiye de kendi eşcinsel yurttaşları ile günün birisinde, hem de öyle uzak olmayan bir gelecekte barışacaktır.

  bu sadece lgbti bireyleri değil heteroseksüelleri de özgürleştirecek bir adım olacaktır.
 • eşcinseller ülkenin gerçeğidir çünkü bir köylünün oğlu, bir öğretmenin kızı, bir askerin evladı vs. toplumun bir parçasıdır.
  toplumun bunu kabullenmesi zor, bunu da anlamak lazım. tabular zor yıkılır hele ki ortadoğu toplumlarında. ama bir ağaç, bir masa, bir doktor, bir dağ ne kadar gerçekse bir eşcinsel de o kadar gerçek, o kadar normaldir.

  eşcinsellerin eksiği toplum nazarında yalnızca seksle ilişkilendirilmiş olmaları. daha görünür oldukça eşcinseller, hayatın her alanında oldukları anlaşıldıkça halkın bakışı da değişecek eminim.

  bir kere geldiğimiz hayatın hiçbirimize zehir olmasına gerek yok, sadece hoşgörü ve karışmamak yeterli.
 • lgbti+ bireylerin özgürleşmesi uzun vadede her zaman toplumlarda iyileşme sağlar. yakın tarih bize bunu göstermiştir. elbette ki bu ülkede ve biraz sonra bu başlıkta nefret kusan bir sürü insan olacaktır. bazıları da "kardeşim ne yaptığın beni bağlamaz yeter ki haberim olmasın." gibi küstah bir özgürlük illüzyonu yaratarak belki de kendileriyle gurur duyacaktır.

  olsun. lgbti+ bireyler vardır. bu toplumun ve her toplumun birer parçasıdır. bir gün bu ülkedeki nefretin biraz azalıp herkesin kendini en azından biraz daha özgür hissedeceği umudunu da korumak gerekir.

  iyi ki varsın denilecek bir kişinin açtığı başlıktır
 • kendi cinsel kimliğini savunarak ifade etmek istediklerini anlıyorum, inan bana senin cinsel tercihinin senin kendi iç dünyandaki bir sorumluluk oldugunu düşünen ve senin cinsel kimliğinden bağımsız senle bağlantı da olan insanlar var. diğer insanlara kendini anlatmak ve ikna etmek için çaba harcamana gerek yok, seni anlayan anlayacaktır bence.
 • cinsel yönelimimle yargılanmak istemiyorum diyip sürekli cinsel yönelimini göze sokan bu arkadaşları ben anlamıyorum gerçekten.

  şimdi bundan bize ne? daha fazla konuşsam cinsel yönelimimle beni yargılıyorsun diyecek. sonra homofobiksin diyecek. sonra gizli eşcinselsin diyecek.

  artık sıralamayı da ezberledim.

  not: cinsiyet, yönelim vb kimliklerinizi değil, insan kimliğinizi ön plana çıkarın. işte o zaman medenileşeceğiz asıl.
 • çok şirin yorumlar var. umudunuz hiç tükenmesin.

  ama biz daha bu ülkede sol partiyi iktidara getiremedik ki eşcinselliğin normal bir şey olduğunu kabullendirebilelim.
  kimliğinde bir sıkıntı yok. sadece; bu çiçek, bu çorak topraklarda bitmiyor.
 • bırakın insanlar mutlu olsun. bir insan , herhangi bir canlıya , bile isteye zarar vermediği sürece bir sıkıntı yok.artık kabul edin herkes farklı bu hayatta.hayatlar farklı, düşünceler farklı, dnalar farklı...
 • sadece sunu soyluyorum ve gidiyorum. yazarin diger entrylerinin konularina bakin. sex porno gay escinsel konularindan baska hicbir sey yok. hayat ve insan bunlardan ibaret degil.